ARTICLE AD
Kitajska rdeča barva, je več kot samo barva. Je del kitajske tradicije in kulture. Je tudi simbol sreče in blaginje.
Izmed vsega sveta barv najbolj izstopa rdeča. Rdeča barva je sveža in čista, na Kitajskem pa ji pravimo kitajska rdeča. Kitajce rdeča barva očara ne le zaradi njene opojne živahnosti, temveč tudi zaradi njenega bogatega pomena v kitajski kulturi in zgodovini. Verjame se, da nobena država na svetu ni nikoli tako temeljito sprejela barve kot Kitajska, kjer je rdeča simbol, ki daje barvo duši naroda. V preteklosti je rdeča predstavljala dostojanstvo in skrivnostnost. Še danes to barvo obožujemo veliko bolj kot jo imamo radi. Lahko rečemo, da je »kitajska rdeča« večna tema za Kitajsko in bistvena barva za Kitajce. »Kitajska rdeča« je postala precej priljubljena beseda, ki pritegne pozornost sveta.
Rdeča barva je močno prisotna prav povsod.
Vsi tradicionalni rdeči predmeti so na Kitajskem igrali posebno vlogo: stene starodavnih palač, državna zastava, kitajski vozel, laterna, oblačila, tradicionalni papirnati izrezki za okrasitev oken in celo rdeči penghulu (sladkorno prevlečeni jastrebi na palčki). Rdeča je barva ugodnega, saj pomeni ponovno združitev, zdravje, srečo, harmonijo, mir in blaginjo. Le resnične stvari in dogodki lahko v celoti pokažejo in razložijo svojo lepoto. Le v odnosu z ljudmi je lahko barva živa in pomenljiva. Tukaj bomo razkrili kulturni pomen kitajske rdeče barve.

Rdeči kitajski vozel (Zhongguo Jie)
Kitajski vozel je pravzaprav starodavna umetnost tkanja. Kitajci so jih uporabljali kot okras že od dinastije Han. Danes Kitajce še vedno zanimajo skrivnosti in zapletena lepota tradicionalnih rdečih vozlov. “Vozel” v kitajščini pomeni združitev, prijateljstvo, toplino, poroko itd., zato je rdeči kitajski vozel postal simbol združitve, sreče, harmonije in ljubezni.
Kako zavezati rdeči kitajski vozel
Tradicionalno je treba kitajski vozel upogniti, zavezati in izdelati iz ene same rdeče vrvi, da izrazi neskončen krog srečnega življenja. To je najpomembnejša značilnost kitajskih vozlov. Z veščim kombiniranjem različnih vozlov ali drugih ugodnih okraskov se oblikuje edinstven ugoden ornament, zlasti rdeče barve, ki predstavlja lepoto, srečo in želje.
Danes je kitajski vozel postal pomemben element mednarodne mode. Da bi ustrezal potrebam sodobnega življenja, ima kitajski vozel različne izdelke, od katerih se večina uporablja kot obešalni in pletilni okras za oblačila.
Rdeči lampijon (Hong Denglong)
Lampijon je tesno povezan z življenjem Kitajcev, saj ga lahko najdete povsod, še posebej med festivali in prazniki. Če se boste v tem obdobju udeležili izleta v Peking , boste videli rdeče lučke, ki visijo na vhodnih vratih hiš in trgovin in na edinstven način krasijo ulico.
Rdeči lampijon je simbol
Lampijoni na Kitajskem so več kot le vir svetlobe. Rdeči lampijoni veljajo za osnovni simbol kitajske kulture, simbol svetlosti, sreče in ponovne združitve. Tako ogromne lučke na Trgu nebeškega miru kot majhne lučke v kmečki koči izražajo enako toplo, srečno in radostno vzdušje. Zagledate rdeč lampijon in vaše misli pomislijo na Kitajsko.

