Osrednji cilj letnega načrta upravljanja državnih naložb dvig produktivnosti

7 hours ago 4
ARTICLE AD

Vlada je danes dala soglasje k letnemu načrtu upravljanja državnih naložb za leto 2025, ki je temeljni operativni dokument za Slovenski državni holding (SDH). Eno od njegovih temeljnih izhodišč je povečanje produktivnosti v družbah z naložbo države. Donosnost kapitala naj bi bila nekoliko nižja kot lani, prav tako zbrane dividende.

Letni načrt izhaja iz usmeritev prenovljene strategije upravljanja naložb države, ki jo je DZ potrdil konec marca, usklajen je tudi z zakonom o prehodnem financiranju pospešenega in pravičnega izstopa iz premoga, ki ureja novi režim delovanja Termoelektrarne Šoštanj in ga je DZ sprejel sredi decembra, so sporočili iz SDH.

Letni načrt določa okvir za izvajanje upravljavskih aktivnosti SDH, izraža pričakovanja države kot lastnika ter omogoča sistematično spremljanje doseganja zastavljenih ciljev družb v letu 2025.

V skladu s prenovljeno strategijo upravljanja naložb države je po pojasnilih iz holdinga osrednji ekonomski cilj povečanje produktivnosti na ravni družb s kapitalsko naložbo države, kar tako predstavlja eno od temeljnih izhodišč letnega načrta.

SDH kot upravljavec državnih naložb bo ta cilj po napovedih uresničeval z določitvijo splošnih in specifičnih upravljavskih ciljev ter razvojnih aktivnosti, ki vključujejo spodbujanje podjetij k intenzivnejšim vlaganjem v osnovno dejavnost, raziskave in razvoj, inovacije, digitalno preobrazbo, razvoj kadrov ter prehod v nizkoogljično, podnebno odporno in krožno gospodarstvo.

Tokratni letni načrt sploh prvič določa cilje na področju produktivnosti na ravni celotnega portfelja holdinga. Načrtovana dodana vrednost na zaposlenega v podjetjih iz portfelja državnih kapitalskih naložb za letos je ob tem pri 86.000 evrih.

Družbe bodo usmerjene tudi k trajnostnemu poslovanju, pri čemer bo SDH v sisteme nagrajevanja vodstev vključil kazalnike uspešnosti trajnostnega delovanja ter spremljal napredek družb pri razkritjih in poročanju v skladu z evropskimi standardi. Cilji v načrtu zajemajo še izboljšanje korporativnega upravljanja, krepitev skladnosti poslovanja in integritete ter povečanje poslovne učinkovitosti.

Medtem ko bo donosnost kapitala portfelja SDH za lani po aprilskih ocenah dosegla 9,8 odstotka in tako za 3,1 odstotne točke presegla načrtovanih 6,7 odstotka iz lanskega načrta upravljanja, je donosnost kapitala za letos načrtovana v višini 7,1 odstotka. Donosnost portfelja bo sicer po pojasnilih SDH odvisna od številnih dejavnikov v zunanjem gospodarskem okolju, ki jih trenutno zaradi negotovosti ni mogoče zanesljivo napovedati.

Če so lani skupne dividende družb v upravljanju SDH znašale 487,6 milijona evrov, so za letos načrtovane pri 464,1 milijona evrov.

Med svojimi osrednjimi letošnjimi projekti so na SDH izpostavili prestrukturiranje živinorejske skupine Farme Ihan, s ciljem zagotovitve stabilnega in dolgoročno vzdržnega poslovanja, ohranjanja vertikalne kmetijsko-živilske verige ter s tem zagotavljanja dviga slovenske prehranske varnosti.

Obenem je predvidena preučitev oziroma izvedba vseh potrebnih aktivnosti za krepitev slovenskega trga kapitala. Predstavniki ministrstva za finance so nedavno omenjali razmislek o tem, katera državna podjetja bi lahko v tej luči vsaj delno uvrstili na borzo.

Redne upravljavske aktivnosti ob tem vključujejo spremljanje izvajanja strategij in strateških projektov družb v 100-odstotni lasti države in/ali SDH, odzivanje na spremembe v mednarodnem poslovnem okolju, izvajanje politik raznolikosti ter določanje ustrezne dividendne politike. Glede na specifične razmere bodo pri izbranih družbah izvedeni tudi ukrepi za finančno in poslovno prestrukturiranje ter vzpostavitev dolgoročno vzdržnega poslovnega modela.

Pri upravljanju družb, opredeljenih kot portfeljske, bo SDH zasledoval izključno gospodarske cilje. Izjema so skladno s prenovljeno strategijo upravljanja državnih naložb invalidska podjetja, kjer se poleg gospodarskih ciljev uresničuje tudi družbeno odgovorno upravljanje.

Read Entire Article