ARTICLE AD BOX
21 mladoletnikov trenutno v Prevzgojnem domu Radeče prestaja vzgojni ukrep. Zaradi kaznivega dejanja, ki so ga storili v času mladoletnosti, jih je sodišče napotilo v zavod, kjer za njihovo prevzgojo skrbi okoli 40 zaposlenih. Med njimi tudi inštruktorji, ki skrbijo za izobrazbo mladoletnikov ter pravosodni policisti, ki 24 ur na dan ohranjajo okolje varno.
Dobili so le polovico obljubljenega
Inštruktorji so v radeškem domu tisti, ki mladoletnikom vsak dan nudijo izobraževanja in usposabljanja. Eden od pogojev za zaposlitev na tem delovnem mestu je opravljen pedagoško-andragoški izpit. “Kljub temu, da imajo pogoje enake kot zaposleni na drugih primerljivih delovnih mestih, so uvrščeni v nižji plačni razred,” je povedal podpredsednik Sindikata državnih organov Slovenije (SDOS) Jurij Rizmal. Od začetka priprave plačne reforme s strani slovenske vlade naj bi jim obljubljali napredovanje za štiri plačne razrede. “Premaknili so se le za dva, kar je med njimi povzročilo še dodatno nejevoljo in stres.”
Za cel mesec nadur
Medtem je podpredsednik SDOS poudaril še en pereč problem. “Ker jih primanjkuje, pravosodni policisti na leto naredijo 170 nadur. To je toliko, kot je zakonsko določeno. Če pa se zaposleni strinja, jih opravi še več. Kar pomeni, da na leto zabeleži še za en mesec delovnih ur več.” Povprečna starost pravosodnih policistov je po podatkih Rizmala okoli 50 let, zanimanja za ta poklic med mladimi naj ne bi bilo. Iz radeškega doma pa zaposleni hodijo delo opravljati tudi v druge slovenske zapore, saj naj bi bila kriza pri pomanjkanju tega kadra drugje še večja. Trenutno naj bi jih primanjkovalo vsaj 100 “Razpisi so objavljeni redno, a se na njih nihče ne prijavi.”
Za začetek so organizirali opozorilni shod
Danes je pred upravno zgradbo Prevzgojnega doma Radeče zato potekal opozorilni shod, katerega se je udeležilo okoli 25 zaposlenih, te pa je podrl tudi radeški župan Tomaž Režun. “Ker moramo zagotoviti nemoteno delo v zavodu, so bili to le tisti, ki niso na delu. S shodom pa smo želeli opozoriti na slabe razmere in pozvati k realizaciji obljub,” pojasni Rizmal.
Kot smo že omenili, se, po njihovem, vlada ni držala napovedanega napredovanja inštruktorjev. Pred kratkim pa so jim zavrnili še kolektivno pogodbo, s katero bi si lahko zagotovili kakšna dodatna izplačila. “Takšne pogodbe na primer imajo tako v policiji kot v vojski, le mi jih ne smemo imeti. Tako ne gre več naprej. Že od leta 2022 opozarjamo in pozivamo k sprejetju ukrepov za izboljšanje razmer, posluha pri vladi pa ni.”
Pri tem na sindikatu predlagajo sprejem ukrepov nagrajevanja ali štipendiranja že v času šolanja za pravosodnega policista. S tem naj bi več mladih navdušili za to izobraževanje. Poleg tega bi tudi sami želeli prej omenjeno kolektivno pogodbo. “Ureditve bi morale biti bolj sistemske. Nujno je potrebno narediti nekaj, da bomo bolj konkurenčni na trgu dela.”
Danes se njihovega shoda ni udeležil nihče od odločevalcev. Če tudi v prihodnje posluha z njihove strani ne bo, v sindikatu napovedujejo še dodatne shode.
Prevzgojni dom Radeče smo obiskali lanskega septembra, ko smo se pogovarjali z 18-letnim mladeničem:
ZGODBA 18-letnega mladeniča: “Bil sem odvisnik in nasilnež, zdaj pa imam …”
The post Opozorilni shod v Radečah: “Tako ne bo šlo več naprej” appeared first on ZON.