ARTICLE AD
Ali lahko vsakdanja hrana vpliva na nekaj tako resnega, kot je rak? Odgovor, ki ga vse pogosteje slišimo iz medicinskih krogov, je pritrdilen. Hrana namreč ni zgolj energija. Lahko je tudi orodje, ki ga uporabljamo za obrambo pred boleznijo.
V Sloveniji imamo srečo. Veliko varovalnih živil uspeva doma, na vrtovih ali poljih. Ko seštejemo podatke iz raziskav in izkušnje iz tradicionalne prehrane, se izriše jasen vzorec. Obstajajo skupine živil, ki s svojo sestavo dokazano pomagajo zmanjševati tveganje za nastanek raka.
V nadaljevanju predstavljamo osem takšnih skupin. Vsaka izmed njih ima svojo zgodbo, a skupen učinek zaščititi telo, še preden se bolezen pojavi.
Jagodičevje, majhno po velikosti, veliko po učinku
Ko sredi poletja segamo po borovnicah ali malinah, morda ne pomislimo, da z vsakim grižljajem uživamo pravo antioksidativno bombo. Antocianini, ki jagodičevju dajejo živo barvo, ščitijo celice pred oksidativnim stresom. To pa ni zgolj znanstvena puhlica, temveč proces, ki v telesu dolgoročno vpliva na zdravje celičnega jedra. Jagodičevje je v študijah povezano s počasnejšo rastjo nekaterih rakavih celic. V Sloveniji, kjer je borovničevo nabiranje skoraj nacionalni šport, bi lahko rekli, da imamo zaščito že v naravi. Le izkoristiti jo moramo.

Križnice, kraljice zelenjavnega vrta
Cvetača, ohrovt, brokoli, redkev. Ni ravno hrana, ob kateri bi večina ljudi ploskala od navdušenja. A za tiste, ki poznajo ozadje, so križnice nedvomno del vsakodnevne prehrane. Vsebujejo sulforafan, spojino, ki dokazano zavira delovanje rakotvornih snovi. Morda zato brokoli v nekaterih bolnišnicah v tujini dobi mesto na jedilniku onkoloških pacientov. Slovenska sezonska tržnica ponuja obilje teh rastlin in to skoraj v vsakem letnem času.
Mastne ribe, omega-3 kot nevidna zaščita
Riba ni zgolj za petek. Skuša, sardela in losos niso luksuz, temveč dostopni vir omega-3 maščobnih kislin, ki dokazano zmanjšujejo kronična vnetja. In prav vnetja so pogosto tihi spremljevalci razvoja rakavih celic. Pri nas rib ni na mizi vsak dan, kar je škoda. V državah z visoko ribiško kulturo, kot je recimo Japonska ali Norveška, so stopnje nekaterih rakavih obolenj bistveno nižje.

Oreščki in semena, drobna zrna z močjo
Ste vedeli, da je vsak oreh majhna tovarna zaščitnih snovi? Bogati so z vitaminom E, selenom in vlakninami, ki uravnavajo črevesno mikrofloro in znižujejo tveganje za raka debelega črevesa. Ena roka orehov na dan, pa ne v potici, ampak surovih, je lahko drobna a pomembna vsakodnevna obramba. Posebno mesto imajo tudi lanena semena, ki vsebujejo fitoestrogene, koristne predvsem pri preprečevanju hormonsko odvisnih rakov.
Stročnice, stare a pogosto pozabljene
Fižol, grah, čičerika in leča so del tradicionalne slovenske prehrane. A nekako so jih zadnja desetletja zamenjali “hitri” ogljikovi hidrati. Napaka. Stročnice so bogate z resistantnimi škrobi in vlakninami, ki zmanjšujejo rakotvorne presnovke v črevesju. Domač fižol z vrta ima več hranil kot marsikatera eksotična superhrana. In čeprav mnogi pravijo, da napenja, raziskave kažejo, da tisti, ki jih redno uživajo, teh težav nimajo več.

Fermentirana živila, mikrobiom kot črevesni varuh
Od kislega zelja do domačega kefirja, fermentirana živila niso moderna muha, temveč del tradicije. V njih se nahajajo probiotiki, ki obnavljajo ravnovesje črevesne flore. In črevesje, to “drugo možgane”, je sedež imunskega sistema. Več kot 70 odstotkov imunskih celic se nahaja prav tam. Bolj zdravo črevesje pomeni manj možnosti, da se razvijejo kronični vnetni procesi, ki vodijo v bolezen.
Polnozrnata žita, temelj črevesnega zdravja
Pšenični kruh, ovseni kosmiči, ajdova kaša. Vse to so primeri žit, ki so ohranila svojo prehransko vrednost. Vlaknine v njih so ključne pri izločanju strupenih snovi iz telesa. Študije so pokazale, da uživanje polnozrnatih žit bistveno zmanjša tveganje za raka debelega črevesa. Slovenska ajda, na primer, ni le del kulturne dediščine, ampak tudi prehranski zaklad.

Zelišča in začimbe, več kot le okus
Kurkuma v curryju, rožmarin v pečenki, ingver v čaju. Vse to so drobni dodatki, ki pa imajo močne učinke. Kurkumin, aktivna sestavina kurkume, zavira rast rakavih celic na molekularni ravni. Rožmarin pa deluje kot naravni antioksidant. In kar je najboljše, teh začimb ne potrebujemo veliko. Žlička na dan je lahko dovolj, da spremeni biokemično ravnovesje v telesu.
Zaključna misel
Hrana ni zdravilo. A je lahko preventiva. In ko govorimo o raku, preventiva pomeni čas, kakovost življenja in morda celo preživetje. Slovenija ima dostop do večine teh živil, pogosto kar na domačem vrtu ali lokalni tržnici. Od nas pa je odvisno, ali bomo izbrali avtomatsko, procesirano, ali pa bomo posegli po tistem, kar dejansko hrani in ščiti.
Pripravil: J.P.
Viri: e.vnexpress.net, health.com, thesun.ie, wesleymc.com, VnExpress.
The post Kako nas lahko teh 8 skupin živil obvaruje pred rakom first appeared on NaDlani.si.