ARTICLE AD
Razvili so ga skupaj s Fordom, zato gre za enako vozilo kot Tourneo Custom, vendar s Volkswagnovimi oblikovnimi poudarki.
Volkswagnova falanga gospodarskih vozil se razprostira od poltovornjaka Amaroka, preko Multivana, Caddyja in ID. Buzza do Transporterja in Crafterja v razgibanih konfiguracijah. Lani so registrirali skoraj 2.500 vozil in se v Sloveniji uvrstili na drugo mesto med Renaultom in Fordom. Med temi je bilo le sedem električnih Buzzov, ki se na našem trgu očitno niso najbolj »prijeli«. Za razliko od Evrope, kjer jih je lani kupce našlo 32 tisoč.
Transporter sodi v segment B gospodarskih vozil, kamor se uvršča tudi Multivan. Na voljo je v dveh dolžinah (5,05 ali 5,45 metra) in višinah ter v potniških (Caravelle) in tovornih različicah (Furgon, Krpan, Kombi in Kesonar DK) s cenami, ki se začnejo malo nad 36 tisočaki. Ne glede na pogon je kombi širok dobra dva metra, v tovornem prostoru v izvedbi furgon pa nudi 5,8 kubičnega metra ali 9 kubičnih metrov prostornine ob nosilnosti najmanj ene tone.
Evropski izdelovalci prednost pred kitajskimi ponudniki gospodarskih vozil vidijo v osredotočanju na več pogonov in ne izključno na baterijskega. Zaenkrat je na voljo sicer samo 2-litrski turbodizelski motor z 81, 110 ali 125 kilovati v kombinaciji z ročnim ali samodejnim menjalnikom ter opcijskim štirikolesnim pogonom. V prvi četrtini prihodnjega leta naj bi se pridružila še priključni hibrid in popolnoma električna izvedba. Priključni hibrid s 171 kilovati sistemske moči je zgrajen okoli 2,5-litrskega bencinskega motorja in baterije s kapaciteto 16,5 kilovatne ure, uradnim dosegom 60 kilometrov in 3,5-kilovatnim polnjenjem. Približno ob istem času bo na voljo še električna izvedba z baterijo neto kapacitete 64 kilovatnih ur (na predstavitvi so dejali, da znaša bruto kapaciteta 83 kilovatnih ur), močjo 210 kilovatov in dosegom do 357 kilometrov pri vožnji s hitrostjo do 90 kilometrov na uro (največja hitrost je omejena na 120 kilometrov na uro). Polnjenja baterije poteka s 125 kilovati z enosmernim in 11 kilovati z izmeničnim tokom.
Mere tovornega prostora se ne spreminjajo v odvisnosti od pogona. Spreminja se zgolj nosilnosti na 1038 kilogramov za električno, 1140 kilogramov za priključno hibridno in 1326 kilogramov za dizelsko izvedbo.
Ker sem že sedel v potniškem Fordovem ekvivalentu, sem se tokrat na pot odpravil s furgonom. Čeprav prazen, saj nisem imel ničesar pametnega odpeljati proti Primorski, je dokazal spodobne vozne lastnosti ter primeren nabor in razmeroma dobro delovanje vgrajenih pomočnikov. Sploh delovanje samodejnega ohranjevalnika hitrosti, ki sem ga z veseljem vklopil na avtocesti. Ne morem hkrati reči, da dobro deluje opozorilnik o prekoračitvi hitrostne omejitve (vsaj pretirano zoprn ni), kajti ob odsotnosti navigacije zelo dolgo kaže zadnji prepoznani prometni znak.
Tisti dan je na Primorskem ravno najbolj pihalo. Na trenutke se je kombi zaradi velikosti in ravnih bočnih sten zaznavno zazibal, zaradi česar sem skoraj takoj podzavestno prijel volan z obema rokama, zato kakšnih resnih težav kljub vsemu ni bilo. Dizelski motor je zagotovil dovolj moči za poskočno vožnjo, a ponovno poudarjam, da je bilo vozilo prazno.
Kljub steni za tremi sedeži v kabini je pregled iz vozila dober, prav tako je preprosto vodljivo. Zgolj prikaz slike zadnje kamere in dojemanje dejanske oddaljenosti do ovir sta zahtevala nekaj privajanja (predvsem previdnosti pri vzvratni vožnji). Tipke na volanu so nedvomno Volkswagnove, vendar so običajne, ne haptične in na dotik občutljive, za katere sem že večkrat dejal, da se nanje ne morem privaditi. Ker je ročica za izbiro smeri vožnje na desni strani volana, leva upravlja vse od luči, smernikov in brisalcev. Ne najboljše, a se prej ali slej na spremembo (hočeš nočeš) privadiš.
The post PRVI VTIS Volkswagen Transporter: Še drugi ptič iz istega gnezda appeared first on Tehnozvezdje.