ARTICLE AD
Predavanje, namenjeno očetom, bo odprlo vprašanje, kako naj vzgajam kot oče. Očetje se namreč v svoji vlogi večkrat počutimo rahlo izgubljeni. Čutimo, da se od nas veliko pričakuje, ampak jasnih navodil za vzgojo nismo prejeli. Včasih se v to vmešajo naše žene in nam v dobri veri dajejo vzgojne nasvete. Ampak z njimi si pogosto ne moremo veliko pomagati, ker so postavljeni iz ženske perspektive. V paniki in zgubljenosti potem poskušamo vzgajati na način, kakor so vzgojili nas. Na predavanju bomo govorili o glavnih smernicah, vlogah očetovstva in o dobrih praksah.
Predavanje bo potekalo v Centru za mlade Domžale v torek, 22. aprila 2025, ob 18. uri. Vodil ga bo Miha Novak, oče ter zakonski in družinski terapevt iz Študijsko-raziskovalnega centra za družino, enota Domžale. Udeležba je brezplačna, prijava pa je obvezna na info@czm-domzale.si ali 040 255 568.
Zakonski in družinski terapevt Miha Novak nam je odgovoril na nekaj najpogostejših vprašanj in izzivov, s katerimi se soočajo očetje.
Gospod Novak, zakaj se zdi, da se očetje v svoji vzgojni vlogi pogosto počutijo izgubljene?
Milijon vzgojnih nasvetov, opozoril, kaj vse lahko narediš narobe, različna pričakovanja, časovna preobremenjenost in potem je tu še nora digitalizacija, ki je niti sami ne obvladamo. Mislim, da je dovolj razlogov, da se vsi, ki se aktivno vključujemo v vzgojo svojih otrok, počutimo mnogokrat izgubljene. Res pa je, da kljub temu ne smemo dvigniti rok.
Velikokrat se zgodi, da imajo mame in očetje različne pristope k vzgoji, kar lahko vodi v nesoglasja ali celo v to, da se očetje umaknejo. Kako lahko par vzpostavi skupno vizijo vzgoje, pri čemer ohrani enakovredno vlogo obeh staršev?
Nisem zagovornik tega, da morata biti oče in mama 100% usklajena v vseh odzivih in pogledih. Otrok potrebuje očetov in mamin oz. moški in ženski pogled. Seveda pa je pomembno, da se starša med seboj poskusita čim bolj uskladiti.
Pri vzgoji si moramo zaupati, da ima kdaj prav tudi. Če se npr. očetu ne zdi tako nujno, da ima otrok na glavi čelado vedno, ko je na kolesu, mami pa se zdi to zelo pomembno, se mi zdi prav, da jo oče upošteva. Če se mami ne zdi potrebno, da se otrok obleče in obuje sam, čeprav se zna, očetu pa se zdi to pomembno, pa naj mama upošteva očeta. Biti usklajen, vendar ne vedno zahtevati samo svoje.
Marsikateri oče pri vzgoji nehote ponavlja vzorce, ki jih je sam doživel kot otrok. Čeprav se zaveda, da način, na katerega je bil vzgajan, morda ni bil najboljši, se v določenih trenutkih še vedno odzove instinktivno – kot so ravnali njegovi starši. Kaj lahko očetje naredijo, da se osvobodijo teh vzorcev in aktivno spremeni svoj vzgojni pristop?
Pogosto nas pri otrocih jezi ali moti ravno tisto, kar je tudi naša osebna rana. Očeta, ki ga zelo moti, da se njegov sin ne zna postavi sam zase, jezi mogoče tudi to, da v službi ne upa prositi za višjo plačo. Ampak tega ne vidi. Oče, ki ne razume, zakaj je njegov sin vedno vpleten v šolske pretepe, pogosto tudi ne uvidi, da je sam zelo pasivno agresiven do svoje žene. Psihoterapevti po navadi rečemo, da otroci prebujajo naše rane. Ne ravno na enak način, ampak enako bolečino.
Bolj kot je oče pripravljen delati na sebi, bolj pristno in dobro bo lahko vzgajal svoje otroke. Prav zato lahko rečemo, da očetovstvo sili moškega k bolj zreli osebnosti. Če pa oče »popravlja« samo otrokove napake, brez da bi delal tudi na sebi, to otroci začutijo in mu kljub njegovim dobronamernim nasvetom redko sledijo.
Kaj so po vašem mnenju ključne lastnosti dobrega očeta v današnji družbi?
Sodobna družba od očetov pričakuje veliko – naj bodo skrbni, vključeni, a hkrati tudi avtoriteta in zgled.
Pokojni terapevt Bogdan Žorž je rekel: »Dva tipa staršev sta najslabša. Tisti, ki mislijo, da vedo vse in tisti, ki o vsem dvomijo oz. niso v nič prepričani.« Izpostavil bi zadnjega. Očetje, ki so zelo negotovi vase, pozor, ne v vzgojo, v sebe, zelo težko dajo otroku varnost in stabilnosti. Otrok pri vzgoji potrebuje trdnega očeta. Nekoga, ki ima vrednote, prepričanja, po katerih živi. Nekoga, ki postavi tudi mejo. Otrok potrebuje varnost in varnost je meje.
Vaše predavanje nosi naslov ‘Kako naj vzgajam kot oče?’. Če bi morali očetom dati en ključen nasvet, kaj bi to bilo?
Čeprav mogoče že velikokrat slišan stavek, še vedno najpomembnejši. Biti dober oče pomeni najprej imeti rad svojo ženo/partnerko. Ali če je prišlo do razhoda, biti spoštljiv do svoje bivše žene, ki je še vedno mati tvojega otroka. Ko otroci odrastejo, nam bodo odpustili vzgojne napake, slabega odnosa do njihove mame pa ne.
Vabljeni na predavanje, ki bo potekalo v Centru za mlade Domžale v torek, 22. aprila 2025, ob 18. uri.
The post Predavanje za starše: Kako naj vzgajam kot oče? appeared first on domžalec.si.