ARTICLE AD
ddaja Soočenje na Nova24TV, namenjena osvetlitvi vseh vidikov referenduma o zakonu o izjemnih pokojninah, je postregla z zelo pomenljivim sporočilom: vladna koalicija ni imela poguma, da bi se soočila z argumenti nasprotnikov zakona. V studiu so se zbrali poslanci in predstavniki opozicije, medtem ko zagovorniki privilegijev, predstavniki najbolj lažnive vlade v zgodovini Slovenije, niso poslali niti enega glasnika, niti klica, niti opravičila.
V oddaji so sodelovali Zvonko Černač (SDS), Iva Dimic (NSi), Pavel Rupar (Glas upokojencev), Marko Lotrič (Fokus, predsednik DS) in dr. Tina Bregant (SLS). Glasni in argumentirani PROTI, vsi z enotnim sporočilom: referendumski zakon ni pomoč kulturi, temveč legalizacija elitnih privilegijev iz žepov najbolj ranljivih – upokojencev, kmetov, mladih in delavcev.
Zakaj pobeg iz soočenja?
Zato, ker je laž težko braniti pred dejstvi. Ko zagovorniki zakona vztrajajo, da gre za »samo štiri nove pokojnine letno«, medtem ko v resnici vsako leto podelimo 4 Prešernove nagrade in 6 nagrad Prešernovega sklada – torej vsaj 8, brez vštetih predsedniških nagrad, jim zmanjka tal pod nogami. Gre za manipulacijo, ki bi jo razkril že osnovnošolec, a za ministre in poslance Golobove koalicije očitno ostaja pretežka. Ko ne znaš šteti do osem, ni čudno, da ne znaš voditi države.
Pol milijona evrov pokojnine za Makarovičevo – in še jim ni dovolj?
Zvonko Černač je v oddaji izpostavil primer Svetlane Makarovič, ki že 26 let prejema izjemno pokojnino, kar je naneslo več kot pol milijona evrov iz javne blagajne. Po novem zakonu bodo do takšnih zneskov upravičeni tudi prejemniki enkratnih nagrad, celo tisti, ki so v sistem vplačali nič.
Medtem pa več kot tretjina slovenskih upokojencev komaj preživi. Še več, pokojninska reforma, ki jo Golobova vlada tiho sprejema v ozadju, bo še dodatno poslabšala položaj večine – v korist izbrane manjšine privilegirancev.
Dimic: »Kultura DA, privilegiji NE!«
Poslanka NSi Iva Dimic je poudarila, da zakon izključuje številne kulturnike, tudi narodno-zabavne glasbenike, jazz in rock umetnike. Nagrade, kot je opozorila, se podeljujejo politično lojalnim posameznikom, medtem ko najrevnejši umetniki ostajajo spregledani. Levica blaginjo deli peščici, davke pa nalaga vsem.
Rupar: »To je borba za dostojanstvo slovenskega upokojenca!«
Pavel Rupar je izpostavil absurdnost situacije: dodatek k pokojnini privilegiranca bo nekajkrat višji od pokojnine kmečke žene, ki je delala 40 let, vsak dan, po 8 ur. Takšna vlada si ne zasluži zaupanja, zato bo referendum jasna zaušnica Golobovemu režimu, je poudaril.
Bregant: »Zakaj bi nekdo dobil pokojnino poleg že dane nagrade?«
Nova predsednica SLS je dodala, da Prešernove nagrade niso nizke, pogosto tudi finančne, zato dodatni doživljenjski dodatek nima nobene racionalne ali moralne osnove. Komisija, ki naj bi odločala o upravičencih, pa bo, kot opozarja, orodje politične dodelitve ugodnosti.
Lotrič: »Nagrade DA – toda ne kot doživljenjska renta!«
Predsednik državnega sveta Marko Lotrič je jasno