Počakajte s košnjo, če želite polne veje kakijev

2 days ago 13
ARTICLE AD

Pomlad je v polnem zamahu, narava se prebuja in ob tem odpira svoje dišeče cvetove opraševalcem. Tudi kakiji, sicer nekoliko počasnejši od jabolk in hrušk, bodo kmalu zacveteli. Njihovi neopazni cvetovi nimajo vonja in ne izstopajo po barvi, zato v naravi pogosto ostanejo spregledani. Brez pomoči žuželk, zlasti čebel, pa bo pridelek precej manjši ali celo ničeln.

Čas, ko vse v naravi sodeluje

V tem prehodnem času je trava pod drevesi polna cvetja – regrat, marjetice, plavice, vijolice in še mnoge druge vrste služijo kot vir hrane čebelam, ki obletavajo okolico in zbirajo energijo za večje naloge. Prav opraševanje kakijev je ena od njih. Čeprav se o tem redko piše, lahko prezgodnja košnja resno ogrozi pridelek, zato velja poziv – počakajte s kosilnico.

Visoka trava v sadovnjakuVisoka trava v sadovnjaku

Kakiji so posebni: tihi cvetovi z velikimi pričakovanji

Kaki cveti neopazno, a ključni trenutek ne sme miniti

Cvetenje kakijev traja krajši čas, cvetovi pa so nežni in pogosto skriti pod listi. Prav zaradi te skromnosti potrebujejo dodatno pomoč. Brez opraševanja plodovi ne nastanejo ali pa odpadejo, še preden dozorijo.

Večina sort kaki je dvodomnih, kar pomeni, da ima eno drevo moške, drugo pa ženske cvetove. Le redke sorte imajo hermafrodite, kar še dodatno zaplete naravno razmnoževanje. Opraševanje tako postane ključnega pomena – in tukaj nastopijo čebele.

Odvisnost od čebel, divjih opraševalcev in pogojev v okolici

Čebele ne pridejo k vsakemu drevesu same od sebe. Pritegne jih vonj, barva, predvsem pa cvetovi, ki ponujajo dovolj hrane. Če je trava pod drevesi že pokošena in rožic ni, bodo čebele odletele drugam. Prazna tla pod kakiji pomenijo, da opraševalcev preprosto ne bo, saj ne bodo zaznali zanimanja v tistem delu sadovnjaka.

Divje čebele, čmrlji in drugi opraševalci lahko nadomestijo del tega izpada, a če se zmanjša celotna populacija opraševalcev na površini, bodo posledice vidne na vejah jeseni – tiste, ki bodo ostale prazne.

Travniki kot gostilne za čebele

Cvetenje trave ni nadloga, ampak podpora opraševanju

Marsikdo trave pod drevesi ne mara – morda zaradi estetike, alergij ali navade. A prav v teh dneh bi bilo smiselno premisliti, ali nekaj dodatnih centimetrov trave res tako zelo moti, da bi jih bilo treba takoj odstraniti. Regrat in druge pomladanske rastline pod krošnjami so dragocena prehranska postaja za čebele, ki tam najdejo nektar in cvetni prah.

Zato velja preprosto pravilo: počakajte s košnjo vsaj do konca cvetenja kakijev. Pustite naravi, da se poveže. Če bodo čebele našle dovolj hrane v okolici drevesa, bodo obiskale tudi skromne cvetove kakija.

Domače sadovnjake lahko ohranimo žive

Za razliko od intenzivnih nasadov, kjer se čebele pogosto umetno vnašajo, imamo domači sadovnjaki možnost naravne podpore. Na podeželju ali ob robu vasi še vedno živi veliko avtohtonih opraševalcev. Če jim pustimo nekaj prostora in hrane, bodo storili veliko več, kot bi si mislili. Njihovo delo je nevidno, a odločilno.

Kakiji, sadežKakiji, sadež

Pomen raznolikosti in časovnega zamika

Vse ne cveti hkrati – to je prednost

Čeprav se zdi, da pomlad eksplodira v enem zamahu, je cvetenje rastlin postopno. Najprej regrat, nato plavice, sledi jetičnik, medvejka in druge vrste. Prav ta raznolikost omogoča, da imajo čebele hrano čez celoten pomladni cikel. Če pokošeno travo zamenja enolična zelena površina, se ta veriga prekine.

Sadjarji, čebelarji in naravovarstveniki opozarjajo

V zadnjih letih so bila izrečena številna opozorila o pomoru čebel zaradi pretirane rabe pesticidov, podnebnih sprememb in izgube življenjskega prostora. Eden najbolj enostavnih ukrepov, ki jih lahko sprejmemo, je ta, da ne kosimo trave prehitro. To ni aktivizem. To je preudarnost.

Kakiji in opraševanje: konkretni rezultati v številkah

Več oprašenih cvetov pomeni več plodov

Raziskave kažejo, da se s prisotnostjo čebel v času cvetenja pridelek kakijev lahko poveča tudi za 40 do 60 odstotkov. Pri dvodomnih sortah je to še bolj izrazito. Plodovi so večji, manj pogosto odpadejo, njihova kakovost je boljša.

Slabša oprašitev pomeni prazne veje in manjšo tržno vrednost

Sadjarji vedo, da je pridelek kakijev lahko nezanesljiv. V letih, ko so pogoji za opraševanje slabi (hladno vreme, dež, odsotnost čebel), je pridelek tudi za 80 % nižji. Zato ni presenetljivo, da se v modernih sadovnjakih pogosto uvaja načrtno zasaditev travnikov z medonosnimi rastlinami in opazovanje čebelarskih poti.

Kakiji še ne cvetijo

Narava deluje po tisočletnih pravilih. Človek jih lahko podpre ali zmoti. V primeru kakijev, ki za svoj razvoj potrebujejo malo več razumevanja in potrpljenja, je vloga opraševalcev izredno pomembna. Brez njih ni plodov, brez cvetlic pa ni opraševalcev.

Zato si v teh dneh raje vzemimo trenutek več, kot pa meter manj. Trava pod drevesi ni sramota, ampak zagotovilo, da bomo jeseni pobirali lepe, zdrave, polne kakije. Pustimo čebelam njihov prostor in jim omogočimo, da opravijo svoje delo. Tiho, skromno – a odločilno.

Najpogostejša vprašanja o opraševanju kakijev

Zakaj kakiji potrebujejo čebele?

Ker imajo neopazne cvetove, ki ne privabljajo čebel z vonjem ali barvo, so odvisni od dodatne hrane v okolici, da jih opraševalci sploh obiščejo.

Kdaj začnejo cveteti kakiji?

Običajno konec aprila ali v začetku maja, odvisno od lege in sorte. Zato je ključno, da se v tem času ne kosi trave.

Ali vse sorte kakijev potrebujejo opraševanje?

Ne. Obstajajo partenokarpične (brezsemenke) sorte, ki ne potrebujejo opraševanja za tvorbo plodov, a tudi te dajo boljši pridelek, če so oprašene.

Katere rože v travi so najpomembnejše za čebele?

Regrat, vijolice, plavice, jetičnik in mnoge druge divje cvetlice služijo kot neprecenljiv vir nektarja in cvetnega prahu.

Kako dolgo naj počakam s košnjo?

Idealno je počakati vsaj do zaključka cvetenja kakijev, torej do sredine ali konca maja. Če želite kositi prej, pustite nepokošen pas pod krošnjami.

Objava Počakajte s košnjo, če želite polne veje kakijev se je pojavila na Vse za moj dan.

Read Entire Article