ARTICLE AD
Občina Radlje ob Dravi je skupaj z javnim zavodom ŠKTM in ekipo Innovatif na podlagi izkušenj in rezultatov analiz zasnovala novo destinacijsko blagovno znamko. Z njo želi krepiti turistično promocijo kulturnih doživetij in aktivnega preživljanja prostega časa. Razvijati želi butični turizem ter za naložbe in programe opogumiti tudi zasebni sektor.
Občina Radlje ob Dravi je leta 2011 kot ena prvih lokalnih skupnosti pri nas registrirala blagovno znamko Rad’mam Radlje, ki je namenjena predvsem temu, da se z njo in Radljami poistovetijo občani, ob tem pa so s to blagovno znamko v skupno vizualno podobo doslej povezali številna društva, organizacije, zavode in dejavnosti, ki se dogajajo v občini.
Na podlagi dosedanjih izkušenj pri razvoju turizma ter po opravljenih analizah kazalnikov pa so v Radljah odločili za nekakšno nadgradnjo. Ugotovili so namreč, da “dosedanji napori za razvoj turizma niso bili najbolj pravilni”, je na današnji novinarski konferenci povedal direktor javnega zavoda za šport, kulturo, turizem in mladino Radlje ob Dravi (zavod ŠKTM) Gregor Likar.
Skupaj z občino so se zato odločili poiskati nove komunikacijske načine in pristopiti k razvoju turistične destinacijske blagovne znamke, namenjene turistom, ki so jo razvili skupaj z ekipo družbe Innovatif. Obiskovalce bodo v Radlje povabili z osnovnim sporočilom “Pridi v Radlje, res je lepo” in izpeljanimi različicami, v okviru promocijski aktivnosti pa bo 28. maja zaživela tudi nova spletna stran www.visitradlje.com.
Kot je ob tem povedal Likar, so določili dva stebra, ki ju bodo v razvoju turizma krepili. Prvi steber je kultura in v tem okviru doživetja v sklopu Dvorca Radlje, ki se trenutno obnavlja, ter Doma gozdne kulture, ki je povezan s tradicijo Pahernikovih gozdov in trajnostnega gospodarjenja z gozdovi.
Drugi steber pa zajema aktivno preživljanje prostega časa. V njem so zajete vodne aktivnosti, povezane s širše prepoznavnim biološkim bazenom v Vodnem parku Radlje in z reko Dravo, kjer bodo v prihodnjih dveh letih v okviru čezmejnega Interreg projekta več sodelujočih partnerjev vzpostavili več produktov za aktivnosti na vodi.
Drugi sklop tega stebra pa predstavlja kolesarjenje. Poleg dolinske mednarodne Dravske kolesarske poti, ki vodi skozi Radlje, so kolesarjem na voljo tudi označene hribovske kolesarske poti po Pohorju in Kozjaku. Tudi letošnjo poletno sezono imajo v okviru ŠKTM za izposojo na voljo električna kolesa, prav tako bo tudi letos vzpostavljena možnost vožnje z električnimi kolesi iz bližine železniške postaje v Vuhredu do vodnega parka v Radljah.
Ob tem pa Likar poudarja, da si v Radljah želijo razvijati butični turizem, ne masovnega, “da bodo turisti lahko sobivali z občani in obratno”.
Za zdaj so številke o turističnem obisku Radelj bolj skromne. Po uradno objavljenih podatkih na spletni strani ŠKTM so v Radljah ob Dravi lani našteli 2847 prihodov turistov, od tega več kot 1700 tujih in največ v juliju in avgustu. Skupno so lani našteli 5023 nočitev, od tega je bilo več kot 60 odstotkov tujih.
Na današnji novinarski konferenci so predstavili tudi aktivnosti festivala Radljevanje, ki letos poteka tretje leto. Do konca leta v okviru festivala načrtujejo še tri koncerte.
Jan Plestenjak bo nastopil oktobra, na novembrskih Serenadah slovenskih popevk bodo skupaj s sodelujočima glasbenima šolama iz Radelj in Slovenj Gradca gostili Rudija Bučarja, decembra pa bodo v Radljah nastopili Prifarski muzikanti skupaj z domačim zborom Aglaja, je povedal vodja projektov na ŠKTM Dejan Glazer. Z dosedanjim obiskom prireditev so zelo zadovoljni, lani so bili vsi dogodki razprodani.