Papež in Emmanuel Macron – odnosi na krhkih nogah

4 hours ago 8
ARTICLE AD

Papež Frančišek in Emmanuel Macron nista bila v najbolj dobrih odnosih.

Papež je Francijo obiskal kar trikrat. Vendar obiski nikoli niso bili uradni državniški obiski.

Papež tudi nikoli ni obiskal Pariza. Odnosi z Macronom niso bili najbolj rožnati. Med vrsticami so se pojavljale kritike. Le zakaj?

Njun odnos se je bolj ali manj “sprehajal” po tanki liniji med toplino, prijaznostjo in napetostjo.

Zanimivo – Papež je bil jezuit, Macron pa se je šolal v jezuitski šoli. To je najbrž vodilo v prijeten in topel odnos. Viden je bil na vsakem koraku.

Spomnimo se dogodka iz leta 2018- Poljub papežu: Leta 2018 Macron poljubil Papeža na lice. Naslovnice časopisov so bile naenkrat polne objav fotografije in komentarjev. Nepoznavalci preteklosti so se glede tega lahko upravičeno zgražali.  A resnica je drugje. Papež jezuit, Macron pa se je šolan v jezuitski šoli – poljub na lice kot gesta naklonjenosti in spoštovanja.

Papež FrančišekVir: pixabay.com

Jabolko spora 

Papež in Macron sta imela različna stališča.

Prejšnje leto (marec 2024) je Francija v svojo ustavo vključila pravico do splava. Istočasno se je začela še razprava o pomoči pri končanju življenja. Razprava naj bi vodila do zakona, ki bi omogočil evtanazijo (samomor) ob medicinski pomoči.

Spomnimo: Emmanuel Macron je napovedal novo zakonodajo za legalizacijo “pomoči pri umiranju”, ki bo odraslim, ki se soočajo z boleznijo ob koncu življenja, omogočila jemanje smrtonosnih zdravil (marec  2024) Na tem mestu sta se Papež in francoska vlada razhajali.

Očitki papežu

Papežu so očitali, da ima hladen odnos do Francije. Vseeno je je Francijo obiskal kar trikrat. To je več kot katerokoli drugo državo v svojem pontifikatu.

Vsak obisk so zaznamovali spori, ki so bili med vrsticami papeževih govorov večkrat omenjeni. Zato so mnogi dvomili o dobrem odnosu med papežem in Francijo.

Papež je nekoč dejal: “Šel bom v Marseille in ne v Francijo

Papežev prvi obisk Francije je bil leta 2014. Bil je uradno evropski obisk. Odpotoval je v Strasbourg, kjer je nagovoril Svet Evrope in Evropski parlament. Ni pa obiskal mestne katedrale. To so bile drobne podrobnosti, ki so dale vedeti, da med Francijo in Papežem nekaj ne deluje.

Papež v Marseillu

Leta 2023 je Papež obiskal Marseille. Tam se je posvetil migrantki problematiki in obsojanju tragedij ob brodolomih migrantov v Sredozemskem morju.

Vendar je bila ena pripomba pred obiskom tista, ki je pritegnila naslovnice.

Šel bom v Marseille, ne v Francijo,” je dejal. Ta izjava je spodbudila ugibanja o namerni distanci do francoske vlade.

Obisk Marseilla je privabil več kot 60000 vernikov na mestni stadion Velodrome. Tam je obhajal mašo in goreče prosil za večje sočutje do migrantov. Lahko rečemo, da je to bilo subtilni komentar in sporočilo francoski vladi in odziv na Macronov ostro stališče do migrantov in priseljevanja. Med njima je prišlo tudi do zelo odkritih pogovorov. Iz tega se je dalo potegniti jasen zaključek: Vsak je na svojem bregu.

Papež je povedal Šel bom v Marseille, ne v FrancijoVir: pixabay.com

Zgrešeno povabilo na otvoritev Notre-dame

Zadnji obisk je bilo zelo zgrešeno povabilo.

Najbolj simboličen prelom se je zgodil decembra 2024. Papež Frančišek se ni udeležil velikega ponovnega odprtja katedrale Notre-Dame v Parizu. Po petih letih po požaru, je bila katedrala pripravljena za otvoritev. Na otvoritev je bilo povabljenih veliko uglednih obrazov. Papeža ni bilo med njimi.

Korzika – zadnje potovanje

Zadnja cilj je bila Korzika. Glede na datum je se sovpadala z otvoritvijo katedrala. Verjetno dovolj očitno, da se je s tem obiskom Papež izognil otvoritvi in se raje podal na pastoralni obisk Korzike. 

Spomnimo: Šlo naj bi za prvi papeški obisk otoka, ki ga je Genova leta 1768 prepustila Franciji in leži bližje italijanskemu kopnemu kot Franciji.

Mogoče bi se komu ta poteza Frančiška zdela neprimerna. Toda Martin Dumont, zgodovinar in strokovnjak za katolištvo, je trdil, da odseva papeževo neomajno zavezanost doseganju tega, kar je sam imenoval »obrobja« katoliškega sveta.

Papež ni obiskal Pariza

“Raje je hodil na pastoralne obiske,” je pojasnil Dumont. “Resnično je želel neposredno stopiti v stik z verniki. Ni želel državniških obiskov, ki bi pomenili veliko pompa in protokola,” je povedal za Euronews.

Frančišek se je ves čas svojega papeževanja izogibal uradnim obiskom drugih večjih katoliških držav, kot so Nemčija, Španija in Združeno kraljestvo.

Namesto tega je izbiral cilje, kot so Azija, Afrika ter manjše, revnejše države. Nikoli ni pozabil tudi na države v vojni. 

Bil je jezuit. Nedvomno je sledil eni od štirih preprostih nalog, ki je del jezuitske tradicije: Hoditi z izključenimi.

Zato ne čudi, da se ni strinjal s pogledom Emmanuela Macrona, ki je nasprotoval priseljevanju in migracijam.

Pripravila: AK

Vir: euronews.com

Foto: pixabay.com

The post Papež in Emmanuel Macron – odnosi na krhkih nogah first appeared on NaDlani.si.

Read Entire Article