ARTICLE AD BOX
Predsednik ameriške centralne banke Federal Reserve (Fed) Jerome Powell je med današnjim zaslišanjem v kongresu poudaril, da so obrestne mere dovolj nizke in ne bo treba hiteti z njihovim spreminjanjem, poroča ameriška televizija CNBC.
Powell v kongresu predstavlja redno polletno poročilo o denarni politiki. Danes ga zaslišuje senatni odbor za bančništvo, v sredo bo nadaljeval s poročanjem pred odborom za finance predstavniškega doma.
Odbor za odprti trg Feda (FOMC) je na svojem zadnjem zasedanju ključno obrestno mero obdržal na razmerju med 4,25 do 4,50 odstotka, Powell pa je takrat pojasnil, da se jim ne mudi s spreminjanjem denarne politike, tudi zaradi nezanesljive prihodnosti. Sem sodi nepredvidljiva politika predsednika Donalda Trumpa glede carin in proračuna.
Danes je ponovil, da se Fed sooča z nezanesljivostmi in neznankami, zaradi česar se jim ne mudi s spreminjanjem obrestnih mer. Gospodarska rast ZDA je trenutno solidna, trg delovne sile ne povečuje inflacije, saj se je rast plač upočasnila skupaj z zaposlovanjem, ki pa ostaja trdno, je dejal. Inflacija ostaja nad ciljno vrednostjo Feda, kar je dva odstotka letno, in zaradi vsega tedna denarne politike po njegovih besedah ni treba spreminjati.
Če pa bo gospodarska rast zastala in bo naraščala brezposelnost, pa bodo posredovali z nižanjem obrestnih mer. Hiteli ne bodo, ker nočejo tvegati s povečanjem inflacije, je dejal Powell.
Napovedal je, da poteka petletna revizija dela centralne banke, katere rezultati bodo znani poleti. Naslednje zasedanje FOMC pa bo 18 in 19. marca.
Republikanski in demokratski člani odbora so zaslišanje izkoristili za poudarjanje svojih političnih prioritet. Republikanski predsednik odbora Tim Scott iz Južne Karoline je Fed napadel, da popušča političnim pritiskom, s tem ko se je leta 2020 pridružila neformalni skupini centralnih bank in regulatorjev za “pozelenitev” finančnih sistemov.
Njegova vprašanja in vprašanja strankarskih kolegov so nadaljevala s pritiskom na vladne agencije in regulatorje, ki jih trenutno izvaja Trumpova vlada.
Vodilna demokratka v odboru Elizabeth Warren iz Massachusettsa je napadla vlado zaradi zapiranja Urada za zaščito potrošnikov, ki ga je pomagala ustanoviti po veliki finančni krizi leta 2008. “Vsak bančni račun, kreditna kartica in prošnja za hipoteko je dobil pripis, da so policiste odpustili, prevare pa se lahko začnejo,” je dejala.
Powlla je pozvala, naj Trumpu in njegovemu ‘sopredsedniku’ Elonu Musku ne dovoli lomastenja po finančnem sistemu centralne banke in naj ne popušča pod pritiski.
Vendar pa je glede obrestnih mer sama na isti valovni dolžini kot Trump, ki zahteva njihovo znižanje. Warren je kritizirala centralno banko, da po pandemiji covida-19 ni dovolj hitro ukrepala proti inflaciji z nižanjem obrestnih mer. Powlla je pozvala, naj v pričakovanju višje inflacije zaradi Trumpovih ukrepov napake ne ponovi.