Plenkovićeva igra z ognjem: Spodkopavanje miru na Zahodnem Balkanu

5 hours ago 18
ARTICLE AD

Plenkovićeva igra z ognjem: Spodkopavanje miru na Zahodnem Balkanu

Mednarodni inštitut za bližnjevzhodne in balkanske študije (IFIMES)[1] iz Ljubljane redno analizira dogajanje na Bližnjem vzhodu, Balkanu in po svetu. Ob naraščajoči politični in varnostni krizi v Bosni in Hercegovini (BIH) ter napadu na ustavni in pravni red BiH s strani Milorada Dodika (SNSD) je IFIMES pripravil analizo aktualnih dogodkov. Iz obsežne analize »Bosna in Hercegovina 2025: Plenkovićevo spodkopavanje krhkega miru na Zahodnem Balkanu?« izpostavljamo najpomembnejše in najbolj zanimive dele.

Plenkovićevo spodkopavanje krhkega miru na Zahodnem Balkanu?

Izjava hrvaškega premierja Andreja Plenkovića (HDZ), da Republika Hrvaška ne bo uvedla sankcij proti predsedniku Republike srbske Miloradu Dodiku (SNSD), predstavlja najmočnejši udarec Bosni in Hercegovini (BiH) od decembra 1991, ko je bilo v Zagrebu ustanovljeno združeno zločinsko dejanje (ZZD) proti Bosni in Hercegovini s ciljem ustvarjanja entitete »Hrvaška republika Herceg-Bosna (HR—HB)« kot bodočega sestavnega dela Republike Hrvaške.

»Nismo v enakem položaju kot druge države, ki niso sosede. Banja Luka je od Zagreba oddaljena uro in pol vožnje. Zato želimo poslati pomirjujoča sporočila, spodbuditi dialog in vrniti politične akterje v BiH v ustavni okvir,« je hrvaški premier Andrej Plenković povedal novinarjem po srečanju z vodjo HDZBIH, po katerem je očitno imel tajni sestanek z Miloradom Dodikom.

Mednarodni inštitut IFIMES je nedavno objavil analizo z naslovom „Bosna in Hercegovina 2025: Dva ameriška načrta za Balkan in Bosno in Hercegovino se ne ujemata z velikodržavnimi koncepti?“ (6.3.2025), povezava: https://www.ifimes.org/sl/raziskave/bosna-in-hercegovina-2025-dva-ameriska-nacrta-za-balkan-in-bosno-in-hercegovino-se-ne-ujemata-z-velikodrzavnimi-koncepti/5466?

Glede na ameriško pobudo o trilaterali ZDA-Bosna in Hercegovina-Srbija, je predviden sočasen vstop Bosne in Hercegovine ter Srbije v NATO in EU, odvisno od izida pogajanj med ZDA in Rusko federacijo. Največja koncesija Srbiji je možnost ohranitve statusa vojaške nevtralnosti, vendar je vstop v EU obvezen hkrati z obveznostjo odstopa nahajališč redkih kovin ZDA.

“Non- Paper”

Visoki predstavnik v Bosni in Hercegovini (OHR) Christian Schmidt (CSU) je konec februarja 2025 prejel “Non- Paper”, ki med drugim vsebuje pet korakov:

Read Entire Article