Restavratorska nagrada Mirka Šubica za življenjsko delo Mihi Jakobčiču

3 hours ago 5
ARTICLE AD BOX

Nagrado Mirka Šubica za življenjsko delo, ki jo podeljuje Društvo restavratorjev Slovenije, je letos prejel Miha Jakobčič za izjemen prispevek k ohranjanju, zaščiti in prezentaciji arheološke kulturne dediščine. Več kot 30 let je skrbel za občutljivo in zahtevno keramično gradivo. Nagrado so podelili v ponedeljek, ko so podelili še tri priznanja.

Jakobčič je leta 1993 začel poklicno pot konservatorsko-restavratorskega tehnika v Dolenjskem muzeju v Novem mestu in svojemu poklicu ostal zvest vse do letošnje upokojitve. Že od začetka se je z veliko občutljivostjo in ljubeznijo ukvarjal s konserviranjem in restavriranjem lončenih arheoloških predmetov iz različnih zgodovinskih obdobij.

Specializiral se je predvsem za konserviranje-restavriranje arheološkega gradiva iz pozne bronaste in železne dobe, najdenega na prazgodovinskem grobišču Kapiteljska njiva v Novem mestu, ki ga hranijo na muzejskem oddelku za arheologijo. Po potrebi je uspešno konserviral-restavriral tudi gradivo z ostalih oddelkov Dolenjskega muzeja Novo mesto. Kapiteljska njiva je največje prazgodovinsko grobišče v Novem mestu, ki je prineslo celo vrsto novih spoznanj o življenju na tem območju v prvem tisočletju pred našim štetjem in ogromno število arheoloških najdb.

V 90. letih 20. stoletja je sodeloval pri arheoloških raziskavah na Cvingerju pri Dolenjskih Toplicah, v Camberku in Gorenjem Mokronogu. Sodeloval je pri številnih arheoloških izkopavanjih v sklopu raziskav in sondiranj ob gradnji avtocest na Dolenjskem ter opravil konservatorsko-restavratorska dela na keramičnem gradivu z najdišč Zagorica pri Velikem Gabru, Mačkovec pri Novem mestu, Draga pri Beli Cerkvi in Bela Cerkev. Prav to keramično gradivo je bistven sestavni del stalne arheološke zbirke v muzeju.

Za potrebe predstavljanja, popularizacije in promocije arheologije se je ukvarjal tudi z izdelavo kopij keramičnega arheološkega gradiva. Izjemen primer tega je v Hiši žive dediščine v Beli Cerkvi v občini Šmarješke Toplice, piše v utemeljitvi. Poleg tega je strokovno sodeloval pri pripravi pedagoških in andragoških delavnic na temo keramike in njene obdelave.

Kot so še sporočili z društva, so priznanja prejeli ekipa konservatorjev-restavratorje za uspešno izvedbo konserviranja-restavriranja glavnega oltarja s poslikavo v cerkvi sv. Jurija v Šenčurju ter Jerneja Kos z ekipo strokovnih sodelavcev za uspešno izvedbo konservatorsko-restavratorskih posegov na stenskih poslikavah v zvonici župnijske cerkve Marijinega vnebovzetja v Šmarju pri Jelšah.

Tretje priznanje so dobili Zoja Bajde, Petra Bešlagić, Tina Fortič Jakopič in Marko Ličina za interdisciplinarno obravnavo ter prispevek k ohranjanju in predstavljanju dvostranske slike Streljanje talcev Toneta Kralja.

Read Entire Article