ARTICLE AD
Papež Frančišek, ki je umrl 21. aprila 2025, je bil znan po številnih dejanjih ljubezni in sočutja, s katerimi je zaznamoval svojo pontifikat. Njegova dejanja so pogosto presegala tradicionalne okvire in so bila usmerjena k pomoči najbolj ranljivim ter spodbujanju vključevanja in dialoga. Katere so tiste najbolj znane dobrote, ki jih je papež Frančišek storil preden je umrl, ki so sicer dokaz njegovega globokega sočutja in predanosti služenju drugim.
Od prirejanja rojstnodnevnih kosil za revne, do kršitve tradicije umivanja nog so dejanja, ki so pokazala, da je papeža Frančiška utelešala ljubezen, ponižnost in vključenost. Ne glede na to, ali je tolažil tiste v stiski, sprejemal begunce ali tiho obiskoval bolne, ta dejanja odsevajo njegovo zavezanost izkazovanju Božjega usmiljenja z vsakodnevnimi gestami prijaznosti. Tudi v svojih zadnjih dneh je njegovo srce ostalo osredotočeno na druge, s čimer je svetu pokazal, kako lahko majhna dejanja ljubezni močno vplivajo. V svojem delovanju in skromnosti je izvajal;
1. Podporo beguncem in migrantom
Papež Frančišek je večkrat obiskal begunce in migrante, med drugim na grškem otoku Lezbos, kjer je opozarjal na njihovo stisko in pozival k solidarnosti. Njegova dejanja so vključevala tudi pomoč transspolnim osebam med pandemijo COVID-19, ko jim je zagotavljal osnovne potrebščine in cepiva. – Them
2. Nočne telefonske klice v Gazo
V zadnjih mesecih svojega življenja je papež vsak večer klical v edino katoliško cerkev v Gazi, da bi ponudil molitev in tolažbo tamkajšnji skupnosti, ki je trpela zaradi vojne. Ti klici so bili za mnoge vir upanja in duhovne podpore.
3. Obredi umivanja nog
Papež Frančišek je obred umivanja nog izvajal v zaporih, kjer je umival noge zapornikom različnih veroizpovedi in narodnosti, s čimer je poudarjal pomen služenja in ponižnosti.
4. Srečanja z marginaliziranimi skupinami
Organiziral je kosila za brezdomce in revne ter se srečeval z ljudmi na obrobju družbe, s čimer je kazal na pomen vključevanja in spoštovanja dostojanstva vsakega posameznika.
5. Spodbujanje preprostih dejanj ljubezni
Papež je pogosto poudarjal pomen vsakodnevnih dejanj ljubezni, kot so pozdravljanje, izražanje hvaležnosti, poslušanje drugih brez predsodkov in deljenje z manj srečnimi.
6. Zagovarjanje okoljske pravičnosti
S svojo encikliko Laudato Si’ je papež Frančišek pozval k skrbi za okolje in opozoril na povezavo med ekološkimi vprašanji in socialno pravičnostjo. – Wikipedia
7. Ustanovitev Svetovnega dneva revnih
Leta 2017 je uvedel Svetovni dan revnih, da bi spodbudil vernike k konkretni pomoči revnim in opozoril na njihovo stisko. – Wikipedia
Papež Frančišek je s svojimi dejanji ljubezni in sočutja pustil globok pečat v srcu mnogih ljudi po vsem svetu. Njegova prizadevanja za bolj vključujočo in sočutno Cerkev bodo ostala trajen del njegovega duhovnega izročila.
Portal notranjska.si