Po nekaj letih dremeža je Samsung tokrat potegnil (skoraj) popolno potezo

9 hours ago 12
ARTICLE AD

S sedmo generacijo Galaxy Z Fold7, šesto Z Flip7 in dostopnejšim Flip7 FE Samsung dostojno odgovarja kitajskim izdelovalcem, ki so mu s svojimi modeli kradli »pozornost« javnosti. Trije novi telefoni s prepogljivimi zasloni predstavljajo dokajšen preskok od predhodnikov v procesorski moči, algoritmih umetne inteligence, zasnovi in vzdržljivosti ter kakovosti kamer.

Biti prvi je odlično za ugled, vendar to samo po sebi ni dovolj. Ni skrivnost, da je Samsung prvi predstavil komercialno napravo s prepogljivim zaslonom. Sledilo je obdobje počasnega razvoja, ko so ga po desni in levi prehitevali Kitajci, ki so tekmovali, kdo bo naredil bolj tanko napravo oziroma vgradil boljše kamere. Z novo generacijo so Korejci izničili večino zaostanka, ki so si ga nabrali v zadnjih letih, in se obenem povzdignili na prvo mesto, kjer je najbolj pomembno. Izdelali so skladno celoto mehanike, elektronike in programske opreme. Marsikdo se bo namreč strinjal, da ima Samsung izmed vseh proizvajalcev telefonov oblikovno najbolj dodelano in funkcionalno najbolj celovito okolje za sistem Android, ki postaja pomemben dejavnik, ko se odločate za naslednjo pridobitev.

Občutno tanjša zasnova

Že lani smo verjeli, da ima Samsung v predalu boljši model, a očitno takrat ni bil pravi čas. Stanjšati ohišje za dobre tri milimetre, ne da bi to kaj prida vplivalo na zmogljivosti in robustnost, ni mačji kašelj. Ampak nekako jim je uspelo. Galaxy Z Fold7 z zasnovo zunanjega normalnega in večjega notranjega prepogljivega zaslona je debel 8,9 milimetra, pri čemer ni upoštevana izboklina nad kamerami. Na tem mestu je ohišje debelejše, vendar ni nepomembno, da ima manjšo površino od izboklin Honorjevega Magica V5 ali Huaweijevega Mate X6. Občutek tankosti je zaradi tega bolj izrazit, držanje v dlaneh pa prijetnejše. Posebej v razprtem položaju, ko je stranica debela le 4,2 milimetra. Seveda pomaga manjša masa, ki so jo spustili na 215 gramov.

Fold je namenjen poslovnežem ali ljubiteljem zahtevnih mobilnih iger. Torej posameznikom, ki jim ni škoda odšteti več denarja za napravo, če jim ta izboljša delo. V mislih imamo dvig produktivnosti po zaslugi možnosti prikaza dveh oken eno poleg drugega na večjem zaslonu (ta je ponovno 8-palčni. Spodbudo je, da je širina zloženega telefona zdaj skoraj enaka napravam običajne zasnove. Ker je zaslon razločljivosti 1080p+ (razmerje 21:9), ni več težav s prikazom standardnih spletnih strani in aplikacij.

Ne bi se spodobilo, če v napravo, katere cena se začne pri 2.099 evrih, ne bi vgradili najboljšega procesorja. Tu ni dileme. Snapdragon 8 Elite v različici za naprave Galaxy poskrbi, da nobena naloga ne bo prezahtevna. Naj gre za montiranje videa ali grafično najbolj zahtevno igro. Tokrat pa procesor ni edina vrhunska komponenta. Takšno je še 200-milijonsko tipalo osrednje kamere, ki skupaj z nadgrajenimi algoritmi obdelave skrbi za kakovostne fotografije v vseh svetlobnih razmerah. Na voljo so še 12-milijonska širokokotna, 10-milijonska kamera z optično povečavo in dve »sprednji« kameri, ravno tako z 10-milijonskima tipaloma – po ena nad vsakim zaslonom. Za bolj pregledne posnetke ima kamera v luknjici velikega zaslona 100-stopinjski vidni kot. Baterija s 4400 miliamperskimi urami ne predstavlja presežka, a ob kolikor toliko normalni uporabi zdrži do večera. Bi si pa vsekakor želeli, da Samsung nekaj stori s hitrostjo polnjenja.

Ob vsem tem je velik poudarek še na umetni inteligenci, česar smo na Samsungovih telefonih že vajeni. Našli boste praktično vse Googlove storitve in njegovega pomočnika Gemini ter nekatere Samsungove storitve, kot je na primer izničevalec, ki v realnem času v videoposnetku duši moteče in nepotrebne zvoke. Po zaslugi velikega zaslona je delo z omenjenimi orodji udobnejše. Omenimo lahko storitev prevajanja v živo Tolmač, ko sogovornik prevod vidi na drugem zaslonu, ali predelavo fotografij, ko je original prikazan v enem in manipulacija v drugem oknu.

Zdaj kar dva navzdol prepogljiva telefona

Manjši presenečenji sta kar dva Flipa. Z Flip7 (od 1.119 evrov) je dostojni naslednik lanskega modela, medtem ko je različica FE njegova osvežitev (od 999 evrov). V marsičem sta si podobna, a obenem različna. Z Flip7 poganja procesor Exynos 2500 in ima večji 10-centimetrski (4,1-palčni) zaslon. Za prikaz na njem je prilagojenih že več kot 200 aplikacij, med njimi tudi Googlov Gemini. Diagonala navzdol prepogljivega zaslona je sicer 17,5 centimetra (6,9 palca) in tudi tu je Samsung dosegel zaslonsko razmerje 21:9. 50-milijonsko osrednjo in 12-milijonsko širokokotno kamero lahko zaradi zasnove zlahka uporabite v vlogi »selfi« kamere, a je kljub temu nad zaslonom še ena z 10-milijonskim tipalom. Baterija ima kapaciteto 4300 miliamperskih ur. Ponovno bi si želeli hitrejšega polnjenja.

V obliki Z Flip7 FE s 8,6-centimetrskim (3,4-palčnim) sprednjim in 17-centimetrskim (6,7-palčnim) prepogljivim zaslonom (staro razmerje 22:9) močno spominja na Flip6. Poleg tega je razlika še v procesorju Exynos 2400. Za vse nove telefone Samsung obljublja 7-letno podporo.

The post Po nekaj letih dremeža je Samsung tokrat potegnil (skoraj) popolno potezo appeared first on Tehnozvezdje.

Read Entire Article