Popoldanski dremež in dolgoživost: kaj razkriva nova študija

1 day ago 14
ARTICLE AD

Kratek počitek sredi dneva je mnogim vir tolažbe in sprostitve. Toda nova znanstvena raziskava, predstavljena na konferenci SLEEP 2025, je dvignila nekaj prahu. Njeni izsledki kažejo, da pogosti in daljši popoldanski dremeži, še posebej pri starejših odraslih, lahko pomenijo več kot le navado – lahko so pokazatelj povečane umrljivosti.

 Jamie Street / UnsplashSpanje, premik ure, Foto: Jamie Street / Unsplash

Kaj pravzaprav pravi študija

V raziskavi, ki jo je vodila Chenlu Gao z bostonske bolnišnice Massachusetts General Hospital, so znanstveniki več kot osem let spremljali spalne navade 86.565 posameznikov, starih v povprečju 63 let. Ugotovili so, da so tisti, ki so pogosto in dolgo dremali med 11. in 15. uro, imeli višje tveganje za smrt.

Kaj je veljalo za dremež?

Znanstveniki so za dnevni spanec upoštevali vsako spanje med 9. in 19. uro, kar pomeni, da so v analizo zajeli tudi kasnejše jutranje in zgodnje večerne počitke.

Merjenje gibanja, ne možganske aktivnosti

Za spremljanje spanja so uporabili aktigrafijo – metodo, ki zaznava gibanje, ne pa možganske aktivnosti. Zato obstaja verjetnost, da so včasih zamenjali tiho budnost za spanje.

Ali dremež res škoduje zdravju?

H2: Dremež sam po sebi ni nevaren

Strokovnjaki poudarjajo, da samo dremanje ni razlog za preplah. Pomemben je kontekst – zakaj in kako pogosto nekdo počiva čez dan.

Nadomeščanje slabega nočnega spanca

Po besedah dr. Chelsie Rohrscheib, nevroznanstvenice in specialistke za spanje, so dremeži problematični predvsem, če so posledica kroničnega pomanjkanja kakovostnega nočnega spanja.

“Če nekdo čez dan redno potrebuje spanec, obstaja možnost, da ponoči ne spi dovolj ali kakovostno, kar lahko vodi v resne zdravstvene težave,” je povedala za Fox News Digital.

Kdaj je dremež koristen?

Kratek počitek v zgodnjem popoldnevu, dolg 20 do 30 minut, lahko izboljša zbranost in delovno učinkovitost. Dolgotrajni in neredni dremeži pa lahko povzročijo t. i. spalno inercijo – stanje zaspanosti po prebujanju, ki zmanjšuje pozornost.

Učinek “spanje zaradi bolezni”

Daljši in pogostejši dremeži so lahko tudi znak obstoječih zdravstvenih težav. Raziskovalci opozarjajo, da je lahko zaspanost podnevi povezana s kroničnimi boleznimi, sistemskim vnetjem ali motnjami cirkadianega ritma.

Nadzor vzorcev spanja kot opozorilo

Spremljanje vzorca dremanja bi lahko pomagalo pri zgodnjem odkrivanju bolezni in pravočasni obravnavi. Dremež sam ni vzrok, temveč lahko deluje kot opozorilni znak.

Pasti raziskave in previdnost pri razlagi

Korelacija, ne vzročna povezava

Avtorji raziskave so jasno povedali, da rezultati kažejo le na povezavo – in ne dokazujejo, da dremanje povzroča višjo smrtnost.

Upoštevanje drugih dejavnikov

Podatki so bili prilagojeni glede na težo, kajenje, porabo alkohola, demografske značilnosti in trajanje nočnega spanja. Kljub temu ni mogoče izključiti drugih dejavnikov.

Napačna razlaga popoldanske tišine

Ker aktigrafija ne meri možganske aktivnosti, lahko tiha budnost izgleda kot spanec. Tudi opredelitev dremanja med 9. in 19. uro lahko vključuje posameznikovo glavno spanje, če npr. dela nočne izmene ali ima neredne urnike.

Priporočila za zdravo spanje

Kako vključiti dremež v zdravo rutino

Kljub opozorilom ima dremež svoje mesto v uravnoteženem življenju. Le pametno ga uporabite.

Naj bo kratek in pravočasen

Idealna dolžina dremeža je med 10 in 30 minut. Priporočljiv čas za počitek je med 13. in 15. uro, saj takrat naravno upade telesna budnost.

Ne nadomeščajte nočnega spanja

Dnevni spanec naj ne bo nadomestek za nočnega. Poskrbite za vsaj 7 do 9 ur kakovostnega spanca ponoči. Če vas čez dan redno premaguje utrujenost, je smiselno obiskati zdravnika.

Kaj lahko posameznik naredi

Dnevno dremanje ni enoznačno dobro ali slabo. Razlika je med tistim, ki zadrema po kosilu in potem poln energije nadaljuje dan, ter tistim, ki brez dveh ur spanja sredi dneva ne more funkcionirati.

Utrujenost čez dan je lahko posledica nezdravih spalnih navad, obremenjenosti, neustrezne prehrane ali kroničnih bolezni. Zato je priporočljivo, da ob pogostih potrebah po spanju preverite širšo sliko svojega počutja.

Objava Popoldanski dremež in dolgoživost: kaj razkriva nova študija se je pojavila na Vse za moj dan.

Read Entire Article