ARTICLE AD
Če ste v zadnjem letu kdaj naročili poceni majico, torbico ali kuhinjski pripomoček prek Sheina ali Temuja, niste edini. Tudi v Sloveniji so te kitajske platforme postale sinonim za ugodne spletne nakupe. A od 25. aprila 2025 se bo to spremenilo.
Zaradi novih ameriških carin in ukinitve davčne oprostitve za manjše pošiljke bosta Shein in Temu zvišala cene, kar bo vplivalo tudi na evropske kupce.
Ko “majica za 3 evre” ni več samo klik stran
Ameriški predsednik Donald Trump je uvedel 145-odstotne carine na večino kitajskega blaga, kar bo neposredno vplivalo na cene izdelkov na platformah, kot sta Shein in Temu. Poleg tega bo 2. maja začela veljati ukinitev oprostitve, ki je doslej omogočala, da so pošiljke v vrednosti do 800 dolarjev v ZDA prispele brez carin. Ta oprostitev je bila ključna za poslovni model Sheina in Temuja, saj je omogočala hitro in poceni dostavo blaga neposredno iz Kitajske.
Trump pritiska, plačali bomo kupci
Zaradi novih ukrepov bodo morali ameriški potrošniki za izdelke iz Sheina in Temuja plačevati bistveno več. Na primer, pošiljke iz Kitajske bodo obdavčene z 90-odstotno carino ali fiksno v višini 75 dolarjev na izdelek, kar bo še dodatno naraslo na 150 dolarjev po 1. juniju. To pomeni, da bodo številni izdelki, ki so bili prej dostopni za nekaj dolarjev, postali znatno dražji.
Učinek na oglaševanje in tržno strategijo
Shein in Temu se očitno že pripravljata na dražje čase. V ZDA sta občutno zmanjšala proračune za spletno oglaševanje. Po podatkih podjetja Sensor Tower je Temu med 31. marcem in 13. aprilom porabil kar 31 odstotkov manj za oglase na družbenih omrežjih, od Facebooka in Instagrama do TikToka, YouTuba in omrežja X. Tudi Shein je stopil na zavoro in v istem obdobju oglaševanje zmanjšal za 19 odstotkov.
Zmanjšanje oglasov je jasen znak, da podjetji iščeta načine, kako ostati nad vodo, kljub vse višjim stroškom poslovanja. Manj oglaševanja pomeni manj stroškov. A vprašanje je, ali lahko s tem dolgoročno zadržita pozornost kupcev.