ARTICLE AD BOX
Povprečen Evropejec porabi 20 kg toaletnega papirja letno: Kakšne so okolju prijazne alternative?
Odhod na stranišče je univerzalna vsakodnevna potreba, ki pa se skozi zgodovino ni odvijala vedno tako, kot jo poznamo danes. Do preteklega stoletja uporaba stranišč ni bila udobje, temveč potreba, ki se je reševala na različne načine. Raziskovalci menijo, da so v rimskih časih za čiščenje uporabljali delce keramike, znane kot “pessoi”. Po ugotovitvah strokovnjakov, objavljenih v British Medical Journal, bi lahko dolgotrajna uporaba teh ostrih delcev povzročila draženje, poškodbe kože in celo zaplete pri hemoroidih. Alternativa so bile gobice na palicah, vendar so bile pogosto v skupni rabi, kar danes vzbuja pomisleke glede higiene.
Sodobne kopalnice, kot jih poznamo danes, so se razširile šele v preteklem stoletju, prav tako tudi uporaba toaletnega papirja, navaja Euronews. Ta je bil prvič pakiran leta 1857, zvitki pa so postali standard šele leta 1907. Po mnenju zgodovinarja dr. Petra Warda s kanadske Univerze British Columbia je prav 20. stoletje prineslo pospešene spremembe higienskih navad. Medtem ko se je njegov dedek kopal le dvakrat letno, so njegove hčerke v adolescenci tuširale tudi dvakrat na dan.
Vpliv toaletnega papirja na okolje
Povprečen Evropejec letno porabi okoli 20 kg toaletnega papirja, pri čimer so ZDA, Kanada in zahodna Evropa med največjimi potrošniki. Toaletni papir predstavlja približno 10 odstotkov svetovne proizvodnje papirja, kar pomeni, da njegov vpliv na okolje ni zanemarljiv. Evropski okoljski urad opozarja, da je predelava lesa v papir onesnaževalen proces, pri čemer se pogosto uporabljajo kemikalije in dišave, ki dodatno obremenjujejo okolje.
Organizacija Environmental Paper Network izpostavlja, da so nekateri največji proizvajalci toaletnega papirja povezani s krčenjem gozdov in celo s kršitvami človekovih pravic. EU je zato sprejela zakonodajo, ki bo prepovedala prodajo izdelkov, pridobljenih iz nezakonito izkrčenih gozdov. Okoljske organizacije so lani v Evropskem parlamentu opozarjale na pomen hitre uvedbe teh pravil, vendar je bila njihova uveljavitev odložena do decembra 2025 za večja podjetja in do junija 2026 za manjša podjetja.
Kemikalije v toaletnem papirju
Nedavne raziskave so razkrile še en skrb vzbujajoč vidik toaletnega papirja. Raziskovalci Univerze na Floridi so leta 2023 v vzorcih 21 največjih blagovnih znamk toaletnega papirja po svetu odkrili prisotnost PFAS (per- in polifluoroalkilnih snovi), znanih tudi kot “večne kemikalije”. Te kemični spojine se v naravi razgrajujejo izjemno počasi in lahko vstopajo v vodne sisteme skozi kanalizacijo. Znanstveniki zato opozarjajo, da bi bilo treba toaletni papir obravnavati kot potencialni vir onesnaženja.
Alternativne rešitve
V mnogih delih sveta so se kot alternativa toaletnemu papirju uveljavili bideji in tako imenovani “bumgun” – ročna cev za umivanje, ki je priljubljena predvsem v jugovzhodni Aziji. Vendar se v zahodnih družbah bideji niso vedno prijeli. Po mnenju dr. Warda ima bide v nekaterih družbah negativen sloves, saj je bil v preteklosti povezan z določenimi spolnimi podrazredi, kar je vplivalo na njegovo sprejemanje.
Kljub temu zagovorniki opozarjajo, da bideji in nastavki za straniščne deske bistveno zmanjšajo porabo toaletnega papirja in hkrati porabijo manj vode, kot jo potrebuje proizvodnja papirja iz gozdnih vlaken. Ameriška nevladna organizacija Natural Resources Defense Council v svojem letnem poročilu izpostavlja, da bi širša uporaba bidejev lahko pripomogla k zmanjšanju ekološkega odtisa sanitarnih izdelkov.
Argumenti v obrambo toaletnega papirja
Kljub ekološkim vprašanjem pa nekateri strokovnjaki opozarjajo tudi na pozitivne vidike uporabe toaletnega papirja. Giovanni De Feo, izredni profesor okoljskega in sanitarnega inženiringa na Univerzi v Salernu, poudarja, da je bil toaletni papir revolucionaren izum, ki je prispeval k izboljšanju sanitarnih razmer. V zgodovini človeštva so prav bakterijske okužbe, povezane s slabimi higienskimi pogoji, zahtevale več žrtev kot oboroženi konflikti.
De Feo opozarja, da je pomembno, da se namesto popolne opustitve toaletnega papirja osredotočimo na zmanjšanje njegove porabe. Zmanjšanje porabe za en sam list papirja na osebo lahko po njegovih besedah prihrani tri litre vode. S svojo pobudo Greenopoli skuša ozaveščati mlade o vplivu vsakodnevnih navad na okolje. Eden izmed njegovih učnih pripomočkov je prav rolica toaletnega papirja, s katero ponazarja trajnostni vidik življenjskega cikla izdelkov.
Vprašanje, ali se bodo v prihodnosti bideji in drugi alternativni higienski pripomočki uveljavili kot standard, ostaja odprto. Jasno pa je, da ima trenutna raba toaletnega papirja pomembne posledice za okolje, kar zahteva premislek o načinih za njegovo bolj trajnostno uporabo.
Foto: Pixabay
Objava Povprečen Evropejec porabi 20 kg toaletnega papirja letno: Kakšne so okolju prijazne alternative? je bila najprej objavljena na Portal24.