ARTICLE AD
Dijaki Strojne šole Šolskega centra Ptuj so predstavili projekt H2GO, v sklopu katerega so razvili avtomobilčke na vodikov pogon in organizirali tekmovanje na progi z ovirami. V projektu, ki je združil teorijo in prakso na področju sodobnih tehnologij in trajnostne mobilnosti, je sodelovalo 52 dijakov različnih letnikov, so povedali za STA.
Projekt H2GO vključuje razvoj vozil na vodikov in kombinirani baterijski pogon, ki so jih dijaki v celoti zasnovali in izdelali sami. Tekmovanje je potekalo na posebej zasnovani progi z ovirami, ki so jo prav tako iz recikliranih materialov izdelali sami. Vse to je mladim omogočilo dodatne izzive in spodbudilo inženirsko razmišljanje, so dodali na strojni šoli.
Idejni vodja projekta je Jaka Glažar, nekdanji dijak šole in zdaj študent prvega letnika strojništva v Mariboru. Glažar je za STA pojasnil, da je idejo dobil pred dvema letoma, ko je sodeloval na mednarodnem tekmovanju v modeliranju avtomobila, ki pa je bilo zelo denarno visoko zahtevno. Povedal je, da je želel s svojo različico tekmovanja odpraviti določene pomanjkljivosti, kot so visoki stroški in enodimenzionalnost tekmovanja.
Mentor Danijel Bedenik je pojasnil, da projekt dijakom omogoča praktično uporabo znanj s področja 3D modeliranja, tiskanja in konstrukcije, ki jih v rednem učnem programu pogosto ni mogoče dovolj poglobljeno razvijati. “Dijaki večinoma štiriletne smeri strojni tehnik imajo zelo malo praktičnega pouka in tukaj so dejansko lahko združili teorijo in prakso,” je povedal.
Mentor Aleksander Verač pa je poudaril pomen sodelovanja in samoiniciativnosti: “Najbolj vidim timsko delo, torej sodelovanje, iskanje rešitev za probleme.” Opozoril je tudi, da je projekt dijakom omogočil hitrejši razvoj strokovnih znanj, ki jih bodo lahko uporabili že v nadaljnjem šolanju in poklicni poti.
Cilj projekta ni bila tekmovalnost, temveč spodbujanje inovativnosti, sodelovanja in osebnega razvoja mladih. Prvi letniki, ki so se projekta udeležili, so že izrazili željo, da bi prihodnje leto svoje avtomobilčke nadgradili s štirikolesnim pogonom in vzmetenjem ter dodatno optimizacijo konstrukcije.
Glažar si želi, da bi projekt H2GO v prihodnje prerasel v vseslovensko tekmovanje. “Zelo sem vesel, da se je moja ideja razvila do te mere in da dijaki kažejo interes, da jo nadaljujejo in nadgradijo,” je dejal.
Kot so pojasnili mentorji, uporaba vodikovega goriva v avtomobilizmu ni novost. Vozila na vodik že obstajajo, vendar je tehnologija še v razvoju, podobno, kot je bilo z električnimi avtomobili pred leti.
Vodik se pridobiva s pomočjo elektrolize vode, pri čemer se molekula razdeli na vodik in kisik, nato pa se pri ponovni združitvi teh elementov sprošča energija. “Trenutno je vodik še precej reaktiven in obstajajo varnostna vprašanja, vendar se kaže velik potencial za prihodnost,” so dejali.