ARTICLE AD
Papež Frančišek je umrl zaradi možganske kapi, ki je povzročila komo in nepovratno odpoved srca in ožilja, je razvidno iz njegovega mrliškega lista, ki so ga nocoj objavili v Vatikanu.
“Smrt je bila potrjena z elektrokardio-terapevtskim snemanjem,” po poročanju francoske tiskovne agencije AFP piše v dokumentu, ki ga je podpisal direktor vatikanskega oddelka za zdravje in higieno, profesor Andrea Arcangeli.
Kardinal komornik Kevin Farrell je dopoldne sporočil, da je papež Frančišek umrl danes ob 7.35. “Potrjujem, da je njegova svetost Frančišek (Jorge Mario Bergoglio), rojen 17. decembra 1936 v Buenos Airesu (Argentina), prebivalec Vatikana in državljan Vatikana, umrl 21. aprila 2025 ob 7.35 v svojem stanovanju v Domu svete Marte,” piše v mrliškem listu.
Poročilo omenja tudi papeževe zdravstvene težave, kot so pljučnica, visok krvni tlak in sladkorna bolezen tipa 2.
V Vatikanu so objavili tudi papeževo oporoko, v kateri je znova potrdil, da želi biti pokopan v rimski baziliki Marije Snežne, ne pa v baziliki Sv Petra v Vatikanu. V svoji oporoki je Frančišek tudi zapisal, da želi biti pokopan na preprost način in da naj njegovo zadnje počivališče nosi le latinski zapis njegovega papeškega imena: Franciscus.
“Grob mora biti v zemlji, preprost, brez posebnega okrasja in samo z enim napisom: Franciscus,” je zapisano v kratki oporoki. Papež Frančišek je ob koncu oporoke še prosil Gospoda, naj “tistim, ki so me imeli radi in bodo še naprej molili zame, nameni zasluženo nagrado”.
Papež je bil do nedavnega v bolnišnici, kjer se je več kot mesec dni zdravil zaradi hude pljučnice. Prvi papež iz Latinske Amerike je Katoliško cerkev vodil 12 let.
Na Trgu svetega Petra v Vatikanu je pred potrditvijo vzroka papeževe smrti potekala prva javna molitev za papeža Frančiška po njegovi smrti. Molitev rožnega venca je vodil italijanski kardinal Mauro Gambetti.
Kardinalski vikar za rimsko škofijo Baldo Reina pa je ob 19. uri vodil mašo ob papeževi smrti v Lateranski baziliki, kamor so povabljeni duhovniki, diakoni in vsi verniki rimske škofije.
V Rim medtem z vsega sveta prihajajo kardinali, ki bodo volili naslednika Frančiška. Prvo srečanje kongregacije kardinalov bo v torek. Gre za eno od srečanj kardinalov pred konklavom za izvolitev novega papeža.
Papeža lahko volijo le tisti kardinali, ki na dan smrti oziroma odstopa papeža še niso dopolnili 80 let. To pravico ima po poročanju avstrijske tiskovne agencije APA 135 od 252 kardinalov, ki prihajajo iz vsega sveta. Mnogi kardinali so sicer že v Rimu, ker delajo v kuriji.
Frančiškove posmrtne ostanke bodo predvidoma v sredo prenesli v Baziliko sv. Petra, kjer se bodo lahko verniki poslovili od njega.
Pogreb papeža bo v devetih dneh, konklave za izvolitev njegovega naslednika pa v enem mesecu.