Mit je razbit: Sobne rastline ne čistijo zraka

5 hours ago 4
ARTICLE AD BOX

Mit je razbit: Sobne rastline ne čistijo zraka

Ljubitelji sobnih rastlin so dolga leta verjeli, da rastline ne le polepšajo dom, temveč tudi pripomorejo k čiščenju zraka. Ta mit izvira iz študije iz leta 1989, ki jo je izvedla Nacionalna uprava za letalstvo in vesolje (NASA). Po njenih ugotovitvah naj bi nekatere rastline, kot so pothos, bršljan in fikus, absorbirale ogljikov dioksid ter odstranjevale strupene hlapne organske spojine (HOS), kot so benzen, formaldehid in trikloroetilen, iz zraka.

Nova dognanja pa so pokazala, da sobne rastline dejansko ne vplivajo na kakovost zraka v zaprtih prostorih. Raziskovalci so ugotovili, da je bila NASA-ina študija izvedena v zelo nadzorovanih pogojih, ki se bistveno razlikujejo od dejanskega domačega okolja. Njene ugotovitve se tako ne morejo neposredno prenesti na vsakodnevno življenje.

Pomanjkljivosti NASA-ine raziskave

NASA-ina raziskava je potekala v hermetično zaprtih laboratorijskih komorah, ki niso primerljive z bivalnimi prostori. Dr. Jessica Guo, docentka za podnebje in biologijo na Harvey Mudd College v Kaliforniji, pojasnjuje, da so koncentracije HOS v zaprtih prostorih lahko večkrat višje kot na prostem, saj jih oddajajo parfumi, barve, markerji in druga gospodinjska sredstva. Kljub temu pa so raziskovalci na univerzi Drexel v novi študiji, objavljeni v reviji Nature, ugotovili, da sobne rastline ne morejo učinkovito zmanjšati teh onesnaževal.

Druga pomanjkljivost NASA-ine raziskave je bila količina rastlin, ki bi bile potrebne za opazen vpliv na kakovost zraka. Po podatkih raziskovalcev Bryana E. Cummingsa in Michaela S. Waringa bi bilo potrebnih kar 10 do 100 rastlin na kvadratni meter, da bi dosegle čiščenje zraka, primerljivo z naravnim prezračevanjem stavb, piše Good Housekeeping. Ameriško združenje za pljuča (ALA) je leta 2024 zapisalo, da bi moralo biti v tipičnem domu ali pisarni s 1500 kvadratnimi metri kar 680 rastlin, da bi dosegle enak učinek kot prezračevanje.

Ali je kakovost zraka v zaprtih prostorih resničen problem?

Znanstveniki opozarjajo, da je notranji zrak pogosto bolj onesnažen kot zunanja atmosfera, odvisno od lokacije, gradbenih materialov in načina življenja. Dr. Sarah Kavassalis, strokovnjakinja za podnebje in kemijo, poudarja, da lahko prah, cvetni prah, vonjave in drugi onesnaževalci vplivajo na zdravje. Vendar pa rastline niso najbolj učinkovita rešitev za te težave. Namesto da bi vlagali v večje število lončnih rastlin, strokovnjaki priporočajo uporabo kakovostnih čistilcev zraka in redno prezračevanje prostorov.

Rastline imajo druge prednosti

Čeprav sobne rastline ne čistijo zraka, imajo številne druge koristi. Raziskave so pokazale, da prisotnost rastlin v notranjih prostorih pozitivno vpliva na duševno zdravje in splošno dobro počutje. Študija, objavljena v International Journal of Environmental Research and Public Health leta 2022, je pokazala, da lahko sobne rastline pomagajo znižati krvni tlak in izboljšati kognitivne funkcije. Prav tako lahko izboljšajo raven vlažnosti zraka, kar je koristno predvsem v prostorih z ogrevanjem ali klimatsko napravo.

Nekatere rastline imajo tudi zdravilne lastnosti. Na primer, aloe vera proizvaja gel, ki lajša opekline in kožne iritacije, poprova meta lahko pomirja žlodčne težave, triplata pa je bogata z železom. Poleg tega rastline igrajo ključno vlogo v naravnem ekosistemu in s fotosintezo proizvajajo kisik, ki ga potrebujemo za življenje.

Jessica Guo poudarja, da je ena izmed najbolj dragocenih lastnosti rastlin njihov psihološki vpliv. Prisotnost rastlin nas lahko spomni na naravo in ustvari občutek povezanosti z okoljem.

Portal24; Foto: Pexels

Objava Mit je razbit: Sobne rastline ne čistijo zraka je bila najprej objavljena na Portal24.

Read Entire Article