ARTICLE AD
Oblačne tehnologije in infrastruktura so že zdavnaj vsakdanje, pa vendar kljub vsakodnevni praksi še vedno vztrajajo določene napačne predstave, te pa nato vplivajo tudi na odločitve podjetij, ki zaradi tega niso optimalne. Izpostavila sta jih operater Telemach Slovenija in njegov partner za oblačne storitve, podjetje Mainstream s svojimi priznanimi strokovnjaki, ki pripravljata tudi poslovno konferenco o tem (podrobnosti spodaj). Povzemamo jih v nadaljevanju.
1. Migracija v oblak naj ne pomeni popolne preslikave
Administratorji pogosto delujejo po načelu, »Preprosto prestavimo virtualna izvajalska okolja (t. i. virtualke) v oblak.« To je res najhitrejši način za začetek izkoriščanja oblaka, vendar redko izkoristi njegove prave prednosti, kot so elastičnost, avtomatizacija in natančen nadzor nad viri. V določenih primerih je lahko smiselna začasna rešitev, denimo zaradi lovljenja rokov ali regulatornih zahtev, vendar brez kasnejše prilagoditve arhitekture pogosto vodi do nepregledne porabe in previsokih stroškov.
2. Več oblačnih storitev ni nujnih
Strategija odločanja za več ponudnikov »oblaka« je v teoriji smiselna, saj se s tem izognemo prikovanosti na enega samega ponudnika in njegove odločitve, zagotovimo večjo fleksibilnost in razpršimo tveganje. Toda hkrati tudi povečamo kompleksnost, podvajanje virov, razlike med storitvami in programskimi vtičniki ter lahko dobimo kaotično okolje, ki zahteva veliko več dela. »Odločanje za več oblakov bi moralo biti posledica konkretne potrebe, ne strateška privzeta izbira,« poudarja David Bevc, strateg za digitalno preobrazbo v podjetju Mainstream. »Preden se odločite za več ponudnikov oblaka, si mora ekipa zastaviti nekaj ključnih vprašanj: Kdo bo to operativno upravljal? Kje so tveganja? Smo pripravljeni na kompleksnost, ki prihaja? Bomo vse vzdrževali sami ali s partnerji?«
3. Plačevanje vnaprej morda ni najcenejše
Modeli Reserved instances (RI, tudi Savings Plans) pogosto veljajo za sinonim za prihranke in optimizacije stroškov. Toda pojavljajo se lahko napačna izbira instanc, nefleksibilno načrtovanje ali celo plačevanje za vire, ki jih v podjetju zaposleni nato sploh ne uporabljajo. Brez kakovostne analitike in spremljanja vzorcev delovanja lahko RI povzroči več stroškov kot koristi. Zato boljše rezultate za spremenljive potrebe običajno dajejo kombinacije sprotnih zakupov in njihovega samodejnega povečevanja.
4. Več nadzora z lastno infrastrukturo?
Fizični dostop do strežnikov daje občutek popolnega nadzora. V praksi pa oblak ponuja več možnosti za upravljanje dostopov, revizije, podrobne politike, avtomatizacijo in preglednost. Pogosto na ravni, ki je lokalno težko dosegljiva. Nadzor brez vpogleda je le iluzija, oblak pa v tem segmentu hitro napreduje, opozarjajo v podjetju Mainstream.
5. Varnost kot ovira za uporabo oblaka?
Oblak v nasprotju s splošnim prepričanjem pogosto omogoča uvedbo varnostnih praks, ki so bile lokalno neizvedljive. Denimo privzeto šifriranje podatkov, samodejni pregledi zagotavljanja skladnosti, centralizirani dnevniški zapisi in podrobno upravljanje uporabniških računov in dostopov. Največji izziv ni varnost v oblaku, temveč ali so varnostne ekipe pripravljene razmišljati o oblaku kot primarnem okolju.
6. Oblak je cenejši, vendar …
Oblak lahko zlasti dolgoročno pomeni nižje stroške, vendar le, če ga uporabljate pravilno. Brez pravil, optimizacije in nadzora stroški hitro uidejo izpod nadzora. »Najpogostejši znak je, da ekipa ne ve več, za kaj sploh plačuje,« pravi Bevc. »Na srečo obstaja veliko orodij in pristopov za preprečevanje zapravljanja, vendar jih je treba vključiti že od začetka.« Lastništvo nad stroški mora biti razdeljeno med ekipe, ne centralizirano v financah, saj je le tako mogoče ohraniti preglednost in odgovornost.
Oblačne tehnologije še naprej beležijo močno rast po vsem svetu, in tudi v Sloveniji je opazen porast zanimanja za digitalno preobrazbo in uvedbo sodobnih IT-rešitev. Lokalne organizacije vse bolj raziskujejo možnosti, ki jih ponuja oblak zlasti z vidika fleksibilnosti, skalabilnosti in optimizacije stroškov. Kljub temu lahko vztrajni miti še vedno zavirajo celovito uvedbo teh tehnologij. Razbijanje teh napačnih predstav je ključno, da bi podjetja lahko v celoti izkoristila potencial oblaka.
Udeležite se Telemachove biznis akademije Prednosti in možnosti poslovanja v oblaku!
Vabljeni na dogodek, kjer bodo vrhunski strokovnjaki z vami delili svoje bogato znanje in praktične izkušnje na področju oblačnih rešitev. Potekal bo v četrtek, 15. maja 2025 od 8:45 do 13:15 v prostorih Telemach Slovenija (Brnčičeva 49, 1231 Ljubljana – Črnuče).
Prijavite se tukaj

Naslovna ilustracija: DepositPhotos
The post Šest mitov o oblaku, ki jih je treba razbiti appeared first on Tehnozvezdje.