ARTICLE AD BOX
Če ste se kdaj vprašali, zakaj je tako težko shujšati, si bomo v tem članku ogledali, kakšne ovire postavlja naše telo na poti do tako želene vitkosti in kako jih je mogoče premagati s pomočjo znanosti.
Proces preživetja in vloga možganov
Glavna naloga naših možganov je preživeti, za to pa je potrebna hrana. Iz hrane pridobivamo različne snovi in pridobivamo potrebno energijo. Majhen del možganov, hipotalamus, je odgovoren za energijsko ravnovesje, pri tem pa mu pomagata dva ključna hormona: hormon sitosti leptin in hormon lakote grelin.Leptin se proizvaja v želodcu, ko se najemo, in povzroča občutek sitosti. Ta hormon nenehno proizvajajo tudi maščobne celice. Takoj ko se začne plast maščobe zmanjševati, se raven leptina zniža, kar povzroči povečan apetit in aktivira proizvodnjo hormona lakote grelina.
Zakaj pridobivamo na teži: presenetljiva in preprosta razlaga iz globin antike
Genetska nagnjenost k debelosti
Znanstveniki so ugotovili, da je odstotek maščobe v telesu določen genetsko, hipotalamus pa ga poskuša vzdrževati na enaki ravni. Vendar se ta raven lahko spremeni zaradi različnih dejavnikov, kot so porod, menopavza, bolezen in življenjske navade, ki prispevajo k debelosti. Naše telo se zlahka navadi na povečano število maščobnih celic, saj več kot jih je, varnejše je za preživetje.
Kako premagati obrambni sistem telesa?
Kaj torej storiti s tem močnim sistemom, ki naredi vse, da bi nam preprečil izgubo kilogramov? Najprej je treba zaužiti dovolj hrane. Zaradi raztezanja želodčnih sten se proizvaja tudi hormon sitosti. Priporočljivo je, da količino hrane ustvarite z zelenjavo, ki bo prispevala tudi k zdravju naše mikroflore.
Razpon zdrave telesne teže: Koliko naj tehtam glede na svojo višino?
Drugič, možganom, želodcu in hormonskemu sistemu moramo omogočiti čas za izmenjavo signalov. Počakajte 20 minut, preden odložite prehransko dopolnilo. Če se občutek sitosti ne pojavi kronično, je to lahko razlog za obisk gastroenterologa, saj gre lahko za resne nepravilnosti v sistemu.
Izogibajte se stresu in počasi hujšajte
Še en pomemben vidik je, da svojega telesa ne izpostavljate stresnim razmeram. Težo zmanjšujte čim počasneje, da možgani ne bodo začeli „sprožati alarma“. V nasprotnem primeru lahko začne namesto maščobe porabljati mišice in poveča proizvodnjo hormona lakote. Znanstveniki so izračunali optimalno hitrost hujšanja: varno je izgubiti največ 5-10 % telesne teže v enem poročevalskem obdobju (šest mesecev do enega leta).
Alkohol na dieti: piti ali ne piti? Kaj pravijo zdravniki?
Premagati vse telesne ovire je težko, vendar mogoče. Najpomembnejše pri tem procesu je, da se ne pehate za hitrim rezultatom, uživate uravnoteženo prehrano in nove navade postanejo del vašega življenja, ne začasna pravila. Kot pravilno pravi ena od znanih strokovnjakinj za prehrano: „Ne lotevajte se diete, ki se je ne morete držati vse življenje.“
Z upoštevanjem teh nasvetov si lahko precej olajšate hujšanje in morda dosežete svoje cilje .
The post Pot do vitke postave: Zakaj je tako težko shujšati? Znanstveniki so razkrili skrivnost appeared first on Little Saturday.