ARTICLE AD
Paprika velja za eno najbolj hvaležnih plodovk v vrtu, a tudi pri tej rastlini se hitro pokaže, če nekaj ni v ravnovesju. Vzrokov za slabotno rast je lahko več, toda eden najpogostejših je pomanjkanje dušika. Če opazite, da vaša paprika zaostaja v rasti, so njeni listi bledozeleni ali celo rumenkasti, rastlina pa deluje uvelo, potem ukrepajte hitro. Dobra novica je, da gre za razmeroma enostavno rešljive težave.

Kako prepoznati pomanjkanje dušika pri papriki
Bledikavi listi in zastoj v rasti
Prvi znaki pomanjkanja dušika se pogosto pokažejo na starejših listih. Ti začnejo bledeti, njihova barva postane rumenkasta, rastlina pa deluje počasna in slabotna. Rast se ustavi, plodovi so redki in manjši.
Preverite tudi druge simptome
Poleg rumenenja listov se lahko pojavijo še tanki poganjki, zakrnelost ali celo odpadanje listov. Paprika, ki ne prejema dovolj dušika, navadno ne oblikuje zdravih in mesnatih plodov, saj rastlina porablja energijo za preživetje in ne za razvoj.
Primer s terena
Vrtičkar iz okolice Ptuja je povedal, da je opazil, da mu paprika v visoki gredi kljub zalivanju ne raste. Po pogovoru s svetovalcem kmetijske zadruga je ugotovil, da je spomladi uporabil substrat brez hranil in ni dognojeval. Po uporabi organskega gnojila z visoko vsebnostjo dušika so se rastline v dveh tednih opazno izboljšale
Kakšno gnojilo izbrati
Naravni viri dušika
Dušik je ključen element za tvorbo klorofila in s tem za zeleno barvo listov ter za bujno rast. Med naravnimi viri dušika najdemo kompost, uležan hlevski gnoj, perutninski gnoj, gnoj iz kopriv ali preslice ter kupljena organska dušikova gnojila v peletih.
Mineralna gnojila
Za hitrejši učinek so uporabna tudi mineralna dušikova gnojila, kot sta sečnina ali kalcijev amonijev nitrat (KAN). Vendar je treba paziti, da se jih ne uporabi preveč, saj lahko poškodujejo korenine ali pospešijo prekomerno rast na račun plodov.
Kako in kdaj gnojiti
Najboljši čas za dognojevanje
Najboljši čas za dognojevanje je zgodaj zjutraj ali proti večeru, ko sonce ni močno. Dušikovo gnojilo se vnese okoli rastline, ne neposredno na steblo. Če uporabljate tekoča gnojila, jih vedno razredčite po navodilih proizvajalca.
Dognojevanje v fazah
Če opazite znake pomanjkanja, najprej dodajte gnojilo v zmerni količini in po nekaj dneh preverite odziv. Pogosto je bolj učinkovito več manjših odmerkov v razmiku nekaj dni, kot pa en velik odmerek.
Zakaj je pravo ravnovesje pomembno
Preveč dušika škoduje
Čeprav dušik pospešuje rast, lahko njegovo pretiravanje vodi v preobilno vegetativno rast brez plodov. Rastline postanejo mehke in dovzetne za uši, pršice ter bolezni.
Uspešno gnojenje je premišljeno
Kombinacija dušika z drugimi hranili, kot so kalij in fosfor, omogoča optimalen razvoj rastline. Kalij krepi odpornost in izboljša okus plodov, fosfor pa spodbuja cvetenje in razvoj korenin.
Praktični nasveti z domačega vrta
Uporaba kopriv za gnojenje
Marsikateri izkušen vrtičkar pripravi tekoče gnojilo iz kopriv. Sveže koprive se namoči v vodo, pusti vreti ali vre v sodu nekaj dni, nato precedi in razredči v razmerju 1 proti 10. To tekoče gnojilo vsebuje veliko dušika in je idealno za papriko.
Kombinirajte z zastirko
Po dognojevanju je priporočljivo zemljo okoli paprike zastreti s pokošeno travo, slamo ali listjem. Zastirka pomaga ohranjati vlago in preprečuje izpiranje hranil.
Primer dobre prakse
Na vrtnarskem forumu je bralka iz Škofje Loke delila izkušnjo, kako je z uporabo naravnega dušikovega gnojila v obliki perutninskega gnoja rešila papriko, ki ni razvijala plodov. Po treh tednih so se začeli pojavljati prvi zdravi nastavki plodov.
Na kaj morate biti še pozorni
Paprika ne mara suše
Tudi ob optimalnem gnojenju paprika ne bo uspevala brez rednega in enakomernega zalivanja. Suša ali prekomerna vlaga vplivata na dostopnost hranil in sprejem dušika.
pH vrednost zemlje
Paprika najbolje uspeva v rahlo kisli do nevtralni zemlji s pH med 6 in 7. Če je zemlja preveč kisla ali bazična, se hranila težje sproščajo. Priporočljivo je občasno preveriti pH s pomočjo testa.
Gnojenje naj ne bo zadnje
Čeprav gnojenje reši marsikatero težavo, papriki koristijo tudi pravilno obrezovanje spodnjih listov, zaščita pred močnim vetrom in redno pregledovanje na znake škodljivcev.
Naj bo paprika zdrava in rodovitna
Zdrava rast paprike se začne pri tleh. Čeprav so težave z bledimi in uvelimi listi na prvi pogled zaskrbljujoče, jih je mogoče rešiti že z dodajanjem ustreznega dušikovega gnojila. Ob tem ne gre pozabiti na redno zalivanje, zaščito pred škodljivci ter spremljanje pH vrednosti zemlje. Le s celostnim pristopom bo paprika razvila močno rast, zdrave liste in obilen pridelek.
Objava Paprika izgleda slabostno? Dodajte ji pravo gnojilo se je pojavila na Vse za moj dan.