RRA Koroška aktivna na področju mobilnosti, regija širi kolesarske povezave

3 hours ago 4
ARTICLE AD

Pod okriljem RRA Koroška poteka več projektov s področja mobilnosti, tudi čezmejne. Izdelana je celostna prometna strategija regije, vzpostavljen je regijski center mobilnosti in načrtovan regijski sistem izposoje e-koles. Hkrati se nadaljuje gradnja kolesarskega omrežja v vseh treh dolinah, na obstoječih pa število kolesarjev narašča.

Koroško dolinsko kolesarsko omrežje, katerega osrednji del zdaj predstavljata mednarodna Dravska kolesarska pot ob reki Dravi in pot Štrekna po Mislinjski dolini do Velenja, se bo v prihodnjih letih dogradilo.

Regija se je odločila, da bo del sredstev iz dogovora za razvoj regije namenila za gradnjo državnega kolesarskega omrežja. Tako bo v prihodnjih letih direkcija za infrastrukturo izvedla dva projekta.

“Večji projekt povezuje Dravograd z občino Muta po levi strani reke Drave, s čimer bomo uredili skoraj 10 kilometrov nove kolesarske povezave na Dravski kolesarski poti. Gre za zelo pomemben odsek, ker trenutno kolesarska pot poteka po desnem bregu mimo Bukovja, po državni cesti, ki je pogosto zaprta,” je na današnji novinarski konferenci v Dravogradu povedal direktor Regionalne razvojne agencije za Koroško (RRA Koroška) Uroš Rozman.

Izgradnja tega odseka, ocenjena na pet milijonov evrov, bo po njegovih besedah izboljšala povezljivost, predvsem pa kvalitetno povezala Štrekno z Dravsko kolesarsko potjo.

Drugi projekt iz dogovora za razvoj regije je dober en milijon evrov vreden projekt postavitve kolesarske brvi pri Kovtrovem mostu v Dravogradu, s čimer bo sklenjen tudi ta del Štrekne. Medtem naj bi kolesarski most pri Otiškem Vrhu, ki ga je podrla reka Mislinja v ujmi avgusta 2023, zgradili v okviru sanacije po ujmi. S tem naj bi bila v letu ali dveh kolesarska pot Štrekna od Dravograda do Velenja sklenjena.

Trenutno se v Mežiški dolini gradi kolesarska povezava med Črno in Mežico v okviru rekonstrukcije državne ceste. Pred vrati je tudi gradnja na relaciji Ravne na Koroškem-Dobrije. Za ostale manjkajoče odseke tako v Mežiški dolini kot tudi drugje pa regiji pa se pripravljajo načrti oz. se že iščejo tudi viri, je naštel Rozman.

Medtem število kolesarjev na obstoječih kolesarskih povezavah narašča, še posebej na Štrekni. Kolesarske poti pa uporabljajo tudi sprehajalci, uporabniki skirojev in drugi, s čimer se povečuje število konfliktnih situacij. Kot je danes povedal projektni vodja na RRA Koroška Aleš Rupreht, bodo v prihodnje, tudi na podlagi nedavnega posveta vključenih v iskanje rešitev, začeli okrepljeno osveščati vse uporabnike, da je nujno spoštovati pravila uporabe kolesarskih poti in sobivati.

Usmeritve za načrte in projekte na področju mobilnosti in trajnostne naravnanosti regiji daje med drugim celostna prometna strategija. Koroška ima kot prva razvojna regija v Sloveniji t. i. regijsko celostno prometno strategijo izdelano v skladu z zakonom o celostnem prometnem načrtovanju. Dokument je potrdilo vseh 12 občinskih svetov, soglasje je podalo tudi ministrstvo za okolje, podnebje in energijo, je povedal projektni vodja na RRA Koroška Peter Zajc. Strategija poleg skupne vizije in ciljev vključuje še načrt aktivnosti.

Pod okriljem RRA Koroška deluje tudi regijski center mobilnosti, ki pod eno streho združuje vsa ključna področja trajnostne mobilnosti, je povedal Rupreht. V okviru delovanja centra je poudaril tudi pomen razvoja kadra in kompetenc za to področje.

Sicer pa aktivnosti regije na področju mobilnosti segajo tudi k čezmejnemu sodelovanju. Leta 2019 je v povezavi z nastajajočo Štrekno bil vzpostavljen Štrekna bus. Ta bo letošnje poletje na relaciji od Velenja, po Mislinjski dolini in do avstrijskega Labota s prikolico za kolesa dnevno vozil julija in avgusta, septembra pa od vikendih.

Del obmejnih krajev znotraj Geoparka Karavanke bo letos v okviru Interreg projekta Connect2tourism prvič povezal tudi Geopark bus. Predvidoma bo vsak dan julija in avgusta vozil med Drvešo vasjo (Ebersdorf) pri Pliberku in Črno na Koroškem.

Že to soboto pa bo prvič v letošnji sezoni po koroški železniški progi od Maribora do Pliberka in nazaj peljal sobotni kolesarski vlak. Ta bo vozil tudi v času prvomajskih praznikov, nato pa čez poletje od 14. junija dalje.

Read Entire Article