Pogačar Dancu vzel še dve sekundi, Roglič skočil na 5. mesto, Francozi v sedmih nebesih

3 days ago 14
ARTICLE AD

Etapa je bila naporna tudi zaradi dolžine (171,5 km) in tempa v begih in glavnini, kar je na koncu povzročilo številne odpadle tekmovalce, celo kolaps Tobiasa Johannessena na cilju, ki je potreboval na cilju zdravniško pomoč, med etapo pa se je pritoževal nad bolečinami v želodcu.

MONT VENTOUX – Francoz, 24-letni Valentin Paret-Peintre je na mitični vzpon Mont Ventoux, znanem tudi kot “Velikan Provance”, dosegel senzacionalno zmago in s tem poskrbel za prvo francosko zmago na letošnji dirki po Franciji, dirka sicer poteka že 112-ič.

 XFoto: Tadej Pogačar Vir: X

Pestro dogajanje

V 171,5 km dolgo etapo od Montpelliera do vrha mogočne gorske preizkušnje se je zapleta že v zgodnjem begu, ki ga je tvorila skupina približno 32 kolesarjev, v kateri so bili med drugim Paret-Peintre, Ben Healy, Enric Mas in Santiago Buitrago.

Po ravninskem delu teka se je skupina začela razbijati ob vznožju, Mas je pogumno napadel približno 14 km pred ciljem in si priigral do 40 sekund prednosti, vendar so ga za 4 km pred ciljem ujeli tekmeci. Na vrhu zapleta se je razpletel med Paret-Peintrejem in Healyjem, ki sta se spopadla v sprintu na zadnji ovinek. Francoz je prehitel Irca v zadnjih metrih ter se vpisal med legende Mont Ventoux – kot peti Francoz v zgodovini, po slavnih imenih, kot so Virenque, Thévenet in Poulidor Cyclingnews.

Pogi pazil na Danca in kompanijo

Medtem se nadaljuje boj med Tadejem Pogačarjem in Jonasom Vingegaardom. Danec je napadel trikrat, a Pogačar je znal vzdržati, slediti in na koncu prečkati ciljno črto kot peti za dve sekundi pred Vingegaardom ter tako še počevati prednost. Primož Roglič je bil deveti, med etapo je bil primoran pomagati svojemu moštvenemu kolegu Lipowitzu, Matej Mohorič je zasedel 128. mesto, Luka Mezgec je prečkal ciljno črto ko 141. V skupnem seštevku je Roglič že peti.

Tokratna 16. etapa 112. Dirke po Franciji z zaključkom na Mont Ventoux vsekakor sodi med najzahtevnejše etape letošnje dirke, a ni nujno absolutno najtežja v celotnem Touru – to je odvisno od kombinacije dolžine, profila, nadmorske višine in tempa dirkanja v drugih etapah.

Pomagali so mu

Etapa je bila naporna tudi zaradi dolžine (171,5 km) in tempa v begih in glavnini, kar je na koncu povzročilo številne odpadle tekmovalce, celo kolaps Tobiasa Johannessena na cilju, ki je potreboval na cilju zdravniško pomoč, med etapo pa se je pritoževal nad bolečinami v želodcu.

Francoski komentatorji in analitiki (npr. Thomas Voeckler) so poudarili, da gre za fizično in psihično eno najzahtevnejših etap, saj Mont Ventoux zahteva popoln nadzor tempa, visoko pripravljenost in odpornost na vročino ter veter.

Pripravil: Nadlani.si
Foto: www

The post Pogačar Dancu vzel še dve sekundi, Roglič skočil na 5. mesto, Francozi v sedmih nebesih first appeared on NaDlani.si.

Read Entire Article