ARTICLE AD
V teh dneh so se zgodila menjave na nadzorniških mestih v Javnem holdingu Maribor, kot smo že poročali. Župan Arsenovič je po neuspehu na sodišču naredil nov manever, ki pa je zakonsko precej vprašljiv – več tukaj.
Na omenjeno temo smo poslali novinarska vprašanja vsem predstavnikom svetniških skupin mestnega sveta Mestne občine Maribor. To so odgovori tistih, ki so se odzvali.
“Ni sprejemljivo, da je novo ustanovljeni Svet delavcev holdinga popolnoma samovoljno, ne da bi tudi obvestil nadzorni svet JHMB in mestni svet kot ustanovitelja (in bojda tudi ne župana) o svoji nameri menjave nadzornikov, kar predlagal izbris dveh izvoljenih nadzornikov JHMB, predstavnikov delavcev, iz sodnega registra. Oba nadzornika sta bila izvoljena v skladu z veljavnim Aktom o ustanovitvi JHMB. Ne glede na zakonske določbe Akt o ustanovitvi JHMB določa, da je edino Skupni svet delavcev pristojen za izvolitev dveh predstavnikov delavcev v nadzorni svet. Če menijo, da je akt v nasprotju z zakonom ter da so sami pristojni za imenovanje in predlaganje vpisa v sodni register, bi morali izpodbijati konkretni člen akta o ustanovitvi,” je odgovorila Davorka Pregl iz stranke Gibanje Svoboda.
Kdo bi moral reagirati?
Preglova je še dodala: “Menimo, da bi v primeru ugotovljenih kršitev in posegov v pristojnosti izvoljenih predstavnikov Skupnega sveta delavcev, morali ukrepati nadzorniki JHMB, župan ter mestni svet, kot ustanovitelj JHMB. Nedvomno bo prišlo do sodnih postopkov, to je že napovedano. Sodišče bo presodilo, ali in kdo je kršil zakonodajo. V primeru ugotovljenih kršitev bi bilo seveda absolutno potrebno, da bodo odgovorni prevzeli odgovornost, ukrepati pa bi morali vsi, poleg pristojnih organov tudi nadzorni svet holdinga, mestni svet ter župan.”
Lidija Divjak Mirnik iz Liste za pravičen razvoj mestni četrti in krajevnih skupnosti pa je odgovorila: “Izvedena poteza, ki je omogočila zamenjavo delavskih predstavnikov v nadzornem svetu brez sodelovanja oziroma mimo pristojnosti Skupnega sveta delavcev, vzbuja resne pomisleke glede zakonitosti in skladnosti s temeljnimi akti družbe. Odlok o ustanovitvi namreč izrecno določa, da je izključno Skupni svet delavcev pristojen za imenovanje in odpoklic delavskih nadzornikov. Takšna poteza se zdi usmerjena v obid formalno predpisanih postopkov in pristojnosti z namenom zagotoviti, da bosta novoimenovana nadzornika v svojem mandatu delovala v skladu z interesi in navodili predlagateljev – formalno sicer delavcev, v resnici pa najverjetneje vodstva oziroma župana Arsenoviča. Prejšnja delavska nadzornika takšnemu vplivu nista podlegla, kar ju je očitno postavilo v položaj motečega dejavnika, kar najverjetneje predstavlja glavni razlog za njuno zamenjavo.”
Takšna praksa ne le da ruši legitimnost postopka imenovanja, temveč tudi bistveno zmanjšuje kredibilnost nadzorne funkcije delavskih predstavnikov in pomeni neposredno poseganje v njihovo neodvisnost, še doda Divjak Mirnikova. Meni tudi, da postopek ni bil v skladu z določili akta o ustanovitvi Javnega holdinga Maribor oz. ni bil zakonit.
Ob vprašanju, če menijo, da bi bil potreben sklic izredne seje pa: “Proučili bomo vse pravne možnosti, da opozorimo na morebitne nepravilnosti in pozvali pristojne organe, da reagirajo v skladu s svojimi pooblastili. Zanesljivo bomo na seji MS MOM od direktorja JHMB Rihterja terjali pojasnila kako je prišlo do te domnevno nezakonite situacije.”
Zaznani znaki kaznivega dejanja?
Igor Jurišič iz Stranke mladih – Zeleni Evrope pa odgovarja: “V Stranki mladih – Zeleni Evrope razumemo to potezo kot namerno zlorabo pooblastil, saj tako akt o ustanovitvi, kot podredno družbena pogodba jasno določata, da je prav Skupni svet delavcev tisti, ki ima pravico imenovati dva predstavnika zaposlenih. Temu je nenazadnje pritrdilo tudi sodišče, čeprav ima župan možnost ugovora na odločitev. Ne glede na vse pa ne razumem, kako je lahko mimo vseh veljavnih aktov in odločitve sodišča na prvi stopnji prišlo do vpisa v AJPES, saj je moral najprej nekdo pripraviti predlog za spremembo, potem bi po našem razumevanju moral tudi notar preveriti, ali je predlog skladen z družbeno pogodbo, takisto pa bi morali preveriti tudi pred vpisom v register in posredovanje AJPESu.”
