Opomba urednika: Prijavite se na Unlocking the World, tedensko glasilo CNN Travel. Preberite novice o destinacijah ter najnovejše informacije o letalstvu, hrani in pijači ter o tem, kje prenočiti.
CNN
–
Višje pristojbine za obiskovalce. Prepovedi ladij za križarjenje, gradnje novih hotelov in oddajanja v počitniški najem. Obsežni protesti, med drugim zelo odmevni incidenti v Barceloni, ko so prebivalci poškropili turiste z vodnimi pištolami.
V letu 2024 so se na naslovnicah pojavljala različna prizadevanja turističnih oblasti – in razočaranih domačinov – za omejitev števila obiskovalcev v najbolj priljubljenih svetovnih destinacijah. Ker pa povpraševanje po potovanjih kaže le malo znakov upočasnitve, bo prekomerni turizem ostal kritičen izziv za obiskovalce, prebivalce in prizadete destinacije, pravijo strokovnjaki.
„Celotna industrija mora biti veliko bolj proaktivna,“ je za CNN Travel povedala Paula Vlamings, vodja učinka globalne neprofitne organizacije Tourism Cares, ki je pionir na področju spodbujanja trajnostnega turizma. „Kako poslujemo? Kako tržimo te destinacije in kako služimo lokalnim skupnostim, na katere vplivajo? Vse to resnično potrebuje trajnostno strategijo za prihodnost, saj vse več ljudi prihaja skozi vrata in na te destinacije.“
Čeprav je bil dosežen določen napredek – na primer vse večja želja potnikov po iskanju manj znanih destinacij in priznanje lokalnih oblasti, da je treba temeljiteje načrtovati – strokovnjaki opozarjajo, da je pred nami še dolga pot.
Z drugimi besedami: Ne pričakujte, da bo gneča kmalu izginila, zlasti v priljubljenih evropskih središčih, kot so Pariz, Barcelona in London, in še posebej med poletno sezono.
„Morda se je zaradi lanske krize, če temu lahko tako rečemo, zgodilo nekaj pozitivnih stvari,“ pravi Audrey Scott iz podjetja Uncornered Market s sedežem v Berlinu, ki se ukvarja s svetovanjem na področju trajnostnega turizma in ga je leta 2007 ustanovila skupaj z možem. „Vendar še vedno menim, da bo leto 2025 zaradi velikega povpraševanja leto, v katerem se bodo številni od teh priljubljenih krajev še vedno soočali z nekaterimi enakimi izzivi za turizem.“
Od začetka pandemije so potniki podvrženi vedno večjim številnim predpisom, pristojbinam in drugim ukrepom, katerih cilj je zajeziti turistični val.
Evropska mesta, med njimi Benetke in Amsterdam, so v zadnjih letih uvedla višje turistične takse in prepovedala uporabo ladij za križarjenje v svojih zgodovinskih središčih. Oblasti enega od obleganih mest na Japonskem, katerega priljubljenost je med turisti skokovito narasla, odkar je v celoti odpravila omejitve potovanj zaradi pandemije, so spomladi leta 2024 postavile oviro, da bi turistom preprečile fotografiranje selfijev z goro Fudži. Pod udarom so se znašli tudi kratkoročni najemi, saj so turistične točke, kot sta New York in Barcelona, uvedle ali napovedale prepovedi za Airbnb in druge platforme za počitniške najeme.
Poleti 2024 je več deset tisoč domačinov izrazilo svoje naraščajoče nezadovoljstvo na protiturističnih shodih in demonstracijah po vsej Evropi, vključno s Španijo, Nizozemsko in Grčijo. Kritiki trdijo, da večje število obiskovalcev med drugim prispeva k višjim stroškom bivanja, eroziji skupnosti in prenatrpanemu javnemu prevozu ter drugim negativnim posledicam.
Kljub temu množice še vedno prihajajo. Leta 2024 je število evropskih turistov doseglo nove višave, saj so prihodi tujcev presegli številke iz leta 2019, od leta 2023 pa so se na letni ravni povečali za 12 %. Na Portugalskem, ki se prav tako spopada z izzivi prekomernega turizma, se je število prihodov leta 2024 povečalo za 26 % – njena priljubljenost ne kaže znakov upadanja, saj se država še naprej uvršča visoko na sezname najboljših držav za obisk.
