Po novi zaostritvi pravil v ZD: bolniških staležev vse manj in konec sumljivih petkovih izostankov!

3 hours ago 5
ARTICLE AD BOX

V Mariboru se že čutijo učinki strožje politike odobravanja bolniškega staleža za nego otrok. Če so starši še pred nekaj meseci lahko poklicali in brez obiska pri zdravniku pridobili bolniški stalež, so po novem prisiljeni otroka pripeljati na pregled, če želijo koristiti to pravico. In učinek? Občuten upad bolniških staležev, še posebej ob petkih in pred prazniki.

A vprašanje ostaja – je to dejansko korak k večji odgovornosti ali le dodatna administrativna ovira, ki bo še bolj obremenila že tako preobremenjene zdravstvene delavce?

Zakaj sprememba? Petki so bili sumljivi…

Pediatri iz Zdravstvenega doma dr. Adolfa Drolca Maribor so v zadnjem letu opazili sumljiv trendob petkih je naraslo število klicev staršev, ki so želeli odobritev bolniškega staleža, čeprav otrok ni potreboval zdravniške pomoči. V ponedeljek? Otrok je bil naenkrat zdrav. Čudežno okrevanje ali sistemska zloraba?

Takšno prakso so zaznali v številnih ambulantah, zato so se pediatri odločili za skupno in enotno potezo – odslej brez pregleda ni več odobritve bolniškega staleža za nego otroka.

To pravilo ni novo, saj je veljalo že pred epidemijo, vendar se je zaradi covida-19 praksa razrahljala. Med pandemijo so zdravniki iz previdnosti in zaradi zmanjšanja obiskov v ambulantah omogočali bolniške staleže kar preko telefona. A zdaj so prepričani, da je skrajni čas, da se stvari vrnejo v ustaljene tirnice.

Kaj pravijo številke? Upad bolniških staležev na državnem nivoju

Podatki Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) kažejo, da je bil trend rasti bolniških staležev za nego v zadnjih letih očiten.

  • Leta 2019 je bilo izplačanih nadomestil za skupno 633.225 dni.
  • Leta 2022 se je ta številka povzpela na 983.632 dni.
  • Leta 2023 se je število dni znižalo na 902.688.

Po uvedbi novega sistema so mariborski pediatri že v prvem mesecu opazili občuten upad bolniških staležev, predvsem ob koncih tedna. A ali to res pomeni, da so bili vsi ti primeri neupravičeni?

Starši razdeljeni: zaščita sistema ali nepotrebna ovira?

Nova pravila so med starši povzročila mešane odzive. Nekateri menijo, da gre za pravično odločitev, ki bo preprečila izkoriščanje sistema. Drugi pa so ogorčeni – zakaj morajo zdravega otroka pripeljati v čakalnico, polno prehlajenih in bolnih otrok, le zato, da jim zdravnik napiše potrdilo?

  • “Razumem, da se želi zmanjšati zlorabe, ampak moj otrok je bil bolan, zdaj pa moram tvegati, da bo ob obisku zdravnika še bolj zbolel?” – nezadovoljna mati, ki se je morala z otrokom čakati v polni čakalnici.
  • “Končno! Dolgo časa sem vedel za starše, ki so bolniško stalež koristili le za podaljšan vikend. Zdaj bo bolj pošteno.” – oče dveh otrok, ki podpira spremembo.

V zdravstvenem domu so poudarili, da večjih razburjanj doslej niso zaznali, a hkrati priznavajo, da je določena skupina staršev nezadovoljna.

Kaj pravijo pediatri?

Pediatri so prepričani, da je sprememba nujna, saj so postali “kadrovsko in administrativno preobremenjeni”, obenem pa želijo zagotoviti, da so bolniški staleži odobreni na podlagi resničnih zdravstvenih potreb, ne pa po željah staršev.

Pediatrinja Katarina Koražija Krajšek, vodja službe za zdravstveno varstvo predšolskih otrok, pojasnjuje:

“Pediatri smo v zadnjem času zaznali skokovit porast bolniških staležev brez enega samega pregleda otroka. Sklenili smo, da bolniških staležev brez pregleda v ambulanti ne bomo več omogočali, saj mora biti za odobritev utemeljen razlog.”

A v istem dihu dodaja še nekaj pomembnega – ZZZS povečuje nadzore, ki bodo postopoma uvedeni v vse ambulante, tako v pediatriji kot v družinski medicini.

Bo strožji nadzor postal standard povsod?

Čeprav se je ukrep začel v Mariboru, je velika verjetnost, da se bo kmalu razširil tudi v druge zdravstvene domove po Sloveniji. ZZZS že zdaj načrtuje povečanje nadzorov nad odobritvami bolniških staležev, kar pomeni, da bodo zdravniki pod večjim drobnogledom pri odločanju o tem, komu odobriti nego in komu ne.

Prav tako so pediatri že lani napisali strokovne smernice, ki določajo, kdaj lahko otrok ostane doma in kdaj mora v vrtec ali šolo. Kot so poudarili, “vsako smrkanje in pokašljevanje še ni razlog za bolniški stalež.”

Ali so ukrepi pravični ali preveč strogi?

Nova pravila v Mariboru so že prinesla občutne spremembe – bolniških staležev je manj, a hkrati so nekateri starši prisiljeni otroke pripeljati na pregled, čeprav ni nujno, da ga potrebujejo.

Vprašanje, ki ostaja: Ali bo ta ukrep res dolgoročno zmanjšal nepotrebne bolniške staleže ali pa bo zgolj povečal administrativne obremenitve za zdravnike in zdravstveno osebje?

Za zdaj kaže, da bodo ostali zdravstveni domovi pozorno spremljali rezultate iz Maribora, preden se odločijo za podobne ukrepe. A če se bodo številke še naprej zniževale, je zelo verjetno, da bo ta sistem postal nov standard po celotni državi.

Napisal: E. K.

Vir. ZZZS, Freepik

The post Po novi zaostritvi pravil v ZD: bolniških staležev vse manj in konec sumljivih petkovih izostankov! first appeared on NaDlani.si.

Read Entire Article