Sajovic: Na mestu je, da se teži k vladi narodne enotnosti

2 hours ago 22

Vodja poslanske skupine Svoboda Borut Sajovic je po sestanku začasnih vodij poslanskih skupin pri dosedanji predsednici DZ Urški Klakočar Zupančič menil, da se tudi na takšnih sestankih kaže, kako na mestu je, da se teži k vladi narodne enotnosti. So pa “stvari zelo negotove in nepredvidljive”, je ocenil razmere v DZ.

Sajovic je v izjavi po sestanku ugotavljal, da “se vidi, da so volitve še relativno žive in prisotne” in izrazil željo, da se najprej sprejme rezultat volitev tak, kakršen je, zatem pa v DZ začnejo delo. Kot je dodal, potrebujejo za to ustrezne odbore in njihova vodstva. Danes se o tem še niso dogovorili, prepričan pa je, da bo po petkovi seji DZ “lažje in jasneje”.

Se pa tudi po takšnih sestankih, kot je današnji, po njegovih besedah kaže, da je še kako na mestu, da se teži k vladi narodne enotnosti. “Volivke in volivci so mandate razdelili tako, da je treba sodelovati preko tradicionalnih delitev. Temu smo v poslanski skupini Svobode zavezani še naprej,” je poudaril.

Glede odločitve, da predsedniško mesto v parlamentarni mandatno-volilni komisiji (MVK) pripade Demokratom, podpredsedniško pa stranki Resni.ca, je dejal, da je na takšnih sestankih treba iskati kompromise in rešitve, ki vodijo naprej, “so pa take odločitve v nasprotju s prakso, kot smo jo poznali v preteklosti, ko imajo relativni zmagovalci volitev neko odgovornost”.

Kot pa je dodal, je bil sestanek zaprte narave. “Imamo predsednika, prepričan sem, da bo seja MVK izpeljana, kot je treba,” je menil. Kdo bo predsednik, pa bo določila poslanska skupina Demokratov sama, je še pojasnil.

Na vprašanje o morebitnih kandidatih za predsednika DZ je Sajovic odgovoril, da kandidature še niso vložene. Do njih se bodo v Svobodi opredelili, ko bodo. “Kandidature se še niso vlagale, danes smo govorili o sedežnem redu in ga sprejeli, so pa stvari zelo negotove in nepredvidljive, mogoče se bo v nadaljevanju stvar izkristalizirala, ko ljudje dobijo potrebne izkušnje,” je dejal. Zagotovil pa je, da v Gibanju Svoboda ostajajo zavezani “hitrim, učinkovitim rešitvam, predvsem pa iskanju rešitev preko politične delitve”.

Tako je tudi na vprašanje o vztrajnem vabljenju NSi k pogovorom o sodelovanju v vladi, kljub temu da se sestankov ni udeleževala, odgovoril, da je po njegovi oceni prav, da iščejo soglasje in širino. Ob tem je pojasnil, da nekateri o stvareh na najbolj aktualnih področjih, kot so gospodarstvo, nižji davki, energetska samooskrba, položaj obrti, podjetništva, tudi kmetijstva, “govorijo s figo v žepu”, sami pa želijo na teh področjih delati in rešitve nadgraditi.

Read Entire Article