Se še spomnite družbenega omrežja Google Plus?

3 hours ago 5
ARTICLE AD BOX

Tudi največji kdaj pa kdaj ne uganejo točno, kaj se bo na trgu obneslo. Najbolj znani podjetniki so polni zgodb o izdelkih ali storitvah, ki na koncu propadejo.

Družbeni mediji so pred 15 leti začeli doživljati pravi razcvet. Zaradi vzpona pametnih telefonov in vse večje dostopnosti interneta je postalo mreženje preko spleta bolj priljubljeno in dostopno kot kadarkoli prej.

Ko pa pomislimo na družabna omrežja, se le redkokdo spomni na Google Plus oziroma Google+, tisti iz mlajših generacij pa še toliko manj. Googlovo družabno omrežje se v svojih letih na trgu ni nikoli zares prijelo, pa čeprav je prihajalo od enega izmed največjih igralcev.

Google+ je bilo družbeno omrežje, sicer samo po sebi kar dobro zastavljeno, ki je delovalo od sredine leta 2011 pa vse do spomladi leta 2019, ko ga je Google ukinil. Njegova prednost je bila predvsem v tem, da je večina ljudi tako ali tako že uporabljala storitev e-pošte, torej Gmail, račun Google+ pa so si tako lahko ustvarili v nekaj klikih.

 Ghacks.

Google+je deloval od sredine leta 2011 pa vse do spomladi leta 2019. Vir slike: Ghacks.

Google+ je bil zasnovan kot celovito družabno omrežje, ki bi bilo brezhibno vključeno v Googlov ekosistem aplikacij, ki omogočajo vse od poslušanja glasbe in predvajanja videoposnetkov do shranjevanja datotek v oblak in vodenja poslovnih zadev.

»Zaradi izzivov pri ustvarjanju in vzdrževanju uspešnega Googla+, ki izpolnjuje pričakovanja uporabnikov, smo se odločili, da ukinemo različico Googla+ za potrošnike,« so leta 2019 sporočili z Googla.

Poleg majhnega števila uporabnikov, je Google+ utrpel tudi dve večji kršitvi zasebnosti, ko so bile v njegovi kodi odkrite napake. Prvo kršitev so uspeli skrivati približno šest mesecev, druga pa je prizadela več kot 52 milijonov uporabniških računov.

 Youtube, Anson Alexander.

Ob zagonu je družbeno omrežje sicer poželo veliko zanimanja. Vir slike: Youtube, Anson Alexander.

Ob zagonu je družbeno omrežje sicer poželo veliko zanimanja, nekaj tudi v Sloveniji. Na takrat še mlad trg družbenih omrežij je Google+ prinesel nekaj svežine v obliki edinstvenih funkcij, kot je bila možnost razvrščanja stikov v posebne skupine – kroge, ki so omogočale selektivno deljenje vsebin.

Ta funkcija je bila dobro sprejeta zaradi možnosti nadzora zasebnosti in deljenja. Google+ je potiskal tudi aplikacijo Hangouts, ki je omogočala videokonference in skupinske pogovore.

Zagnanost uporabnikov je bila različna, saj so nekateri uporabniki v teh funkcijah platforme uživali, medtem ko so drugi za družabna omrežja še naprej uporabljali predvsem Facebook ali Twitter.

 The Verge.

Facebook je še naprej ostal prevladujoče družbeno omrežje. Vir slike: The Verge.

Facebook je tako še naprej ostal prevladujoče družbeno omrežje, zato je Google+ težko konkuriral. Nekateri uporabniki so tudi menili, da je Google+ v primerjavi z drugimi platformami manj intuitiven.

Google+ je podjetja želel privabiti s funkcijami, kot so bile strani Google+, ki so podjetjem omogočale ustvarjanje profilov in interakcijo s strankami, podobno kot danes na družbenih omrežjih srečamo poslovne profile.

 Wired.

Sčasoma je postalo jasno, da Google+ ne dosega takšnega uspeha, kot je Google pričakoval. Vir slike: Wired.

Google je poskušal svoje novo družbeno omrežje izkoristiti tudi za optimizacijo za iskalnike (SEO), kar je privedlo do sporne vključitve profilov Google+ v rezultate iskanja Google. To je imelo mešane rezultate in je naletelo na nasprotovanje uporabnikov in konkurentov.

Sčasoma je postalo jasno, da Google+ ne dosega takšnega uspeha, kot je Google pričakoval. Vključenost uporabnikov ni dosegla tiste iz Facebooka, še naprej pa so se pojavljali pomisleki glede zasebnosti. Google je kot glavna razloga za ukinitev platforme navedel majhno vključenost uporabnikov in kršitev varnosti podatkov.

Storitev Google+ za potrošnike je bila preimenovana v Shoelace, ki je predstavljala aplikacijo za organiziranje srečanj in dogodkov v živo. Ta je bila prav tako kmalu ukinjena zaradi protokolov koronavirusa. Google+ za podjetja še vedno obstaja v določeni obliki kot Google Currents.

The post Se še spomnite družbenega omrežja Google Plus? appeared first on Slovenec.

Read Entire Article