ARTICLE AD BOX
Delovanje javne službe kmetijskega svetovanja ostaja pod okriljem KGZS
[STA] – Delovanje javne službe kmetijskega svetovanja ostaja pod okriljem KGZS, potem ko bo ministrstvo predlog, da bi se služba prenesla na novo ustanovljeno upravo znotraj kmetijskega ministrstva, umaknilo iz osnutka predloga zakona o kmetijstvu. Ministrica Mateja Čalušić je napovedala tudi ponovno podaljšanje javne obravnave svežnja kmetijske zakonodaje.
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je pretekli teden predstavilo sveženj kmetijske zakonodaje, pri čemer je bil največ pozornosti v javnosti deležen predlog za prenos javne službe kmetijskega svetovanja izpod okrilja Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije (KGZS) na novoustanovljeno upravo za svetovanje in razvoj kmetijstva v okviru kmetijskega ministrstva.
Do te spremembe zdaj ne bo prišlo, sta po današnjem sestanku v Ljubljani dejala kmetijska ministrica Čalušić in predsednik KGZS Jože Podgoršek.
“S predsednikom KGZS smo se dogovorili, da se ta predlog iz osnutka zakona umakne, vanj pa se bo vrnil zapis iz trenutno obstoječega člena zakona,” je dejala Čalušić. To pomeni sedemletne koncesije za opravljanje te službe.
Pomen dialoga
Ministrica je poudarila pomen dialoga za iskanje rešitev za prevetritev delovanja javne službe kmetijskega svetovanja. “Pomembno je, da se skozi delovno skupino, ki jo bo koordiniralo ministrstvo, odpre široka razprava. Vsi se strinjamo, da je treba izboljšati delovanje javne službe kmetijskega svetovanja in ravno zato bomo skozi široko razpravo in delovno skupino iskali skupne odgovore na izzive, ki nas še čakajo,” je pojasnila Čalušić.
Podgoršek je pozdravil odločitev ministrstva, da javna služba kmetijskega svetovanja ostane pod okriljem KGZS, in se strinjal, da je treba najti rešitve za izboljšanje delovanja službe, zato pozdravlja odprto debato. “Velik izziv je, kako bomo opolnomočili, izobrazili svetovalce, da bodo lahko z najsodobnejšimi dognanji nadalje svetovali na kmetijskih gospodarstvih,” je dejal.
Predsednik KGZS je obžaloval, da ministrica ni podprla sklepa sklepa sveta za kmetijstvo in podeželje in iz javne obravnave umaknila sveženj zakonodaje, a hkrati dejal, da razume zakonodajno pot. Sta se pa na sestanku strani dogovorili tudi, da se podaljša javna obravnava predlagane zakonodaje.
Rešitve
“To bo lahko prineslo rešitve, ki bodo v ospredje postavile slovenskega kmeta in potrošnika,” je poudarila Čalušić. Ocenila je, da je pomembno, da zakoni nadaljujejo svojo pot, saj menijo, da je v osnutku zakona o kmetijstvu veliko dobrih rešitev, zato se ji ne zdi prav, da bi tematika javne svetovalne službe prevzela celotno pozornost.
Osnutki zakonov o kmetijstvu, o hrani ter o varni hrani in krmi bodo po novem namesto 60 dni v javni obravnavi 75 dni. Obravnava osnutkov zakona o zdravju živali je podaljšana s 45 na 60 dni, medtem ko rok za pripombe na noveli zakona o kmetijskih zemljiščih in zakona o gozdovih ostaja 45 dni.
Ministrica je že v ponedeljek po seji sveta za kmetijstvo in podeželje, ki je posvetovalno telo ministrice, napovedala ustanovitev delovnih skupin, ki bodo vsebinsko prispevale k razpravi o osnutkih zakonov.
Delovne skupine
Kot je danes pojasnil Podgoršek, bosta v delovnih skupinah po dva predstavnika vsakega deležnika, s čimer bodo dobili široke delovne skupine, ki bodo sooblikovale zakonodajo. “Prve delovne skupine se bodo pričele srečevati po 20. februarju, ker potrebujemo nekaj časa, da se prebijemo čez vso to materijo, ki je na mizi,” je dejal.
Kmetje so izrazili tudi željo za uvid v analize, ki so pripomogle pri pisanju zakonodaje. Ministrstvo je želje uslišalo in bo deležnikom predstavilo izhodišča in analize, na podlagi katerih so spreminjali zakonodajo, je pojasnil Podgoršek.
Pri tem je izrazil prepričanje, da bo nadaljnji dialog vsebinski in ne tudi politični. “Nekatera zakonodaja je potrebna prenove in tudi obstoječi osnutki zakonov v nekaterih delih prinašajo pozitivne novosti, seveda pa nas še čakajo izzivi,” je dejal. Napovedal je, da bo KGZS še naprej opozarjala in iskala dobre rešitve za kmete ter poudaril, da bodo še naprej tvorno sodelovali z ministrstvom.
Portal24; Foto: MKGP RS
Objava Delovanje javne službe kmetijskega svetovanja ostaja pod okriljem KGZS je bila najprej objavljena na Portal24.