ARTICLE AD
Poljsko vrhovno sodišče je v torek potrdilo zmago Karola Nawrockega na nedavnih predsedniških volitvah, na katerih je ta nastopil s podporo konservativne opozicijske stranke Zakon in pravičnost (PiS). V državi, katere politični prostor je močno polariziran, medtem odmevajo ugibanja o legitimnosti organa sodišča, ki je o zadevi odločal.
Sodniki so namreč zavrnili več deset tisoč pritožb v povezavi z volitvami, v katerih so tožeče stranke trdile, da je bilo štetje glasov na nekaterih voliščih prirejeno v korist Nawrockega, poročajo tuje tiskovne agencije.
Pravosodni minister Adam Bodnar, ki je tudi generalni tožilec, je zahteval izključitev vseh sodnikov organa, ki je o zadevi odločal, iz postopka. V legitimnost organa je že leta 2023 podvomilo Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP), rekoč da ta ne izpolnjuje kriterijev neodvisnosti in nepristranskosti.
Predsednica vrhovnega sodišča Malgorzata Manowska je bila do pritožb kritična in je trdila, da je njihov namen ohromiti delo sodišča. Čeprav naj bi obstajala možnost nepravilnosti, nekatere naj bi tudi potrdili, pa naj te ne bi vplivale na končni izid volitev.
Nawrocki je sicer župana Varšave Rafala Trzaskowskega, ki ga je podpirala vlada, premagal za manj kot dva odstotka glasov oz. za nekaj več kot 369.000 glasov.
Da obstajajo dvomi glede organa sodišča, ki je o zadevi odločal, je na družbenem omrežju X v torek zvečer ocenil tudi predsednik poljskega parlamenta Szymon Holownia, ki pa je dodal, da dvoma o tem, koga je na volitvah izbral narod, ni. Napovedal je, da bo za 6. avgust sklical zasedanje, na katerem bo Nawrocki prisegel na položaj.
Od stranke PiS liberalnejša vlada premierja Donalda Tuska se je po nastopu mandata leta 2023 večkrat znašla v sporu z dosedanjim predsednikom države Andrzejem Dudo, ki ga prav tako podpira PiS. Po pričakovanjih se bo ta trend nadaljeval tudi pod novim predsednikom.