Oratorij Pisma matere nov projekt Karmine Šilec in sodelujočih

5 days ago 12
ARTICLE AD

Pod okriljem krovne teme oz. zbirke Javno telo je ob idejni zasnovi avtorice Karmine Šilec nastal oratorij Pisma matere, ki ga bodo v CS loži v dvorani Union v Mariboru predstavili danes in v petek. Oratorij skozi arhivski spomin pripoveduje okruške življenjske zgodbe ženske, rojene konec 16. stoletja, ter govori o družbi in družbeni vlogi žensk.

Za raziskovanje te teme v 21. stoletju lahko zgodba Marie, ki se je leta 1599 rodila v Franciji, služi kot metafora razmisleka o ceni, ki naj bi jo ženske plačale za to, da sledijo svojemu (po)klicu, da imajo otroke ali jih nimajo. Zastavlja temeljna vprašanja: v kolikšni meri se matere lahko posvetijo svojemu poslanstvu oziroma poklicu in kako sploh govoriti o materinski ljubezni v odnosu do žrtev, ki jih prinašajo njihove karierne odločitve, so ob najavi dogodka zapisali ustvarjalci.

“Gre za večzvrsten projekt, v katerem je nekaj središča posvečenega vokalni glasbi, ki ima strukturo stabat mater, torej gre za odnos med materjo in sinom. Drug del je nekakšen derivat iz te zgodbe, ki je nosilna nit vse te pripovedi v Pisma matere, in sicer gre za žensko iz 16. stoletja, ki se odloči za velike življenjske spremembe, zapusti sina zavoljo svojega klica. In potem sledimo skozi oratorij, skozi to pripoved njenemu življenjskemu toku in tem prevpraševanjem, kaj je storila s tem, ko se je odločila, da se posveti svojemu klicu in zapusti sina za seboj,” je za STA prvi del projekta povzela avtorica idejne zasnove in glasbe Karmina Šilec.

Drug del projekta so po njenih besedah zasnovali z robotsko inštalacijo oz. glasbeno-scensko inštalacijo, ki komunicira usodo teh primarnih kultur, ko pride do trka denimo z religijami, pokristjanjevanjem, s kolonializmom, imperializmom in je zmeraj na udaru najprej seveda tradicionalna kultura, katere simbol je pogosto boben.

Karmina Šilec se je s temo in zgodbo o Marie srečala pred leti na Inštitutu za napredne študije Radcliffe na Univerzi v Harvardu, kjer sta pri raziskovanju teme in virov z njo sodelovala Eli Zuzovsky in Carl F. Denton. Jernej Ženko se je kreativnemu procesu pridružil s tem, da je pomagal razvijati animiran robotski segment, pod oblikovanje zvoka pa se v projektu podpisuje Danilo Ženko.

Projekt bodo izvedli ansambel !Kebataola!, ki ga sestavljajo Mojca Borko, Jasmina Črnčič, Eva Germ in Ana Sandrin, ter dramski igralec Žan Koprivnik, ki bo izvedel narativni del projekta.

Dogodek se bo začel drevi in v petek ob 19. uri v CS loži v dvorani Union v Mariboru. Število obiskovalcev je omejeno, obvezna je predhodna rezervacija.

Zbirka Javno telo pod drobnogled postavlja človeško ranljivost za absurdna prepričanja ter nevarnosti pred tesno povezavo avtoritete in ideologije. Dogodki poustvarjajo razdrobljeno in veččutno izkušnjo žensk in tako ustvarjajo prostor za refleksijo o telesu, na način, ki spodbuja k razmisleku o normah, ki jih pred nas postavlja družba ter o možnostih za preseganje teh norm, je zapisano na spletni strani Carmine Slovenice.

Naslednji dogodek v okviru zbirke Javno telo je napovedan za 1. september in nosi naslov Evina zelišča.

Read Entire Article