Rdeči lampijoni, ki naj bi odganjale zle duhove in hkrati polepšale razpoloženje z rdečim sijem sreče, veljajo za nujnost tradicionalnih kitajskih praznikov. Na festivalu luči (petnajsti dan prvega kitajskega lunarnega meseca) priljubljena topla rdeča barva tradicionalnih luči ustvarja prijetno vzdušje na družinskem srečanju in hkrati osvetljuje upanje na novo leto. Lučke, zlasti rdeče, si zaslužijo občudovanje zaradi čarobnega elementa, ki ga dodajo vzdušju.
Kitajski Cheongsam (Qipao)
Cheongsam je obleka z visokim ovratnikom in značilnimi kitajskimi poudarki. Obleka se zapenja na desni strani, ima ohlapne prsi, oprijet pas in stranske razporke, kar vse skupaj poudarja lepoto ženske postave. Cheongsam se enostavno obleče in je udoben za nošenje, zato se popolnoma prilega lepi ženski postavi.
Cheongsam ima dolgo zgodovino in zdaj ponovno doživlja porast priljubljenosti v svetu mednarodne mode. Šanghaj je pravi kraj za nakup te vrste oblačila. Po razvoju in razvoju je Cheongsam postal navdih za modne oblikovalce. Cheongsam, ki velja za simbol kitajskega naroda, ženske pogosto nosijo ob formalnih priložnostih. V obeh primerih ustvarja vtis preprostega in tihega šarma, elegance in urejenosti. Ni čudno, da je cheongsam tako priljubljen med ženskami ne le na Kitajskem, ampak tudi v tujini.

Rdeči papirni izrez (Jianzhi)
Izrezovanje papirja je še ena tradicionalna obrt Kitajcev. Ljudje iz papirja izrezujejo živali, rože ali ljudi v različnih vzorcih. Izrezke iz papirja, ki jih obesijo na okna, podboje vrat ali mize za ustvarjanje prazničnega vzdušja, večinoma uporabljajo za okrasitev med pomladnim festivalom ob prihodu kitajskega novega leta.
Zelo zanimivo se je lahko naučiti izrezovanja papirja, saj je vse narejeno ročno. Potrebujete le nož in papir. Vendar pa med postopkom ne smete narediti napake, sicer bo delo neuspešno.
Skrivnost izrezovanja
Daofu je ena najbolj priljubljenih oblik izrezovanja papirja. Beseda “fu”, ki pomeni sreča in veselje, je napisana na kvadratnem rdečem papirju in pogosto obrnjena na glavo (dao) na vratih in drugje. Dejanje obračanja besede “sreča” na glavo se imenuje daofu, kar dobesedno pomeni “Sreča prihaja!”. To ni le igra besed, ampak igra z besedami. Tečaj izrezovanja papirja se lahko organizira na vaših ogledih Xi’ana, kot kaže naslednja slika.
Rdeča petarda (Bianpao)
Na Kitajskem se ob praznovanju srečnih dogodkov petarde ne prižigajo le zaradi barve, temveč tudi zaradi “hrupa”. Kitajci verjamejo, da rdeče petarde ne le oddajajo hrup in prinašajo srečo, temveč z glasnimi poki prestrašijo tudi zle duhove in duhove. Tla so prekrita s plastjo rdečih kosov.
Rdeči žep (Hongbao)
V kitajskih družinah je tradicija, da mladi med 15-dnevnim pomladnim festivalom starejše pozdravijo z naslednjim: “Gong xi fa cai, hong bao na lai!”, kar pomeni: “Želim vam uspešno novo leto. Dajte mi rdečo ovojnico!” Starejši člani družine nato mladim dajo rdečo (za srečo) ovojnico z darilom v obliki denarja. Starejši lahko na kitajski silvestrovo pod blazine položijo tudi rdeče ovojnice, da jih presenetijo. Denar je zavit v rdeče ovojnice, ki se v kitajščini imenujejo hongbao. Običaj na Kitajskem je zelo podoben običaju v zahodnih državah: Božiček se spusti skozi dimnik in otrokom, ko spijo, položi darila v nogavice.
Na Kitajskem je rdeča barva povezana s srečo; rdeče ovojnice naj bi otroke ščitile pred zlimi duhovi. Ta običaj je pri otrocih izjemno priljubljen. Kar pa jih resnično zanima, je srečen denar v rdečih ovojnicah, ki ga lahko uporabijo za nakup stvari, ki jim je všeč. Ni čudno, da imajo kitajski otroci tako radi rdečo!
Če želite pritegniti srečo, potem sem prepričan, da boste z veseljem podarili rdeče ovojnice svojim ljubkim otrokom!
Na Kitajskem je rdeča več kot le barva. Nosi starodavno zgodovino in kulturo kitajskega naroda. Kitajska rdeča je polna skrivnostnega šarma, ki ga ni mogoče opisati, in tukaj na Kitajskem čaka, da ga začutite, odkrijete!
Pripravila: AK
Viri: unsplash.com, insightvacations.com
The post Rdeča skrivnost Kitajske first appeared on NaDlani.si.