Potrebna pravila za zagotovitev pravic čezmejnih delavcev

1 day ago 6
ARTICLE AD

»Na trgu dela, ki hoče res biti skupen, so potrebna pravila, katerih cilj ni omejevati čezmejne mobilnosti, temveč zagotoviti ustrezne pravice vsem čezmejnim delavcem.« Tako je povedala deželna odbornica Alessia Rosolon na posvetu, ki ga je minuli petek v konferenčnem centru tržaške univerze v Ulici Alviano v Gorici organizirala pokrajinska zbornica svetovalcev za delo.

Posvet se je začel z nastopom mladinskega zbora Emil Komel, ki je zapel italijansko, slovensko in evropsko himno, zatem je navzoče nagovoril predsednik pokrajinske zbornice svetovalcev za delo Sandro Benigni. Sledil je nagovor goriškega župana Rodolfa Ziberna, ki je opozoril, da je posvet potekal le nekaj dni po raznih smrtnih nesrečah pri delu, ki so le še potrdile, da je treba varnosti nameniti še večjo pozornost. V nadaljevanju so spregovorili še novogoriški župan Samo Turel, deželni svetnik Diego Bernardis, državni sekretar na slovenskem ministrstvu za solidarno prihodnost Luka Omladič, državni predsednik svetovalcev za delo Rosario De Luca, sekretar sindikata ANCL Dario Montanaro, deželna pooblaščenka za enakost na trgu dela Anna Limpido, predsednik španske zbornice svetovalcev za delo Joaquin Merchan Bermejo, predsednik Slovenske kadrovske zveze Ivan Papič, predsednica ANGCDL Elisa Paolieri in državni sekretar svetovalcev za delo Giovanni Marcantonio. Z odra so poseben pozdrav namenili senatorki Tatjani Rojc. Govorniki so orisali razna vprašanja, vezana na varnost pri delu, posebno pozornost so namenili umetni inteligenci.

Spremembe so vse hitrejše

Deželna odbornica Alessia Rosolen se je srečanja udeležila na daljavo. Med svojim posegom je podala vrsto podatkov, ki zadevajo trg dela v Furlaniji - Julijski krajini. Po njenih besedah v zadnjih časih prihaja do velikih sprememb, podjetja se zelo hitro prilagajajo na novosti, ki jih s seboj prinaša umetna inteligenca. Odbornica je poudarila, da krajevna podjetja ne bodo več mogla biti konkurenčna, kar se tiče stroškov dela, zaradi česar bo konkurenčnost treba dvigniti z večjo pozornostjo do socialnih vprašanj in z naložbami v človečki kapital. Odbornica je opozorila, da kljub demografski krizi gospodarstvo raste predvsem po zaslugi žensk in mladih. »Lani smo v Furlaniji - Julijski krajini dosegli rekordno število zaposlenih ravno po zaslugi zaposlovanja žensk; njihov delež na trgu dela bi bil še nikoli tako visok,« je poudarila Alessia Rosolen in pojasnila, da je bila lani v Furlaniji - Julijski krajini stopnja zaposlenosti, s katero merimo ekonomsko izkoriščenost delovno sposobnega prebivalstva, kar 69,8-odstotna. Kar zadeva samo ženske, je bila stopnja zaposlenosti 63,9-odstotna. Odbornica je tudi opozorila, da je bilo lani v Furlaniji - Julijski krajini 527.531 zaposlenih, 87 odstotkov jih je imelo stalne pogodbe. Po drugi strani je odbornica obžalovala dejstvo, da je v zadnjih desetih letih 22.500 diplomiranih mladih iz Furlanije - Julijske krajine poiskalo zaposlitev v drugih italijanskih deželah oz. v tujini. »Povečati je treba atraktivnosti naših krajev,« je ugotavljala odbornica in opozorila, da je med Gorico in Novo Gorico vse bolj razširjeno čezmejno delo, ki ne gre več samo v eno smer, ampak zadeva obe mesti in najrazličnejša področja. »Čezmejni trg dela potrebuje pravice, tako za Italijane, ki delajo v Sloveniji, kot tudi Slovence, ki delajo v Italiji. Nanašam se na pravice, ki zagotavljajo dostop do raznih socialnih storitev, pravice na davčnem področju ... Gre za vprašanja, ki jih z ustreznimi dogovori morata normirati državi,« je poudarila Alessia Rosolen, ki je prepričana, da se bo italijanska državna vlada znala posvetiti tudi temu vprašanju in ga v dogovoru s slovensko stranjo tudi ustrezno rešiti.

Read Entire Article