ARTICLE AD
Junijski rekord, kje? Evropa se letos poleti sooča s prvim velikim vročinskim valom. Temperature so res visoke in prizadenejo milijone ljudi. Strokovnjaki opozarjajo: ta ekstremna vročina je posledica podnebnih sprememb. Zato bo letošnji junij verjetno med petimi najtoplejšimi v zgodovini, kar kaže na slab trend.
Rekordi od Arktike do Sredozemlja
Prejšnji mesec so bile po Evropi temperature, kakršne običajno pričakujemo šele julija ali avgusta. Rekordi so padali povsod, od daljne Arktike na severu do Sredozemlja na jugu. To pomeni, da se podnebje spreminja po vsem svetu in da vročina lahko udari povsod.
- Na Portugalskem so 29. junija v kraju Mora izmerili kar 46,6 °C. To je najvišja temperatura, kar so jo kdaj koli zabeležili v celinski Portugalski v mesecu juniju! To je preseglo prejšnje rekorde in je jasno opozorilo na to, da so poletne vročine v južni Evropi vse hujše.
- Na Norveškem, daleč na severu, je postaja Banak dosegla 32,5 °C. Nikoli še ni bilo tako vroče v evropski Arktiki v juniju. Takšna vročina na Arktiki je še posebej skrb vzbujajoča. Zakaj? Ker pospešuje taljenje ledu in zamrznjene zemlje (permafrosta), kar ima dolgoročne posledice za podnebje po vsem svetu.
Zaradi te vročine so izdali zdravstvena opozorila, zaprli so šole in omejili nekatera dela zunaj. To je močno vplivalo na vsakdanje življenje in gospodarstvo v tistih krajih.
In today’s episode of “It’s called summer”.
Both Spain & Portugal have set new all time national June temperature records during this heatwave.
Portugal reached 46.6°C and spain reached 46°C.
Note “new national record” i.e this level of heat is abnormal for the time of year. pic.twitter.com/iHtYJdpUQP
Zakaj je tako vroče? Kriva je “vročinska kupola”
Zakaj je tako vroče? Znanstveniki pojasnjujejo, da je kriv pojav, ki mu pravijo “vročinska kupola”. To je kot velik, neviden pokrov. Visok zračni pritisk ostane nad enim območjem več dni ali celo tednov in ujame vroč zrak pod seboj. Ta ujeti zrak se sčasoma še bolj segreje in povzroči ekstremno vročino, saj se ne more nikamor raziti. Prejšnji teden se je ta ‘kupola’ najprej oblikovala nad zahodno Evropo. Potem se je razširila čez Španijo, Portugalsko in Francijo, kasneje pa še v Nemčijo in Italijo. Zato je vročinski val zajel tako veliko območje in traja tako dolgo.
Bo vročina popustila? Napovedi za ohladitev
Napovedovalci pravijo, da bo nekaj olajšanja prišlo v sredo in četrtek. Iz Atlantika bodo prišle nevihte in prinesle hladnejši zrak. Ampak Španija in Italija bosta na resnično ohladitev verjetno morali počakati do vikenda. To pomeni, da bodo ljudje v teh državah še nekaj dni prenašali visoke temperature. To pa dodatno obremenjuje javne službe, kot so bolnišnice.
Kako vročina vpliva na posamezne države
Francija:
- V Parizu je bilo v torek 40 °C. To je res veliko za glavno mesto, ki ni vajeno take vročine.
- Državna meteorološka služba je razglasila najvišje opozorilo. Razmere so postale kritične, sploh v mestih.
- Zaradi vročine so zaprli več kot 1300 šol, delno ali popolnoma. To je vplivalo na pouk in staršem povzročilo težave.
- Tudi vrh Eifflovega stolpa, ki je zelo priljubljen, so zaprli za obiskovalce. To so storili, da bi preprečili zdravstvene težave pri turistih in zaposlenih.
- Letošnji junij je bil drugi najtoplejši junij v Franciji, odkar merijo temperature (od leta 1900). To pomeni, da se takšni vročinski valovi ponavljajo in so vse bolj skrb vzbujajoči.
