Po štirih mesecih deflacije junija na Kitajskem spet rast cen

12 hours ago 4
ARTICLE AD

Cene življenjskih potrebščin na Kitajskem so se junija nekoliko zvišale, od tistih pred letom dni so bile višje za 0,1 odstotka, kažejo danes objavljeni podatki kitajskega statističnega urada. S tem se je prekinilo štirimesečno padanje cen, kar je dobra novica za uradni Peking, ki se bori z vztrajnim upadanjem potrošnje.

Maja je Kitajska zabeležila deflacijo v višini 0,1 odstotka na letni ravni in analitiki, ki so sodelovali v anketi tiskovne agencije Bloomberg, so tudi za junij večinoma napovedali znižanje cen življenjskih potrebščin v enaki višini.

Uradni Peking si že vse od konca pandemije covida-19 prizadeva za oživitev skromne domače potrošnje, je poročala francoska tiskovna agencija AFP.

Deflacija je nasprotje inflacije. Medtem ko znižanje cen pomeni, da kupci dobijo več za svoj denar, ekonomisti menijo, da so takšna gibanja dolgoročno škodljiva. Potrošniki namreč z večjo verjetnostjo odlašajo z nakupi blaga, saj upajo na nadaljnje padanje cen. To lahko ohromi gospodarstvo.

Iz statističnega urada so tudi sporočili, da so se cene industrijskih izdelkov pri proizvajalcih na Kitajskem junija znižale že 33. zapored in za največ v zadnjih skoraj dveh letih. Potem ko so se maja znižale za 3,3 odstotka na letni ravni, je bil junijski padec 3,6-odstoten. To kaže na nadaljnji deflacijski pritisk, je poročala AFP.

Analitiki so v povprečju napovedali 3,2-odstoten padec cen industrijskih izdelkov pri proizvajalcih. Znatnejši padec od pričakovanega so statistiki delno pripisali dejstvu, da so neugodne vremenske razmere vplivale na obseg gradbenih dela in povzročile pritisk na cene surovin.

Dodatno obete za kitajska podjetja, ki so odvisna od svetovnih trgov, poslabšuje negotovost glede carinske politike ameriškega predsednika Donalda Trumpa.

Read Entire Article