Prvi slovenski oskar v rokah profesorja, ki je navdušil Hollywood

5 hours ago 11
ARTICLE AD

Los Angeles, 30. april 2025 – Slovenski znanstvenik in profesor Jernej Barbič je postal prvi Slovenec v zgodovini, ki je prejel oskarja za znanstveni in tehnični prispevek v filmski industriji. Ameriška filmska akademija mu je skupaj s sodelavci podelila nagrado za razvoj inovativne programske opreme Ziva VFX, ki se uporablja za ustvarjanje realističnih digitalnih likov v številnih svetovno znanih filmih.

Ziva VFX – slovensko ime, svetovni učinek

Barbič, ki že več kot dve desetletji živi in dela v Los Angelesu, je skupaj s sodelavci Andrewom van Stratenom, Essexom Edwardsom, Crawfordom Doranom in Jamesom Jacobsom razvil sistem Ziva VFX, ki je omogočil prelomne vizualne učinke v hollywoodski produkciji.

Programska oprema Ziva VFX, razvita v podjetju Ziva Dynamics, ki ga je Barbič ustanovil pred desetimi leti, je bila uporabljena v več kot 60 filmskih uspešnicah. Med njimi so Garfield (2024), Godzilla in Kong: Novi imperij (2024), Aquaman in izgubljeno kraljestvo (2023), Venom 2 (2021), Kapitanka Marvel (2019) in Jumanji: Naslednja stopnja (2019).

Ime programske opreme ima tudi osebno in nacionalno noto – poimenovana je po slovenskem ženskem imenu Živa, kar, kot pravi Barbič, »v svet pretežno angleških izrazov prinaša svežino in jezikovno raznolikost«.

Več kot 500 podjetij in preko 5000 umetnikov po svetu uporablja Zivo VFX za ustvarjanje ljudi, živali in fantazijskih bitij, ki so postali stalnica sodobnega filma.

Od Mosta na Soči do Oskarja

Jernej Barbič se je rodil na Primorskem, natančneje v Mostu na Soči, in se pri 24 letih preselil v ZDA. Danes je profesor matematike na Univerzi Južne Kalifornije (USC) in vodilni strokovnjak za računalniško grafiko in vizualne efekte.

»V srednji šoli v Sloveniji sem sanjal o tem, da bi postal filmski režiser. A ker prihajam z obrobja države, takrat za to ni bilo priložnosti. Svojo pot sem našel v znanosti, vendar svoje mladostne ljubezni do filma nisem nikoli opustil,« je povedal Barbič.

Njegova kariera je združila tehnologijo, umetnost in znanstveno odličnost, kar mu je zdaj prineslo tudi najvišje priznanje v industriji.

Prejemnik znanstvenega oskarja

Znanstvene in tehnične oskarje Akademija podeljuje že od leta 1931. Sprva so jih podeljevali skupaj z glavnimi oskarji, a so jih po letu 1972 zaradi dolžine prireditve prenesli na ločeno slavnostno podelitev. Letos je bila podelitev prestavljena zaradi požarov v Los Angelesu, ki so vplivali na urnik akademije.

Barbičev dosežek pomeni pomemben mejnik tudi za slovensko prisotnost v svetovni filmski industriji, saj gre za prvi oskar, ki ga je kadarkoli prejel Slovenec.

Napisal: K. J.

Vir: Facebook, 24ur.com

The post Prvi slovenski oskar v rokah profesorja, ki je navdušil Hollywood first appeared on NaDlani.si.

Read Entire Article