- junij je bil najtoplejši dan v Franciji, odkar merijo temperature (od 1947).
- Zaradi vročine so morali pomagati več kot 300 ljudem, dva pa sta žal umrla. To kaže, kako nevarna je vročina za zdravje, še posebej za tiste, ki so bolj občutljivi.
Extraordinary levels of heat across a huge area of France where temperatures are closing in or exceeding 40°C.
The heatwave here will peak tomorrow with 41-43°C possible. pic.twitter.com/rokS8cAued
Španija:
- V Španiji je bil junij ‘zelo vroč’ in je ‘podrl vse rekorde’. Temperature so bile bolj kot v juliju ali avgustu.
- Povprečna temperatura junija je bila 23,6 °C – najvišje v 64 letih!
- Kar devet dni v juniju je podiralo rekorde za posamezne datume. To je zelo veliko in kaže na nenehno segrevanje.
- Strokovnjaki pravijo, da je ta vročina jasno povezana z globalnim segrevanjem. To pomeni, da takšni dogodki niso naključni, ampak so del širšega, zaskrbljujočega vzorca.
- Tudi morje v Sredozemlju je pretoplo. Zato ne hladi zraka ob obali in prispeva k višjim temperaturam. Poleg tega pa ogroža tudi morski svet.
Velika Britanija:
- Tudi v Veliki Britaniji so imeli rekordno vročino. V Londonu je bilo v torek kar 34,7 °C, kar je bil najtoplejši dan letos. To je nenavadno, saj je ta dežela znana po bolj blagem podnebju.
- Junij je bil drugi najtoplejši junij tam od leta 1884.
- To pa je prišlo takoj po rekordni pomladi, ki je bila najtoplejša in najbolj sončna, odkar merijo. To kaže, da visoke temperature trajajo skozi celo leto, ne le poleti.
Hot today across England with temperatures widely into the low 30's. Even hotter still tomorrow with a potential 34-35C.
Yucky. pic.twitter.com/prWD7Owof8
Širši vplivi vročine na življenje in gospodarstvo
Vročina ne vpliva le na to, kako se počutimo. Močno prizadene tudi ceste, stavbe in gospodarstvo.
- Zdravje in varnost: Poleg vročinskega udara in dehidracije vročina poveča tudi tveganje za bolezni srca in dihal. To velja predvsem za starejše, otroke in tiste, ki so že bolni. Poveča pa se tudi delo reševalcev in bolnišnic, zato lahko zmanjka prostora in pomoči.
- Kmetijstvo in voda: Suša in vročina uničujejo pridelke in povzročajo pomanjkanje vode za zalivanje polj in živali. Mnogo krajev že mora varčevati z vodo. To pomeni težko kmetijsko sezono in morda celo višje cene hrane.
- Energetika: Poveča se poraba elektrike zaradi klimatskih naprav. To lahko preobremeni omrežje in povzroči, da zmanjka elektrike.
- Promet: Vročina lahko ukrivi železniške tire in poškoduje asfalt na cestah. To otežuje promet. Poveča se tudi nevarnost za gozdne požare, saj se v suhem hitro širijo.
Podnebne spremembe in kaj nas čaka v prihodnosti
Strokovnjaki, na primer Samantha Burgess, pravijo, da vročina zelo obremenjuje milijone Evropejcev. Trenutne temperature so običajne šele za julij in avgust, pa še takrat so redke. Že leto 2024 je bilo najtoplejše leto v zgodovini meritev.
Klimatologi so prepričani, da vročinske valove povzroča človek. Podnebne spremembe jih delajo pogostejše in močnejše. Vplivajo pa na vedno večja območja. Dr. Amy Doherty pravi, da je človek skoraj zagotovo povečal število in moč takšnih ekstremnih vročinskih dogodkov. Napovedi kažejo, da bo v prihodnosti takšnih vročih obdobij še več, predvsem poleti.
Napisal: K. J.
Vir: euronews.com
The post Peklenskih 46,6 °C! Na Portugalskem padel nov junijski rekord – kako je še drugje po Evropi? first appeared on NaDlani.si.