ARTICLE AD BOX
Potresi na Santoriniju: Oblasti sprejemajo nujne varnostne ukrepe
Grški otok Santorini, znan po svojih slikovitih belih hišah in razgledih na Egejsko morje, v zadnjih dneh doživlja močno potresno aktivnost, ki je pričela vplivati na lokalno prebivalstvo in turiste. V sredo je bilo pričakovati odhod več sto ljudi, ki se zaradi nadaljevanja potresov odločajo zapustiti otok.
Seizmična aktivnost na Santoriniju traja že skoraj en teden, pri čemer so strokovnjaki zabeležili več sto manjih potresov, ki so povzročili tresenje zgradb in sprožili padanje skal na klifih, navaja Reuters. Strah pred močnejšim potresom je prisilil prebivalce in obiskovalce, da razmislijo o varnosti. Mnogi so se že odločili in otok zapustili. Po zadnjih ocenah je odšlo približno 10.000 ljudi, ki so uporabili trajekte in letalske prevoze za odhod proti celinski Grčiji.
Vpliv na prebivalstvo in varnostni ukrepi
Santorini je poleti izjemno priljubljena turistična destinacija, kjer se število obiskovalcev povzpne na več milijonov. Po zadnjem popisu iz leta 2021 stalno prebivalstvo otoka znaša 15.000 ljudi, vendar je v zimskem obdobju zaradi manjše turistične aktivnosti to število nižje. Tisti, ki so ostali na otoku, se soočajo z varnostnimi ukrepi, ki jih je uvedla grška vlada.
Med sprejetimi ukrepi je prekinitev vseh gradbenih del, saj bi dodatna obremenitev tal lahko povečala nevarnost plazov. Prav tako so oblasti zaprle šole ne samo na Santoriniju, temveč tudi na sosednjih otokih Ios, Amorgos in Anafi. Da bi zmanjšali pritisk na teren, so oblasti izdale priporočilo, da hoteli in prebivalci izpraznijo bazene.
Nevarnost zemeljskih plazov in omejitve dostopa
Seizmologi in predstavniki oblasti, ki so se sestali v sredo, so opozorili na visoko nevarnost zemeljskih plazov, zlasti v bližini pristanišča Athinios, ki letno sprejme okoli 1,5 milijona potnikov. Lokalni organi so zato omejili dostop do nekaterih območij, kjer je tveganje največje.
Za zagotavljanje varnosti so bile aktivirane reševalne službe, plovila in helikopterji, ki so v pripravljenosti za morebitne nujne primere. Grški premier Kiriakos Micotakis je v sredo poudaril, da so oblasti pripravile celoten državni mehanizem za obvladovanje situacije: “Aktiviran je bil ves državni mehanizem … tako da smo pripravljeni na vse možnosti z upanjem, da se bodo stvari izboljšale in bo pojav zmanjšal intenzivnost.”
Prekinjeni trajektni prevozi in vpliv na letalski promet
Potresna aktivnost ni edini dejavnik, ki vpliva na prevoze z in na otok. Zaradi razburkanega morja sta bili v sredo odpovedani dve trajektni liniji med Santorinijem in pristaniščem Pirej. Kljub slabemu vremenu pa letalski prevozi za zdaj potekajo nemoteno. Letalski prevoznik Aegean Airlines je napovedal, da bo izvedel šest letov, vključno z dvema nujnima prevozoma, ki sta bila predvidena za sredo.
Strokovnjaki ocenjujejo, da bi lahko povečana potresna aktivnost trajala še nekaj dni ali celo tednov, preden bi se umirila. Kljub temu so lokalni prebivalci v sredo poročali o manjši intenzivnosti tresenja. “Danes se ni močno streslo, ničesar nisem čutil od 04.00,” je dejal Nikos Sakorafos, lastnik potovalne agencije v turistični vasi Fira. Mnogi prebivalci menijo, da je trenutna sezona, ko je otok manj obiskan in veliko ljudi nima dela, primeren čas za odhod.
Grčija je ena najbolj potresno dejavnih držav v Evropi, saj leži na stičišču afriške in evrazijske tektonske plošče. Santorini pa je posebej zanimiv zaradi svoje geološke zgodovine. Otok je dobil svojo značilno obliko po enem največjih vulkanskih izbruhov v zgodovini, ki se je zgodil okoli leta 1600 pr. n. š. V zadnjih stoletjih je na tem območju prišlo do več vulkanskih aktivnosti, pri čemer je bil zadnji izbruh leta 1950.
Portal24; Foto: Pixabay/Russell_Yan
Objava Potresi na Santoriniju: Oblasti sprejemajo nujne varnostne ukrepe je bila najprej objavljena na Portal24.