ARTICLE AD
Slabo napisana besedila, neverjetno ugodne ponudbe in vztrajanje pri plačilu vnaprej so pogosti znaki prevare, s katerimi se kupci lahko srečajo pri spletnem nakupovanju, opozarjajo pri spletnem oglasniku Bolha. Uporabnike zato opozarjajo, da zaupnih podatkov, kot so številke kreditnih kartic, nikoli ne delijo na sumljivih spletnih straneh.
Kot so ta teden v sporočilu za javnost spomnili pri Bolhi, so na nacionalnem odzivnem centru za kibernetsko varnost SI-CERT lani zabeležili skoraj 3000 prijav spletnih incidentov.
Pogosta tarča spletnih prevarantov so tudi uporabniki spletnih oglasnikov, zato na Bolhi izvajajo redne in natančne preglede na novo objavljenih oglasov. “Posebno pozornost namenjamo neustreznim ali nelogičnim vsebinam ter preverjanju pristnosti kontaktnih podatkov,” je pojasnil vodja marketinga pri Bolhi Klemen Petelin.
Fotografije, ki manjkajo ali so vzete s spleta, slabo napisana besedila, prenizke cene in vztrajanje pri plačilu vnaprej, so pogosti znaki prevare. Prav tako previdnost ni odveč, če se prodajalec izogiba osebnemu srečanju ali zahteva kopijo bančne kartice, svetujejo.
Pri dragocenejših nakupih, kot so nepremičnine, vozila ali plovila, zato uporabnikom priporočajo, naj vedno zahtevajo dokumentacijo in se dogovorijo za ogled v živo. Če je le mogoče, naj s seboj pripeljejo strokovnjaka ali prijatelja.
Žrtve spletnih prevar pa so lahko tudi prodajalci. Pri Bolhi izpostavljajo opozorila centra SI-CERT glede novega vala goljufij, kjer se prevarant predstavi kot kupec, pogosto s tujo telefonsko številko, in pošlje povezavo do lažne spletne strani, ki spominja na uradno stran Pošte Slovenije. Tam naj bi prodajalec vpisal podatke o kreditni kartici, a namesto prejetega plačila mu z računa izgine denar.
Pri portalu uporabnike opozarjajo, naj ne delijo podatkov kreditnih kartic, saj za transakcije zadostuje številka TRR v varnem okolju platforme.
Med pogostejšimi poskusi goljufij so tudi lažne kurirske storitve in povezave do ponarejenih plačilnih platform. Goljufi pogosto poskušajo ustvariti občutek nujnosti ali zaupnosti in uporabnike prepričati, da kliknejo na sumljivo povezavo. Na bolha.com poudarjajo, da platforma nima lastne kurirske službe, uradno sodelujejo z dostavno službo GLS.
“Pomembno je, da pri spletnem nakupovanju ne klikate na povezave v SMS, Viber ali WhatsApp sporočilih, temveč komunicirate izključno prek uradne aplikacije bolha.com ali spletne strani. Prav tako naj bo vnos osebnih podatkov omejen izključno na to okolje,” so zapisali.
Uporabnike, ki naletijo na sumljivo komunikacijo, pozivajo, da se takoj obrnejo na uporabniško podporo bolha.com. Dosegljivi so od ponedeljka do sobote med 8. in 17. uro na elektronskem naslovu brez.skrbi@bolha.com ali na telefonski številki 01 420 16 40.