Ni razloga pričakovati, da se bo do poletja 2025, ki bi lahko bilo enako kaotično in nasičeno kot sezona 2024, plima umaknila. V Španiji naj bi se turizem leta 2024 povečal za 5 % – to je več kot dvakrat več kot v celotnem gospodarstvu – in pričakuje se več kot 90 milijonov obiskov tujih turistov.
Medtem bodo prelomni celoletni dogodki v Amsterdamu in Rimu – 750. obletnica in praznovanje katoliškega jubileja – nedvomno pripeljali več obiskovalcev v ti že tako polni prestolnici (samo v Rimu naj bi jih bilo 35 milijonov).
Strokovnjaki s področja turizma tudi opozarjajo, da je spopadanje z izzivi prekomernega turizma kompleksen in dolgoročen proces. „To je nekaj, kar se je razvijalo več let, in v enem letu ne morete spremeniti infrastrukture v smislu več prevoza, več vodnih virov, več ravnanja z odpadki,“ pravi Scott.
Ker se turistične organizacije spopadajo z navidezno paradoksalno dilemo, kako privabiti obiskovalce in njihov denar, ki je temelj številnih gospodarstev, ter hkrati ugotoviti, kako obvladovati množice obiskovalcev, ki se zaradi tega zgrinjajo, mnoge od njih prenavljajo svoje strategije.
Morda je najbolj opazen premik od trženjskega pristopa k destinaciji – z drugimi besedami, privabljanje večjega števila turistov – k pristopu, ki se osredotoča na upravljanje destinacije, ki usklajuje potrebe destinacije in njenih prebivalcev ter hkrati ustvarja pozitivno izkušnjo obiskovalcev.
Po podatkih spletnega portala Skift, ki poroča o potovalni industriji, so številni vodje destinacij spremenili kratico iz DMO v DMMO, da bi odražali svojo novo vlogo „organizacije za trženje in upravljanje destinacij“.
Podobno je Barcelona, ki jo Scott skupaj z Amsterdamom označuje za „otroka s plakata“ za izzive pretiranega turizma, avgusta 2024 spremenila svoj turistični slogan iz „Obiščite Barcelono“ v „To je Barcelona“.
„Gre za vprašanje: „Kako lahko naša destinacija podpira obiskovalce, ki prihajajo, poskrbi, da se bodo imeli lepo, in to na način, ki ne izčrpava naših virov in dejansko koristi kraju, lokalni skupnosti, ne le gospodarsko, ampak tudi v smislu podpore lokalni kulturi?“,“ pojasnjuje Scott. „Še posebej zaradi večjega poudarka na trajnosti postaja ta del upravljanja vse pomembnejši.“
Številne destinacije si prizadevajo tudi za boljše izobraževanje in navdihovanje turistov pred in med njihovim bivanjem, da bi ustvarili bolj pozitivno izkušnjo za popotnike in prebivalce. Morda najbolj drzen primer v zadnjem času: Amsterdam je spomladi 2023 začel izvajati tako imenovano spletno kampanjo „ostani stran“, ki je bila neposredno namenjena „divjim“ britanskim moškim, ki se težko zabavajo in prihajajo v mesto iskat seks in droge.
V Københavnu pa so se odločili za bolj prefinjen pristop s programom CopenPay, ki je navdihnjen s trajnostnim razvojem in turistom ponuja ugodnosti, kot so popust pri vstopu v muzej ali brezplačna kava, v zameno za vožnjo s podzemno železnico ali s kolesom.
CopenPay, ki se je začel poleti 2024 kot pilotni program, se bo vrnil leta 2025, pri čemer je na spletni strani navedeno, da je interes za sodelovanje izrazilo veliko več podjetij.
Vlamings pravi, da je tovrstno medsebojno sodelovanje ključni element učinkovitih in uravnoteženih strategij, ki koristijo turistom in destinacijam. Ponuja analogijo trikotnega stolčka „skupnosti, industrije in vlade“, ki „morajo resnično začeti tesneje sodelovati, kar so tudi storili“. Do zdaj je bila industrija zelo razdrobljena in mislim, da si tega ne moremo več privoščiti.“
Tudi vnaprejšnje načrtovanje in napovedovanje sta bistvenega pomena, pravi Scott. „Sodelujemo z mnogimi nastajajočimi destinacijami in vprašanje, ki ga vedno zastavimo (našim strankam), je, koliko turistov je dovolj? In poleg tega, kaj lahko storite zdaj, da se pripravite na to povečano število?“
Čeprav prekomerni turizem nedvomno pomeni resne