ARTICLE AD BOX
Škoda prenavlja svoj največji električni model Enyaq, ki na ceste verjetno prihaja pomladi. Glavna vidna sprememba je v oblikovanju »nosu« in aerodinamiki, pod površino pa je, vsaj sodeč po nemškem konfiguratorju, pomembna novost bistveno boljša oprema za nič višje (ali celo nižje) cene.
Enyaq dobiva svežo podobo zunaj in znotraj, seveda ne radikalno, po slabih štirih letih na trgu. Z novo masko, ki je nekoliko bolj zašiljena in odpravlja prejšnjo veliko, skorajda ceneno površino, so koeficient zračnega upora znižali z 0,264 na 0,245 oz. celo na 0,225 (z 0,234) pri modelu Coupe. S tem so podaljšali dosega za nekaj deset km do največ 590 km po testiranju WLTP.
Znotraj ni večjih vidnih sprememb, so pa menda v materialih in tehnologiji, med drugim je serijske digitalne in asistenčne opreme več ter je seveda zadnje generacije. Tudi toplotna črpalka je, vsaj v Nemčiji, končno (!) vključena v serijsko opremo. Prtljažnega prostora Enyaq ponuja 585 l oz. 1.710 s podrto klopjo, Enyaq Coupe pa 570 ali 1.610 l.
Znova bosta na voljo dve kapaciteti baterije in pri večji se bo mogoče odločiti za štirikolesno gnano izvedbo (Enyaq 85x). Manjša baterija pri Enyaqu 60 bo ponujala 59 kWh. Večja baterija vsaj glede na tehnične podatke ostaja enaka, kot jo pri platformi MEB poznamo že ves čas, torej s 77 kWh zaloge (82 kWh bruto). Tokrat očitno še ni bil čas za nadgradnjo na tem področju. So pa izboljšali krivuljo polnjenja z enosmernim tokom, saj traja 28 min od 10 do 80 odstotkov. In to ne glede na različico, kajti pri Enyaqu 85 je deklarirana najvišja moč polnjenja 135 kW, pri dvomotornem Enyaqu 85x pa 175 kW. Vendar slednja očitno vztraja kratek čas, kasneje pa je tam krivulja celo nekoliko »slabša,« tako da je na koncu čas enakovreden (lahko pa je določen del polnjenja, denimo od 10 do 50 odstotkov, pri tej izvedbi hitrejši).
Pogled na nemški konfigurator razkriva naslednje izhodiščne cene. Enyaq 60 – 44.400 evrov, Enyaq 85 – 48.900 evrov in Enyaq 85x 51.150 evrov. Verjetno bodo vsaj nekateri kupci želeli dodati najmanj paket Clever s »potovalnim« asistentom (nadgrajeni aktivni regulator hitrosti, ki je sicer tokrat del serijske opreme), električnim odpiranjem prtljažnih vrat in brezžičnim polnjenjem telefona za 1.190 evrov, morda se bodo odločili celo za paket Plus, ki dodaja še matrične žaromete, luči z animacijo zadaj, senčnike na zadnjih vratih in še nekatere bonbončke ter stane 3.260 evrov. Zimski paket z ogrevanjem zadnjih sedežev (ogrevanje sprednjih je že v serijski opremi) in vetrobranskega stekla stane 430 evrov. Paket z dvojnim dnom prtljažnega prostora (pri Elroqu je to denimo zgolj del enega od večjih paketov) in podiranjem klopi iz prtljažnika stane 320 evrov. Če dodamo vse to in kovinsko barvo, Enyaq 85 v Nemčiji stane 53.570 evrov. Brez paketa Plus in zimskega paketa, ki v resnici ne prinašata ničesar zares nujnega, bi bila cena 49.880 evrov.
Cene se nasploh zdijo nižje kot pred prenovo, kajti doslej je bil ta avto s primerljivo opremo občutno dražji kot denimo Volkswagen ID.4, ta pa v Sloveniji z opremo 4All (in standardnim popustom) stane približno 54 tisoč evrov. Tudi podobno opremljeni Elroq bi stal le malenkost manj kot 50 tisočakov. Zato se mi slednji zdi zanimiv predvsem s srednjo kapaciteto baterije in opremo, kdor pogleduje proti daljšemu dosegu in boljši opremljenosti, pa bo verjetno hitro pristal pri Enyaqu in s tem pridobil tudi na prostornosti. Ta model je bil sicer lani po številu registracij (67) v Sloveniji na 14. mestu med električnimi avtomobili, četudi se uvoznik z njegovo prodajo zaradi visoke cene ni kaj dosti ukvarjal. Ponekod drugod je bil kljub temu pri vrhu in v Škodi se zagotovo nadejajo, da bo tako tudi po prenovi.
Fotografije: Škoda
The post Prenovljeni Enyaq bi lahko končno postal zanimiv tudi za slovenske kupce appeared first on Tehnozvezdje.