ARTICLE AD
Uslužbenci Finančne uprave Republike Slovenije so 17. novembra 2025 v koprskem pristanišču med rednim pregledom ladijskih pošiljk odkrili izjemno velik zaseg neprijavljenih cigaret. Pošiljka je prispela v ladijskem zabojniku in je bila namenjena trgu Evropske unije.
Cigarete brez trošarinskih oznak in brez skladnosti z zakonodajo
Cariniki so v zabojniku odkrili kar 10,2 milijona kosov cigaret, ki niso bile opremljene s trošarinskimi oznakami in niso izpolnjevale določb Zakona o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov. Gre za enega večjih zasegov v zadnjih letih. Z odkritjem je Finančna uprava preprečila približno 2 milijona evrov oškodovanja državnega proračuna, saj bi bile cigarete ob morebitnem vstopu na evropski trg prodajane mimo zakonitih trošarinskih postopkov.
O odkritju je bila takoj obveščena Policija, ki je prevzela nadaljnjo obravnavo kaznivega dejanja. Preiskava poteka v smeri razjasnitve izvora pošiljke, organizatorjev nelegalnega prevoza in načrtovane distribucije po državah EU. Zasežene cigarete se ne smejo prodajati in bodo, skladno s Carinskim zakonikom Unije (CZU), uničene.
Pomembna zmaga v boju proti nezakoniti trgovini
Finančna uprava poudarja, da je uspeh rezultat natančnega pregleda, analize tveganj in izkušenj carinskih uslužbencev. Nelegalna trgovina s tobačnimi izdelki je ena izmed največjih oblik tihotapljenja v EU, zato je nadzor nad pristanišči ključnega pomena. »S svojim delom smo preprečili veliko finančno škodo za državni proračun in onemogočili vstop nevarnih, neustrezno označenih izdelkov na trg,« sporočajo s FURS.
Napisal: K. J.
Vir: Facebook – Finančna uprava RS
The post Rekorden zaseg v Luki Koper, odkritih več kot 10 milijonov nezakonitih cigaret (FOTO) first appeared on NaDlani.si.

2 hours ago
25











English (US)