ARTICLE AD
V sodobni Formuli 1 dežne pnevmatike vse redkeje vidimo v uporabi, saj tudi ob močnih padavinah ekipe in dirkači raje ostanejo na vmesnih gumah (intermediate). Pirelli je zdaj razkril ključni razlog, zakaj dežne pnevmatike ne ponujajo želenega oprijema in obljublja izboljšave že za prihodnjo sezono.
Poleg slabe vidljivosti zaradi dvigovanja vodne meglice, ki ostaja nerešen problem po neuspešnh testih pokrovov za kolesa, se Pirelli zdaj osredotoča na preobrat v razvoju samih pnevmatik. Cilj za leto 2025 je bil postavitev t. i. crossover točke, to je trenutek, ko je smiselno zamenjati intermediate gume za dežne, pri 115–116 % časa kroga v suhem. A v praksi se je ta meja premaknila bliže 118 %, kar pomeni, da dežne pnevmatike več ne nudijo dovolj prednosti, da bi bile boljša izbira.
Kot je pojasnil Pirellijev športni šef Mario Isola, so pri razvoju v preteklosti dajali prednost preprečevanju akvaplaninga, to je bil tudi glavni povratni odziv dirkačev. Toda podrobnejša analiza je pokazala, da se pritožbe niso nanašale toliko na akvaplaning, temveč na izgubo oprijema v ovinkih. Razlog za to tiči v sami obliki in zgradbi profila dežnih gum.
“Več kot ima guma kanalov za odvajanje vode, manjši so bloki profila. Ti se med vožnjo premikajo, kar ustvarja dodatno toploto. In to pregrevanje vodi v izgubo oprijema, ravno to pa so dirkači občutili kot težavo,” pojasnjuje Isola.
Pirelli je že letos začel izvajati spremembe z rahlimi prilagoditvami profila, ki zmanjšujejo gibanje blokov in s tem pregrevanje. S tem pristopom želijo nadaljevati tudi v sezoni 2026, ko bo stopil v veljavo nov tehnični pravilnik in popolnoma nove gume. Razvijajo tudi povsem nov vzorec profila, ki naj bi izboljšal zmogljivosti dežnih gum, predvsem pa omogočil boljši prehod med intermediate in full wet različico.
Vendar razvoj ni preprost. Testiranja dežnih gum so redka, saj pogoji za testiranje na mokrih stezah niso nadzorovani. Pirelli zato načrtuje rezervne scenarije na vsaki testni lokaciji, če dežuje, izvedejo program za mokre pnevmatike namesto suhega. To sicer ni idealno, a omogoča dragocene podatke, ki jih ob koncu tedna na dirkah ni vedno mogoče zbrati.
S spremembami profila, prilagoditvami sestava in iskanjem optimalne crossover točke Pirelli upa, da bo v prihodnje ponovno vzpostavil zaupanje v dežne gume in zmanjšal nevarnost za dirkače v najtežjih pogojih.
Če želiš, nam lahko prek PayPala hitro in varno nameniš donacijo. Vsak prispevek nam pomaga, vaša ekipa Svet hitrosti!
Donirate lahko na tej povezavi ->Doniraj
Ta objava Pirelli razkril pravi razlog za težave z dežnimi gumami v Formuli 1 je bila objavljena na Svet Hitrosti.