ARTICLE AD BOX
Tečaji delnic na evropskih borzah so danes zaradi zaskrbljenosti glede razmer v svetovnem gospodarstvu, predvsem v luči grozečih trgovinskih vojn, nazadovali. V torek naj bi namreč začele veljati dodatne ameriške carine na kitajski uvoz, lahko pa tudi na uvoz iz Kanade. Uveljavitev višjih carin na uvoz iz Mehike je bil prestavljen za mesec dni.
Indeks najpomembnejših podjetij v območju evra Eurostoxx 50 se je znižal za 1,30 odstotka.
V Frankfurtu je indeks DAX nazadoval za 1,40 odstotka, pariški CAC 40 pa je šel navzdol za 1,20 odstotka. V Londonu je indeks FTSE 100 trgovanje zaključil 1,04 odstotka nižje. V Milanu je indeks FTSE MIB zabeležil 0,69-odstoten padec, indeks SMI v Zürichu je izgubil 0,40 odstotka, dunajski indeks ATX pa 1,89 odstotka.
Trump je v soboto napovedal uvedbo 25-odstotnih carin na uvoz iz Kanade in Mehike ter 10-odstotne dajatve na kitajsko blago. Veljati naj bi začele v torek. Ob tem je opozoril, da bo naslednja na vrsti EU, pri čemer ni izključil uvedbe carin na uvoz iz Velike Britanije.
Po današnjem pogovoru z mehiško predsednico Claudio Sheinbaum je ameriški predsednik sicer sporočil, da bodo višje carine na uvoz iz Mehike začele veljati šele čez mesec dni. Obenem je potrdil, da je pogovor o carinah danes že opravil tudi s kanadskim premierjem Justinom Trudeaujem, ponovno pa se bosta slišala okoli 21. ure po srednjeevropskem času. Analitiki opozarjajo, da bi lahko carine spodbudile inflacijo in upočasnile gospodarsko rast.
Še posebej močno so bile danes zaradi strahu pred trgovinskimi vojnami prizadete delnice evropskih proizvajalcev avtomobilov, pri čemer so Volkswagnove delnice izgubile 3,5 odstotka, delnice Stellantisa pa so padle za več kot 4,5 odstotka. Medtem ko Volkswagen nekaj avtomobilov za ameriški trg izdeluje v Mehiki, ima Stellantis proizvodne obrate tako v Kanadi kot Mehiki, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
V New Yorku so tečaji vrednostnih papirjev prav tako obarvani rdeče. Industrijski indeks Dow Jones je bil približno tri ure in pol pred koncem trgovanja na 0,09 odstotka nižji ravni kot v petek. Širši indeks S&P 500 je do tedaj izgubil 0,85 odstotka vrednosti, tehnološki indeks Nasdaq pa je bil 1,04 odstotka v minusu.
Tečaj evra močno izgublja. Pozno popoldne so z evrom v Frankfurtu trgovali po tečaju 1,0289 dolarja, kar je 0,82 odstotka manj kot v petek. Tekom dne je beležil tudi več kot odstotni padec. Evropska centralna banka je opoldne določila referenčni tečaj evra pri 1,0274 evra (v petek pri 1,0393 dolarja).
Cene nafte na drugi strani rastejo. Za 159-litrski sod teksaške nafte, ki bo dobavljena marca, je bilo treba na borzi v New Yorku popoldne po evropskem času odšteti 72,76 dolarja, kar je 23 centov več kot v petek. V Londonu so se aprilske terminske pogodbe za severnomorsko nafto brent doslej podražile za sedem centov na 75,74 dolarja.