“Tukaj gre za izrazito pravno in ne politično vprašanje. V Stranki mladih – Zeleni Evrope absolutno podpiramo delovanje skladno z zakoni in sprejetimi odloki in akti, a tokrat ni na potezi politika, ampak organi pregona, saj je iz informacij, ki so na voljo, najverjetneje zaznani znaki kaznivega dejanja po 257. členu Kazenskega zakonika, ki med drugim pravi: »Uradna oseba ali javni uslužbenec, ki, zato da bi sebi ali komu drugemu pridobila protipravno premoženjsko korist, izrabi svoj uradni položaj ali prestopi meje uradnih pravic ali ne opravi uradne dolžnosti, se kaznuje z zaporom od treh mesecev do petih let.« Glede na to, da gre v primeru nadzornikov za plačano funkcijo, na podlagi katere bosta dva posameznika imela premoženjsko korist, je sedaj na organih pregona, da ugotovijo, ali gre za protipravno premoženjsko korist, ki jim jo je nekdo omogočil s prestopom meje uradnih pravic oziroma uradnega položaja,” še pojasni Jurišič.
Ob vprašanju, če bi bilo smiselno sklicati izredno sejo mestnega sveta, pa Jurišič tako: “V tem primeru je potrebno zbrati vso obstoječo dokumentacijo in razmisliti o sklicu izredne seje, čeprav lahko mestni svet zgolj sprejme določeno stališče, ki ga potem župan ne upošteva. V tem primeru je od odločitve mestnega sveta bistveno bolj pomembna odločitev organov pregona, saj bomo na točno tem primeru ugotovili, ali je Slovenija še sploh pravna država.”
Na podlagi nam dostopnih informacij obstajajo tehtni razlogi za dvom v skladnost postopka
Aleš Novak, predsednik Mestnega odbora Demokrati Maribor je za Lokalec.si pojasnil: “Demokrati z veliko zaskrbljenostjo spremljamo dogajanje v Javnem holdingu Maribor. Menjava nadzornikov mimo pristojnega Skupnega sveta delavcev vzbuja resne pomisleke o spoštovanju notranjih pravil delovanja in pravic zaposlenih. Takšne poteze ustvarjajo občutek netransparentnosti in zmanjšujejo zaupanje v sistem korporativnega upravljanja javnih podjetij.”
“Na podlagi nam dostopnih informacij obstajajo tehtni razlogi za dvom v skladnost postopka z Aktom o ustanovitvi Javnega holdinga Maribor. Če so Skupni svet delavcev obšli pri ključni pristojnosti, kot je imenovanje ali odpoklic nadzornikov, potem gre za resno vprašanje zakonitosti in legitimnosti. To morajo temeljito preučiti tudi pristojne mestne institucije,” še pojasni Novak ter doda: “Kot odgovorna opozicijska skupina bomo Demokrati od vodstva Javnega holdinga Maribor zahtevali jasna pojasnila o zakonitosti postopka. V primeru zaznanih nepravilnosti bomo podprli vse zakonite možnosti za razveljavitev postopkov, ki so bile izvedene mimo pristojnosti. Prav tako bomo sprožili pobudo za revizijo internih aktov in pozvali k večji zaščiti pravic zaposlenih znotraj nadzornih struktur.”
O smiselnosti izredne seje pa Novak: “Da, Demokrati menimo, da bi bilo v danih okoliščinah upravičeno sklicati izredno sejo Mestnega sveta MOM, saj gre za vprašanje legitimnosti odločanja v eni ključnih javnih institucij v mestu. Mariborčanke in Mariborčani pričakujejo, da bo upravljanje z javnimi podjetji potekalo zakonito, pregledno in z upoštevanjem vseh deležnikov – še posebej zaposlenih. Mestni svet ima dolžnost, da to vprašanje obravnava javno in odgovorno.”
Zdravko Luketič, NSi pa nam je pojasnil: “Ker nisem pravnik težko komentiram zadeve. Kapitalski lastniki družbe se nimajo pravice vmešavati v vprašanja, ki so po zakonu v pristojnosti zaposlenih, kar je nedavno potrdilo sodišče, ko je prišla pobuda za odpoklic od župana. Naj svoje zadeve rešujejo zaposleni sami.”
The post Odzivi svetnikov na menjevanje nadzornikov mimo Skupnega sveta delavcev – dvomijo o zakonitost postopka, ter razmišljajo o izredni seji appeared first on Lokalec.si.