POPRAVEK: Ob odprtju sejma v Ningboju o nadgradnji gospodarskega sodelovanja med Slovenijo in Kitajsko

5 hours ago 4
ARTICLE AD

Slovenija in Kitajska krepita sodelovanje, priložnosti za nadgradnjo pa je še veliko, predvsem na področju visokih tehnologij, avtomobilske industrije, turizma in logistike, je bilo slišati ob današnjem odprtju sejma China-CEEC Expo & International Consumer Goods Fair v Ningboju. Slovenija na sejmu nastopa kot častna gostja.

Slovenija se na sejmu, ki je namenjen sodelovanju z državami srednje in vzhodne Evrope, predstavlja z dvema paviljonoma, in sicer z nacionalnim ter komercialnim.

V času sejma se na Kitajskem pod okriljem Spirit Slovenija in Gospodarske zbornice Slovenije mudi tudi gospodarska delegacija, ki spremlja državnega sekretarja na ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport Matevža Frangeža na uradnem obisku.

Kot je ob današnjem odprtju nacionalnega paviljona dejal Frangež, je tokratni uradni obisk na Kitajskem izjemno uspešen in presega pričakovanja.

“Slovenija se na sejmu predstavlja na dveh paviljonih. Na nacionalnem paviljonu predstavljamo odlike države kot celote, z našo naravo, kulturo, umetnostjo in kot športna velesila sveta. Na komercialnem paviljonu pa 15 slovenskih podjetij izkazuje tisto, po čemer želimo biti Slovenci prepoznavni na Kitajskem. Gre za visoko inovativnost, visoke tehnologije, strateški pristop do kupca, fokus na še neodkritih rešitvah, vključujoč umetno inteligenco, kvantne tehnologije in biotehnologije. Ob tem želimo oblikovati naš imidž na Kitajskem tudi kot najboljša možna vstopna točka za kitajske investicije v Evropo,” je poudaril državni sekretar.

“Na današnjem pogovoru z namestnikom kitajskega ministra za gospodarstvo Ling Jijem se je izkazalo, da cenijo našo držo, vključujoč slovensko nasprotovanje uvajanju carin na uvoz kitajskih vozil,” je še povedal Frangež.

Po njegovi oceni Slovenija in Kitajska delita mnoge poglede na razvoj mednarodne trgovine. “Oboji zagovarjamo na pravilih temelječo mednarodno trgovino in v tem pogledu smo imeli zelo odkrit pogovor, hkrati pa smo jih zaprosili za pomoč pri nekaterih odprtih vprašanjih. Med drugim gre za posledice, ki jih slovenska podjetja čutijo pri uvozu redkih kovin, ključnih sestavin in mineralov, potrebnih za elektrifikacijo naše mobilnosti,” je dejal.

Podpredsednica DZ Meira Hot, ki je dopoldne kot slavnostna govornica odprla sejem, je med drugim poudarila pomen sodelovanja med državama, ki da je vsako leto boljše. Državi krepita odnose vse od slovenske osamosvojitve, Kitajska pa je v tem času postala četrta najpomembnejša gospodarska partnerica Slovenije. “Menjava se vsako leto povečuje, državi pa imata še veliko prostora za nadgradnjo sodelovanja, med drugim na področju novih tehnologij,” je dejala.

Predsednik stalnega odbora ljudskega kongresa iz Ningboja Zhang Ping je izpostavil dobre odnose med državama skozi zgodovino. “Slovenija in Kitajska sodelujeta na številnih področjih in številnih pobudah, to pa se kaže tudi na gospodarskem področju, saj številna podjetja med seboj sodelujejo, trgovinska menjava pa se povečuje,” je izpostavil.

Ob tem je poudaril številne priložnosti za nadaljnje sodelovanje, pri čemer je posebej omenil zanimanje kitajskih podjetij za sodelovanje z Luko Koper. “Kitajska si želi v prihodnje še dodatno okrepiti obseg pretovora blaga v države srednje in vzhodne Evrope, zato je partnerstvo med pristaniščem Ningbo in Luko Koper izjemnega pomena, saj se prek Slovenije izvaja obsežen pretovor kitajskega blaga v te države, kakor tudi v obratno smer,” je poudaril.

V času sejma, zaključil se bo v nedeljo, se pod okriljem agencije Spirit Slovenija in Gospodarske zbornice Slovenije v Ningboju mudijo tudi predstavniki številnih podjetij s področja naprednih tehnologij in digitalizacije, umetne inteligence, inteligentne proizvodnje in robotike, avtomobilske industrije, farmacevtske industrije in proizvodnja medicinske opreme, športne industrije in logistike. Podjetniki od sejma pričakujejo predvsem nove poslovne kontakte, ob tem pa je sejem tudi priložnost, da se seznanijo z nekaterimi najnovejšimi izdelki in rešitvami.

Read Entire Article