Pediatri opozarjajo: RSV se v vrtcih širi hitreje kot pričakovano – je čas, da otroka obdržite doma?

4 hours ago 5
ARTICLE AD BOX

Vsako leto, ko se temperature spustijo in se začne obdobje prehladov in gripe, se v ozadju tiho širi še en virus – respiratorni sincicijski virus (RSV). Ta virus je pri odraslih in starejših otrocih pogosto blag in podoben navadnemu prehladu, a pri dojenčkih in majhnih otrocih lahko povzroči resne zaplete, celo potrebo po hospitalizaciji.

Strokovni direktor Pediatrične klinike UKC Ljubljana, dr. Marko Pokorn, je v teh dneh posebej opozoril starše dojenčkov, naj bodo še posebej previdni – in če imajo v družini starejšega otroka, ki obiskuje vrtec, ga v obdobju intenzivnega kroženja RSV za nekaj tednov raje zadržijo doma. Razlog? Vrtci so vroča točka prenosa okužb, virus pa se s starejših otrok pogosto prenese na njihove mlajše sorojence – in pri njih lahko povzroči hude zaplete, kot sta bronhiolitis ali pljučnica.

RSV: Zakaj je pri najmlajših lahko nevaren?

Respiratorni sincicijski virus je eden najpogostejših vzrokov za okužbe spodnjih dihal pri dojenčkih. Čeprav se simptomi sprva kažejo kot blaga prehladna obolenja – zamašen nos, kašelj, rahla vročina – lahko bolezen hitro napreduje.

Pri najmlajših se pogosto razvije bronhiolitis, ki povzroči oteženo dihanje, piskanje v pljučih in težave s hranjenjem. Nekateri dojenčki morajo biti hospitalizirani, v najtežjih primerih pa potrebujejo celo zdravljenje v enoti intenzivne terapije.

Kar je za odrasle blaga okužba, ki jo prehodimo z robčkom v roki, lahko za majhnega otroka pomeni resno zdravstveno tveganje. Še posebej so ogroženi:

  • Novorojenčki in dojenčki, mlajši od 6 mesecev
  • Prezgodaj rojeni otroci
  • Otroci s kroničnimi boleznimi dihal ali prirojenimi srčnimi napakami

In če k temu dodamo še prepolne vrtce, kjer otroci zlahka prenašajo viruse drug na drugega – je scenarij popoln.

Preventivni ukrepi: Kaj lahko storijo starši?

V času, ko RSV najmočneje kroži, pediatri priporočajo več ključnih preventivnih ukrepov, ki lahko zmanjšajo tveganje za okužbo:

  • Omejite stike – Če imate dojenčka, omejite stike s starejšimi sorojenci, ki obiskujejo vrtec, saj so ti najpogostejši prenašalci okužb. Če imate možnost, naj otrok nekaj tednov ostane doma.
  • Higiena rok – Virus se širi prek površin in rok, zato je redno umivanje rok z milom in toplo vodo najboljša zaščita.
  • Izogibajte se množicamZaprtih prostorov z veliko ljudmi se je dobro izogibati, saj je tam prenos virusa najverjetnejši.
  • Ne obiskujte prijateljev in sorodnikov, ki imajo simptome prehlada – Kar je pri odraslih “navaden prehlad”, je lahko za dojenčka resna bolezen.
  • Cepljenje nosečnic – Od nedavnega je na voljo cepivo proti RSV za nosečnice – če ga prejmejo med 24. in 36. tednom nosečnosti, prenesejo protitelesa na otroka, kar ga ščiti v prvih mesecih življenja.
  • Pazite na simptome! Če otrok razvije simptome bronhiolitisa (hiter, plitek dih, piskanje, težave pri hranjenju), takoj obiščite zdravnika.

Bolnišnice že omejujejo obiske

Zaradi porasta okužb so številne slovenske bolnišnice omejile obiske. V ljubljanski porodnišnici so obiske omejili na eno zdravo odraslo osebo, v Splošni bolnišnici Nova Gorica pa so začasno prepovedali obiske na vseh oddelkih za odrasle.

Tudi na Pediatrični kliniki v Ljubljani so obiske omejili na eno zdravo osebo na otroka, saj želijo preprečiti dodatne okužbe med otroki, ki so že hospitalizirani.

Kdaj je nujno obiskati zdravnika?

Če otrok zboli za RSV, so ključni kazalniki, ki zahtevajo nujno zdravniško oskrbo:

  • Hitro, oteženo dihanje, ki ne pojenja niti, ko vročina pade
  • Dojenček ne more piti ali jesti, ker se mu dihalne poti zapirajo
  • Modrikasta obarvanost ustnic ali obraza – znak pomanjkanja kisika
  • Otrok je neodziven, nenavadno zaspan ali ne urinira več ur

V takih primerih takoj poiščite zdravniško pomoč ali odidite na urgenco.

Previdnost je ključna

Čeprav RSV vsako leto prizadene številne otroke, lahko s pravilnimi preventivnimi ukrepi starši bistveno zmanjšajo tveganje za okužbo pri najmlajših. Če imate dojenčka, omejite nepotrebne stike, starejšega otroka (če je mogoče) obdržite doma iz vrtca in pazite na higieno.

Zavedati se je treba, da tisto, kar pri odraslih izgleda kot navaden prehlad, pri dojenčkih lahko pomeni tedne hospitalizacije. In kot pravi dr. Pokorn – “Zdaj je čas, ko se je treba držati malo bolj zase.”

Napisal: E. K.

Vir: UKC Ljubljana, Freepik

The post Pediatri opozarjajo: RSV se v vrtcih širi hitreje kot pričakovano – je čas, da otroka obdržite doma? first appeared on NaDlani.si.

Read Entire Article