Povorka prispela do Nove Gorice in spisala zgodovino

4 hours ago 6
ARTICLE AD BOX

Čezmejna povorka, prvi del odprtja EPK, se je ob 15.20 s kulturnim programom zaključila na Bevkovem trgu. Novogoriški župan Samo Turel je v nagovoru izpostavil pomembnost povezovanja in miru v času konfliktov in vojn, goriški župan Rodolfo Ziberna pa je dejal, da se je danes pisala zgodovina.

Povorka plesalcev, tolkalcev, folkloristov, godbenikov in pustnih maškar je ob 14. uri na nekdanjem mejnem prehodu Erjavčeva predala štafeto slovenskim športnim in kulturno-umetniškim skupinam. Ob tem so čez mejo simbolično zakotalili kroglo Sfera italijanskega umetnika Michelangela Pistoletta. Slednje je pospremila posebna točka plesalk na svili iz kluba Aerial Circus.

Na slovenski strani so povorko sestavljali tolkalci, godbeniki, pevski zbori, kotalkarice, rolkarji in plesalci, višje na Erjavčevi cesti so se jim pridružile mažoretke, cirkuški artisti, klovni in akrobati ter navijačice. Pri stavbi Krajevne skupnosti Nova Gorica so se jim pridružile še štiri folklorne skupine, dve slovenski, srbska in makedonska, na stopnicah Eda centra pa so nato združeni zapeli pevski zbori Goriške s približno 200 pevci.

Parado so malo naprej pričakali združeni slovenski in italijanski pihalni orkestri, ki so povorko pospremili do Bevkovega trga, kjer se je z govoroma obeh županov, nastopom cirkusantov in pesmijo Gorica je na mapi tudi končala.

Čezmejno parado je na slovenski strani spremljala množica več tisoč obiskovalcev, ki je skupaj z nastopajočimi prehodila pot od nekdanjega mejnega prehoda na Erjavčevi ulici do Bevkovega trga.

Turel je v svojem govoru med drugim izrazil upanje, da bosta mesti, ki sta skupaj osvojili naslov Evropske prestolnice kulture, v tem letu stkali še tesnejše vezi in bolje razumeli druga drugo. V negotovem času je sporočilo projekta EPK še toliko bolj pomembno, mesti z njim dajeta vedeti, da je kljub tragični zgodovini sodelovanje mogoče.

“Današnji čas nas utrjuje v prepričanju, da je naše sporočilo brezmejnosti in miru, naš slogan Gremo brezmejno pravi in v tem trenutku še toliko bolj pomemben,” je dejal Turel.

Slednje, zgodbe ljudi, ki jih je meja razdelila in jim krojila življenja, pa tudi zgodovina Nova Gorice, ki je nastala izrecno zaradi meje, je tisto, kar bodo obiskovalci v tem letu in vseh nadaljnjih spoznavali, je med drugim še dejal Turel.

“Želim si, da bi predvsem mladi to našo pobudo peljali naprej, živeli brezmejno v miru in sožitju, tako da nas v bodoče ne bi povezovali samo dve naravni lepoti, Soča in burja, temveč da bi nas povezovale tudi globoke prijateljske vezi, skupno sodelovanje, sožitje in življenj v miru,” je povedal Turel.

Goriški župan Rodolfo Ziberna se je v svojem nagovoru zahvalil vsem, ki so pripomogli k pridobitvi in pripravi na Evropsko prestolnico kulture.

“Danes pišemo zgodovino, ker smo se uspeli združiti, ker smo uspeli porušiti mejo. Stvari se najbolje delajo skupaj, hvala vsem v Sloveniji in Italiji, ki so pripomogli k tej prireditvi,” je med drugim dejal Ziberna.

Read Entire Article