Poletje naj bo za otroke varno, tudi pred tujimi pogledi

7 hours ago 15
ARTICLE AD

Poletje nas vabi v naravo, na sonce, k vodi. To je čas brezskrbnosti, oddiha in igre, še posebej za otroke, ki s pisanimi kanglicami kopljejo po pesku, skačejo v morje ali se smejijo ob lovljenju žoge. A medtem ko se odrasli predajamo uživanju in sprostitvi, pogosto pozabimo, da poletni oddih prinaša tudi številne nevarnosti. Ne gre le za sončne opekline, poškodbe pri igri ali nevarnosti utopitve. Ena od manj opaznih, a zelo resnih groženj, je tudi neupravičeno fotografiranje in snemanje otrok.

V poletnih mesecih se pogosto znajdemo na plažah in drugih javnih prostorih, kjer se zbirajo družine. Žal pa niso vsi obiskovalci tam iz enakih razlogov. Nekateri posamezniki v objektive svojih telefonov in fotoaparatov ne lovijo sončnih zahodov in školjk, temveč poglede na otroke in mladostnike. Takšno početje ni le neprimerno, temveč je lahko tudi nevarno in kaznivo. Fotografije otrok v kopalkah ali celo brez oblačil, narejene brez vednosti staršev ali otrok samih, se lahko znajdejo na družbenih omrežjih ali, še huje, na spletnih straneh z neprimerno vsebino.

Kazenski zakonik Republike Slovenije tovrstna dejanja obravnava zelo resno. Po 138. členu kazenskega zakonika je neupravičeno slikovno snemanje prepovedano, prav tako 176. člen prepoveduje prikazovanje, izdelavo, posest in posredovanje pornografskega gradiva, še posebej kadar to vključuje mladoletne osebe. Gre za zaščito otrok pred spolnim izkoriščanjem in pred poseganjem v njihovo zasebnost, četudi posnetki niso odkrito intimni.

Zato je ključnega pomena, da odrasli prevzamemo odgovornost in otroke varujemo, kjerkoli že smo. Starši naj bodo na javnih površinah vedno pozorni na svoje otroke in na okolico. Če kdo kaže prekomerno zanimanje za otroka, ga opazuje, fotografira ali se obnaša čudno, je pomembno, da se takoj odzovemo. Prav tako je treba ukrepati, če kdo z nejasnim namenom uporablja naprave, ki bi lahko služile za skrivanje kamer ali snemanje otrok.

Če se znajdete v taki situaciji, obvestite pristojne osebe na plaži, kot so reševalci iz vode, ali v hujših primerih pokličite policijo. Varnost otrok je odgovornost vseh odraslih, ne le staršev. Prav tako je pomembno, da se z otroki odkrito pogovorimo o tem, kaj pomeni zasebnost in kdaj je prav, da poiščejo pomoč. Otroci morajo razumeti, da je njihovo telo njihovo in da nihče nima pravice, da jih brez dovoljenja slika ali snema.

Tudi starši smo pogosto nepazljivi, ko gre za objavljanje fotografij otrok na družbenih omrežjih. Veselje nad lepimi trenutki nas hitro zavede, da brez razmisleka delimo podobe otrok, ki so v kopalkah, v spodnjem perilu ali celo goli. Takšne fotografije so na spletu lahko tarča posameznikov, ki jih uporabijo za spolno izkoriščanje ali jih delijo naprej v zaprte mreže. V trenutku lahko postanemo tisti, ki smo nevede omogočili, da se fotografije otrok znajdejo v napačnih rokah.

Otroci zaradi svoje zaupljivosti in radovednosti pogosto ne prepoznajo nevarnosti, ne v vsakdanjem življenju in ne na spletu. Zato je nujno, da jih naučimo razlikovati med varnimi in nevarnimi stiki. Pojasnimo jim, da tudi tisti, ki se sprva zdijo prijazni, morda nimajo dobrih namenov. Otroke je treba spodbujati, naj ne pošiljajo svojih fotografij neznancem in naj se nikoli ne počutijo dolžne ustreči komurkoli, ki jih poskuša fotografirati ali nagovoriti.

Zavedanje, da so nevarnosti lahko prisotne tudi tam, kjer jih najmanj pričakujemo, je prvi korak k varnejšemu otroštvu. Ko odhajamo na plažo, s seboj vzemimo ne le kremo za sončenje, brisače in vodo, temveč tudi zavedanje o odgovornosti, ki jo imamo do svojih otrok. Poletje naj bo za njih res brezskrbno in sproščeno, a hkrati varno, tako pred sončnimi žarki kot tudi pred tujimi pogledi.

Vir: policija.si

The post Poletje naj bo za otroke varno, tudi pred tujimi pogledi appeared first on domžalec.si.

Read Entire Article