ARTICLE AD BOX
Francosko-libanonska arhitektka Lina Ghotmeh bo prenovila tretjino galerijskih prostorov Britanskega muzeja, vključno s prostori, v katerem se nahajajo partenonski marmorji, ki že dlje časa obremenjujejo odnose med Združenim kraljestvom in Grčijo.
Britanski muzej, ki je ena največjih turističnih atrakcij v Londonu, je po lanskem natečaju za preureditev galerij v zahodnem krilu prejel več kot 60 ponudb. Kot so sporočili ob koncu tedna, so izbrali Ghotmeh.
V odzivu je izbrana arhitekta povedala, da se veseli “preoblikovanja tega dela muzeja v izjemen prostor”, je poročala francoska tiskovna agencija AFP.
Kot so navedli v Londonu, je žirijo prepričalo “globoko razumevanje in občutljivost do muzeja”, ki ju je izkazala Ghotmeh. Direktor Britanskega muzeja Nicholas Cullinan je ob tem dodal, da je Ghotmeh “arhitektka izjemne gracioznosti in tehtnosti”. Abstraktni modeli njenih načrtov po navedbah AFP kažejo skromno razporeditev z artefakti, obkroženimi s širokimi prostori in oboki.
Med prejšnjimi deli Ghotmeh so Hermesova usnjarska delavnica v Louviersu v Franciji, Estonski narodni muzej v Tartuju in stanovanjska hiša Stone Garden v libanonski prestolnici Bejrut, mestu, kjer je odraščala.
V galerijah zahodnega krila Britanskega muzeja so shranjeni starorimski, egipčanski, bližnjevzhodni in grški predmeti – vključno s partenonskimi marmorji, za katere si Grčija že dolgo prizadeva, da bi jih iz Londona vrnili v Atene.
2500 let stari kipi so nekoč krasili tempelj Partenon, zgrajen v čast Ateni, boginji zaščitnici grške prestolnice. Grške oblasti trdijo, da jih je leta 1802 odtujil lord Elgin, takratni britanski veleposlanik v takratnem Otomanskem cesarstvu. London vztraja, da jih je Elgin pridobil zakonito in nato prodal Britanskemu muzeju.
Eden od načrtov za prenovo galerij kaže frize, ki spominjajo na starodavne marmorje, in so postavljeni ob stenah muzeja. Muzej v svoji izjavi ob izbiri arhitekte ni omenjal marmorjev, navedli so le, da bo ekipa Ghotmehove v prihodnjih letih zasnovala podroben načrt prenove.