Po napadu na Andreja Brečka – javno pismo Silva Mesojedca Vladi: »To ni več lokalni incident, ampak simptom razkroja države«

6 days ago 35
ARTICLE AD

V občini Šentjernej je bil znova zabeležen primer nasilja, ki razburja javnost – tokrat je bil žrtev Andrej Brečko, dolgoletni javni kritik neurejenih razmer na področju romske problematike. Napad, ki se je zgodil v zadnjih dneh, po oceni mnogih ni več zgolj posamezen incident, temveč odraz širših sistemskih težav.

Na dogajanje se je ostro odzval Silvo Mesojedec, predsednik civilne iniciative RCI, ki je naslovil odprto pismo na Vlado RS, državni zbor, predsednico republike, policijo in druge odgovorne institucije. V pismu opozarja na pomanjkanje ukrepanja, neodzivnost oblasti in izpostavlja, da je napad na Brečka posledica dolgotrajnega ignoriranja resnih opozoril iz lokalnega okolja.

»Pišem vam v imenu vseh državljanov, ki jih je država že predolgo zapustila in prepustila samim sebi,« uvodoma zapiše Mesojedec in nadaljuje:
»Nov napad na občana Šentjerneja, gospoda Andreja Brečka – ki že dolgo opozarja na nevzdržne razmere na področju romske problematike – ni več le lokalni incident, temveč simptom razkroja pravne države in popolne ignorantskosti vaših institucij.«

Poudarja, da Brečko ni nekdo, ki bi želel delati razdor, temveč občan, ki je s svojim delovanjem opozarjal na težave, ki bi jih morala nasloviti država. Namesto zaščite pa doživlja represijo, nasilje in – kar je po mnenju RCI še posebej nesprejemljivo – molk državnih organov.

Mesojedec izpostavi, da se seje komisij, namenjene obravnavi varnostnih vprašanj, obstruirajo, medtem ko peticije in pozivi ostajajo brez odgovora. Opozarja, da ljudje ne živijo več v varnem okolju, kar ni več sprejemljivo:
»Ne gre za sovražni govor – gre za poziv k zagotovitvi osnovnega reda in varnosti, ki ga je dolžna zagotoviti država.«

RCI v imenu lokalnega prebivalstva zahteva konkretne ukrepe:

  1. Takojšnje ukrepanje policije in tožilstva v primeru napada na Andreja Brečka.

  2. Ustavitev obstrukcij sej komisij, ki bi morale služiti ljudem, ne političnim interesom.

  3. Sistematičen in uravnotežen pristop k reševanju romske problematike, z upoštevanjem pravic vseh – večinskega in manjšinskega prebivalstva.

  4. Jasno in pravočasno odzivanje državnih institucij na opozorila, peticije in pozive iz lokalnih skupnosti.

Pismo se zaključi z resnim opozorilom:
»Če država ne bo ukrepala, bo ljudstvo prisiljeno prevzeti vlogo, ki pripada vam. Samoorganizacija ni grožnja – je posledica vašega neukrepanja. In če bo to postala nova norma, ste za to neposredno odgovorni.«

Ob tem Mesojedec poziva odgovorne, naj nemudoma začnejo delovati v skladu z ustavnimi in zakonskimi obveznostmi – sicer, kot pravi, »jih javno pozivamo k odstopu.«

Read Entire Article